شهرداری ها آمادگی تامین تمامی نیازهای سرویس مدارس را دارند

تهران -ایرنا - سرپرست اتحادیه تاكسیرانی های شهری كشور گفت :شهرداری ها آمادگی تامین تمامی امكانات برای نیازهای سرویس های مدارس را دارند.

مرتضی ضامنی پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: حمل ونقل دانش آموزی موضوعی است كه هر ساله با آغاز سال تحصیلی هر چه بیشتر مورد توجه قرار می گیرد و وقوع برخی حوادث ناگوار در برهه های زمانی مختلف لزوم ایمن سازی هرچه بیشتر را در این بخش یادآور می شود.
وی خاطر نشان كرد: با توجه به اهمیت این موضوع، هیات دولت قواعد و مقررات مشخصی را در قالب آئین نامه حمل ونقل دانش آموزی تعیین و وظایف هر دستگاه را برای ارائه خدمات مطلوب و ایمن مشخص كرده است.
ضامنی ادامه داد: با توجه به وظایف قانونی شهرداری ها در آئین نامه اجرائی قانون الحاق یك تبصره به ماده واحده قانون راجع به تمركز امور مربوط به تاكسیرانی و همچنین قوانین بعدی از جمله، ماده 9 قانون توسعه حمل و نقل عمومی و مدیریت مصرف سوخت و ماده 32 رسیدگی به تخلفات رانندگی مبنی بر لزوم انجام كلیه امور حمل و نقل شهری و حومه، در این بخش نیز بر اساس آئین نامه مربوطه شركت ها، خودروها و رانندگانی كه در حوزه سرویس مدارس فعالیت دارند و باید صلاحیتشان مورد تائید شهرداری ها قرار گیرد.
وی تصریح كرد:ناوگانی كه از سوی شهرداری ها برای انجام سرویس حمل و نقل دانش آموزی در نظر گرفته می شوند كلیه استانداردهای لازم برای خودروی عمومی و همچنین گواهی معاینه فنی را دارا بوده و ایمن هستند، رانندگان فعال در این بخش نیز دارای گواهینامه معتبر، گواهی صحت جسمی و روان بوده و دوره آموزشی مربوط به حمل ونقل عمومی را گذرانده اند.
سرپرست اتحادیه تاكسیرانی های شهری كشور گفت : برابر مستندات و تكلیف شهرداری ها در این بخش، در صورتیكه همكاران آموزش و پرورش این همراهی را داشته باشند كه مدارس موظف شوند ، از ناوگان و شركت های مورد تائید شهرداری ها استفاده كنند و از ورود مستقیم به این بخش خودداری كنند، می توانیم شاهد حمل و نقلی ایمن دراین بخش باشیم.
ضامنی اضافه كرد: شهرداری ها این آمادگی را دارند تا در صورت اعلام نیاز مدارس در موعد مقرر ناوگان مورد نیاز را به هر تعداد در اختیار قرار دهند و در صورت وجود مشكل در تامین ناوگان از محل خودروهای تحت پوشش از ظرفیت سایر متقاضیان كه دارای شرایط لازم باشندنیز بهره گیرند.
وی تاكید كرد: به علت وجود برخی نابسامانی ها در این حوزه از سال های ذشته متاسفانه برخی مدارس خود در این بخش وارد شده و برخی اولیاء، خود با خودرو های متفرقه عقد قرارداد می می كنند .
این مقام تاكسیرانی افزود : این گونه اقدامات و استفاده از خودروهای متفرقه ضریب امنیت را در این بخش، در بخش خودرو و چه راننده كاهش داده و احتمال وقوع حوادث ناگوار و آسیب به دانش آموزان را بالا می برد .
ضامنی گفت : اعتقاد ما بر این است كه مدارس به عنوان كانون های تعلیم و تربیت باید به انجام رسالت اصلی و والای خود پرداخته و امور مربوط به حمل و نقل دانش آموزی را به مرجع اصلی خود یعنی شهرداری ها بسپارند.
وی ادامه داد: در این راستا و به منظور ایجاد بستر مناسب برای ارائه خدمات بهینه همكاری های مشتركی از جانب این اتحادیه به نمایندگی از سوی وزارت كشور و آموزش و پرورش شكل گرفته است .
وی اضافه كرد: این همكاری ها در نهایت به ایجاد سامانه ای بر خط در حوزه سرویس حمل و نقل دانش آموزی منتج خواهد شد.
سرپرست اتحادیه تاكسیرانی های شهری كشور گفت : در این سامانه شهرداری ها موظفند بر اساس اعلام نیازی كه از جانب آموزش و پرورش درخواست می شود، شركت ها، خودروها و رانندگان مجاز را در سامانه ثبت یا این شرایط برای اولیا فراهم شودد كه بابت ثبت نام در سامانه بتوانند امور مربوط به حمل ونقل دانش آموز خود را انجام دهند.
سرپرست اتحادیه تاكسیرانی های شهری كشور، افزود: مدارس و آموزش و پرورش به عنوان یكی از اركان مهم بر كلیه فرآیند نظارت داشته و اطلاعات مربوطه با تائید آنها در سامانه درج می شود.
وی تاكید كرد: این طرح موسوم سپند با حمایت بخش خصوصی و فراهم آوردن امكان استفاده از خدمات روز نظیر اطلاع رسانی پیامكی و پایش بر خط خوروهای سرویس مدارس با چشم انداز بسیار فراتر از رفع نیاز كنونی بدنبال ارتقا كیفی خدمات حمل و نقل دانش آموزی است.
این مقام اعلام كرد: سامانه جامع سپند ضمن مدیریت فرآیند خدمات حمل ونقل دانش آموزان از بررسی استاندارهای لازم برای خودروها گرفته تا احراز تمامی شرایط لازم برای یك راننده سرویس مدرسه با كنترل های لازم را در بر دارد، تا اولیای دانش آموزان با آسودگی و رضایت خاطر فرزند خود را با خودرویی مطمئن و راننده ای معتمد رهسپار مدرسه كنند.
اجتمام **2181**1418
خبرنگار:ناهید حاجی خانی ** ناشر: مریم برزآبادی
*آگاهی از آخرین اخبار اجتماعی و حوادث ایران و جهان در كانال تلگرام گروه اجتماعی ایرنا
@irnaej
https://t.me/irnaej