بررسی پیامدهای همه‌پرسی اقلیم كردستان عراق در كمیسیون امنیت ملی مجلس/ ایران مخالف خدشه‌دار شدن تمامیت ارضی عراق است

تهران - ایرنا - سخنگوی كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس از برگزاری جلسه فوق العاده این كمیسیون درمورد همه پرسی در اقلیم كردستان عراق خبرداد و گفت: جمهوری اسلامی ایران به هیچ وجه با خدشه دار شدن تمامیت ارضی عراق موافق نیست.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از خانه ملت، سید حسین نقوی حسینی در گفت و گویی اظهاركرد: در این جلسه كه امروز با حضور مسئولان دستگاه های ذیربط اعم از وزارت امور خارجه، وزارت اطلاعات، سپاه قدس برگزار شد، ابعاد، سوابق، اهداف و پیامدهای همه پرسی اقلیم كردستان مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
وی افزود: همه پرسی و استقلال كردستان عراق موضوع جدیدی نیست و اختلاف نظرهای زیادی هم بین گروه های كرد وجود داشته و هنوز ادامه دارد.
سخنگوی كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تصریح كرد: جمهوری اسلامی در سال های گذشته، به ویژه در دوران تهاجم داعش، در كنار اقلیم كردستان و ملت كرد بوده و از آن ها حمایت كرده است.
نقوی حسینی به عكس العمل های شدید در عراق علیه اقدام همه پرسی اشاره كرد و افزود: باید اذعان كرد كه تمامیت ارضی عراق دچار خدشه شده و به همین جهت جامعه جهانی آن را نپذیرفته است.
وی تصریح كرد: جمهوری اسلامی به هیچ وجه با خدشه دار شدن تمامیت ارضی عراق موافق نیست و قطعا عراق و دولت مركزی این كشور ظرفیت های لازم حقوقی، سیاسی، مادی و نظامی برای حفظ تمامیت ارضی كشور خود را دارد.
وی به نقش ایران و تركیه و كمك این دو كشور در این زمینه اشاره و خاطرنشان كرد: بنابراین مقرر شد جلسه دیگری به بررسی موضوع مذكور پرداخته شود.
سیام**9314**1336
تنظیم: داود توسلی**انتشار:مهرنوش خانزائی