ساماندهي دفن اموات در بقاع امامزادگان با جديت پيگيري مي شود

قم- ايرنا- مديركل اوقاف و امور خيريه قم گفت: ساماندهي دفن اموات در بقاع امامزادگان از 2 سال گذشته آغاز شده و با ممنوعيت دفن در چندين بقعه با جديت در حال پيگيري است.

به گزارش ايرنا، حجت الاسلام سيد اسماعيل حسيني مقدم عصر دوشنبه در هفتمين جلسه شوراي اسلامي شهر قم اظهار داشت: دفن اموات دربقعه امامزادگان علي بن جعفر(ع) و حمزه (ع) ممنوع شده است و در امامزاده سيدعلي(ع) در حال ساماندهي است ضمن اين كه نيت واقفان قبور را نيز در بقاع متبركه مورد توجه قرار داده ايم.
مديركل اوقاف و امور خيريه قم با بيان اين كه دفن اموات در بقاع امامزادگان قم مورد توجه قرار گرفته است گفت: شهر مقدس قم به لحاظ قداست و جايگاهي كه در روايات وجود دارد باعث شده است تا افراد از گذشته دور اموات را به قم بياورند و در بقاع متبركه دفن كنند.
وي با بيان اين كه زمين گلزار شهداي علي بن جعفر(ع) موقوفه است گفت: مزار سه هزار و 300 شهيد در گلزار شهدا است و 900 قبر در اختيار والدين شهدا قرار گرفته است همچنين دو مزار شهداي فاجعه منا نيز در اين گلزار وجود دارد.
وي تاكيد كرد: تعدادي از قبور در اين بقعه وقف است كه بايد حقوق موقوفات در آن رعايت شود در همين راستا آمادگي برگزاري جلساتي با شهرداري براي سرعت بخشي در ساماندهي دفن اموات در بقاع متبركه داريم.
حسيني مقدم، با بيان اين كه بقاع امامزادگان مراكز عمومي مذهبي قم هستند گفت: بيش از هشت هزار امامزاده در سراسر كشور مدفون هستند كه در استان قم بيش از 400 امامزادگان دفن مي باشند.
وي با تاكيد بر اين كه فعاليت هاي قرآني از مهمترين ماموريت هاي اداره كل اوقاف قم است گفت: محافل قرآني، ساماندهي قاريان قرآني، دوره هاي آموزشي، جلسه هاي مفاهيم قرآني و ساير دوره ها در بقاع امامزادگان برگزار مي شود به گونه اي كه در سال جاري هفت هزار تن در طرح حفظ قرآن اوقاف شركت كردند.
وي با تاكيد بر اين كه 40 درصد از بقاع امامزادگان فاقد هرگونه درآمد هستند گفت: حفظ و بازسازي اين بقاع بسيار دشوار است اين در حالي است كه ساليانه 200 ميليون ريال براي درآمد هر خادم در اين بقاع بايد در نظر گرفته شود.
مديركل اوقاف و امور خيريه قم، افزود: طرح هاي عمراني و مديريتي در اين تعداد از بقاع امامزادگان نياز به بودجه دارد، امسال بقعه پنج امامزاده در دستور بازسازي قرار گرفته است.
8138/ 6133/ خبرنگار: فرزانه پيري ** انتشار- جعفرمسلمي

سرخط اخبار استان‌ها