آیین جغجغه زنی در روستای انجدان اراك برگزار شد

اراك - ایرنا - همزمان با تاسوعای حسینی آیین جغجغه زنی روز شنبه در روستای انجدان اراك برگزار شد.

به گزارش ایرنا، این آیین كه در فهرست میراث آثار معنوی كشور به ثبت رسیده هر سال با شكوه خاصی در روزهای نهم و یازدهم ماه محرم در روستای انجدان اراك برگزار می شود و مردم این خطه با شركت پرشور در این آیین سوگ ارادت خود را به امام حسین (ع) و یاران باوفایش بیان می كنند.
آیین جغجغه زنی علاوه بر روستای انجدان اراك در یك روستاهای استان كرمان نیز برگزار می شود اما قدمت این آیین در روستای انجدان بیشتر است.
وجه تسمیه این آیین به گفته اهالی روستای انجدان به این گونه است كه در زمان واقعه كربلا و شنیدن خبر شهادت امام حسین (ع) و یارانش به گوش شیعیان، مردم سوگوار سنگ بر سنگ می زنند كه با گذشت زمان ابزار این نوع عزاداری به تماس دو قطعه چوب و با نام جغجغه زنی تغییر یافته است.
در این آیین هر فرد برای خود 2 قطعه چوب با نوعی تراش مخصوص دارد كه به راحتی در دست گرفته می شود و همان صدای سنگ زدن را می دهد و با به هم زدن آن ها یاد و عزای سید الشهدا را به جا می آورند.
عزاداران حسینی در روستای انجدان در صبح روز نهم محرم از جلوی حسینیه شهدای این روستا حركت كرده و كوچه به كوچه و محله به محله را طی می كنند تا به حسینیه دیلم آباد برسند و در طول مسیر سینه زنی، زنجیرزنی، نوحه خوانی و جغجغه زنی می كنند و این اعمال با ریتم خاصی اجرا می شود.
در این آیین همراه با نوای تك خوان، جغجغه ها را یك بارخم و جلوی زانو می زنند و یك بار بلند شده و بالای سر به هم می زنند.
گاهی هم با نوای تك خوان ابزارهای چوبی جغجغه ها را 2 بار در پایین و 2 بار در بالای سر به هم می زنند و تا هنگام اذان ظهر در تمام محله های روستا این عزاداران حضور دارند.
این آیین در روز یازدهم محرم نیز برگزار می شود كه به گفته اهالی محله بالای انجدان از مسیر كوه به روستا و محله پایین می آیند.
روستای انجدان یكی از روستا های هدف گردشگری استان مركزی است كه در 37 كیلومتری شرق اراك قرار دارد.
تاكنون 12 میراث معنوی مرتبط با ماه محرم در استان مركزی تحت عنوان آیین های عاشورایی، در فهرست آثار ملی كشور به ثبت رسیده است كه یكی از آن ها آیین جغجغه زنی روستای انجدان است.
3005/6013/خبرنگار: معصومه صفری***انتشار دهنده:مژگان حیدری

سرخط اخبار استان‌ها