بزرگترين تعزيه ميداني كشور روز جمعه در صحرارود فسا برگزار مي شود

شيراز-ايرنا- رئيس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي شهرستان فسا گفت: بزرگترين تعزيه ميداني كشور روز جمعه هفتم مهرماه جاري در صحرارود فسا با حضور 250 بازيگر در زميني به وسعت 2 هكتار برگزار مي شود.

محمدكاظم رحماني شامگاه جمعه در گفت‌وگو با ايرنا گفت: آيين مذهبي تعزيه بزرگ صحرارود قدمتي 250 ساله دارد و پيش‌بيني مي‌‌شود نزديك به 50 هزار نفر از اين تعزيه استقبال كنند.
وي با بيان اينكه تعزيه بزرگ صحرارود در سال 90 ثبت ملي و مذهبي شده است و هر ساله مورداستقبال چشمگيري قرار مي گيرد، اظهارداشت: اين آيين امسال صبح روز جمعه هفتم مهرماه در روستاي صحرارود فسا برگزار مي‌شود.
رحماني گفت : عنوان اين تعزيه «از كوفه تا كوفه» است كه وقايعي از ورود مسلم به كوفه تا ورود حضرت زينب (س) و ديگر اسراي عاشورا به كوفه را روايت مي‌كند.
رئيس اراده فرهنگ و ارشاد اسلامي فسا با بيان اينكه تحقيق و پژوهش وقايع اين تعزيه توسط دكتر شكر‌الله خاكرند و دكتر مهدي محمدي كرماني از اساتيد دانشگاه شيراز انجام شده است بيان كرد: محمود سيمكاني و وحيد بنده‌خدا متن اين تعزيه را به رشته تحرير درآورده‌اند.
رحماني بيان كرد: طراحي صحنه اين تعزيه توسط انجمن‌ هنرهاي تجسمي اداره ارشاد فسا و زير نظر ليلا كسايي، ليلا دستان و حسن شيرواني انجام شده است و سعي شده كه در آن از معماري ايراني اسلامي بهره‌ گرفته شود.
وي با بيان اينكه سرپرست هيات تعزيه عاشوراييان، سيروس دستان و بهمن دستان سرپرستي اين تعزيه ميداني را بر عهده دارندگفت: موضوعات اين تعزيه متنوع است و هر سال با تحقيق، مطالعه و پژوهش مطالب آن انتخاب مي‌شود.
رئيس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي فسا از برگزاري سوگواره عكس بزرگ‌ترين تعزيه ميداني كشور براي نخستين بار خبر داد و خاطرنشان كرد: هدف از برگزاري اين سوگواره ايجاد تصويري بديع و خلاقانه از بزرگ‌ترين تعزيه ميداني كشور، ثبت تصاويري از حضور خانواده‌ها در اين آيين مذهبي، خلق تصاويري با نگاه ارزشمند به نمادهاي مذهبي، ثبت و ارائه تصاويري از حضور كودكان در تعزيه و ترويج فرهنگ عاشورايي است.
وي افزود: شركت‌كنندگان بايد آثار خود را تا 21 مهرماه به دبيرخانه اين سوگواره در اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي فسا ارسال كنند.
7375/ 2027
خبرنگار: سهيلا شيباني نژاد ** انتشاردهنده: سيداحمد نجفي