تامين نياز گوجه فرنگي پاكستان از ايران

كراچي - ايرنا - 'آصف احمد' رئيس اتحاديه توليد و فروشندگان گوجه فرنگي در كراچي پاكستان به رسانه هاي اين كشور گفت: چالش گراني گوجه فرنگي اين شهر با واردات اين محصول از ايران برطرف شد.

به گزارش روز پنجشنبه ايرنا، قيمت هر كيلوگرم گوجه فرنگي طي روزهاي گذشته در بازارهاي خرده فروشي شهرهايي نظير اسلام آباد و كراچي به 170 روپيه معادل 60 هزار ريال و قيمت اين محصول در مراكز عمده فروشي به 140 روپيه معادل حدود 50 هزار ريال افزايش يافت.
واردات برخي محصولات مورد نياز پاكستان نظير گوجه فرنگي از طريق افغانستان، ايران و هند انجام مي شود و گفته مي شود يكي از دلايل افزايش قيمت اين محصول طي روزهاي گذشته در بازار پاكستان، بسته شدن مرز مهم «تورخم» در شرق افغانستان است.
مقامات افغان در ولايت ننگرهار اواخر شهريورماه سال جاري اعلام كردند كه نيروهاي پاكستاني مهم ترين گذرگاه مرزي افغانستان با اين كشور را بار ديگر به روي اموال تجاري و مسافران افغان بستند.
البته پس از ايام عيد قربان، به دليل بارندگي شديد، گوجه فرنگي در مناطق بلوچستان و سند پاكستان كمياب شد و دولت اين كشور به منظور تنظيم بازار، نسبت به واردات گوجه فرنگي از ايران و افغانستان اقدام كرد.
در گزارش رسانه هاي پاكستان نيز آمده است كه دولت فدرال پاكستان تصميم گرفته، اقداماتي براي واردات گوجه فرنگي از ايران انجام دهد.
بنا بر اين گزارش، در حالي كه كمبود گوجه فرنگي در پنجاب و ديگر مناطق پاكستان تشديد شده، تلاش هايي براي واردات گوجه فرنگي از ايران به جاي هند آغاز شده است.
با افزايش صادارت محصول گوجه فرنگي ايران به پاكستان، قيمت اين محصول پس از روزها گراني در برخي مناطق به 70 روپيه معادل حدود 25 هزار ريال كاهش يافته و واردات گوجه فرنگي از ايران، افزايش ثبات در بازار را براي اين محصول به همراه داشته است.
اكنون گوجه درجه يك در جعبه 15 كيلويي به قيمت 800 روپيه به فروش مي رسد.
به گزارش پايگاه اطلاع رساني شبكه هاي جيو و اكسپرس پاكستان، در ايالت پنجاب نيز دولت محلي براي غلبه بر چالش گراني گوجه و ساماندهي عرضه آن، تصميم به واردات اين محصول از ايران و ديگر كشورهاي همسايه گرفته است و به ساكنان شهرهاي ايالت پنجاب نيز نويد ارزاني نرخ گوجه تا روزهاي آينده داده شده است.
شبد**آساق*** 6125** 1379
سيدبهادر حسيني** انتشار دهنده: هادي افتخاري