گرما و كم آبی كوچ پرندگان به مازندران را به تاخیر انداخت

ساری - ایرنا- گرما و تنش آبی ناشی از كاهش بارندگی كه منجر به خشك شدن تعدادی از تالاب و آببندان های مازندران شده، كوچ دسته جمعی پرندگان زمستان گذران را به این خطه شمالی كشور به تاخیر انداخت.

به گزارش خبرنگار ایرنا، تاكنون تعداد اندكی از گونه های پرندگان زمستان گذران به تالاب ها و آببندان های مازندران به خصوص تالاب بین المللی میانكاله به عنوان اقامتگاه حدود 80 درصد از پرندگان زمستانی كوچ كرده اند.
خوتكا،حواصیل،اردك وآب چلیك ها از پیشقراولان مهمانان پائیز و زمستان گذران تالاب و آببندان های مازندران بودند كه تاكنون به این منابع ذخیرگاهی كوچ كرده اند و هنوز خبری از سایر گونه ها به خصوص غاز، فلامینگو و سایر پرندگان دیگر نیست.
رئیس اداره حیات وحش محیط زیست مازندران كم آبی تالاب ها و آببندان ها و گرمای اقامتگاه های تابستانی پرندگان مهاجر را دلیل اصلی در تاخیر كوچ دسته جمعی اكثر گونه های زمستان گذران به این خطه شمال كشور اعلام كرد.
كوروس ربیعی به خبرنگار ایرنا گفت كه به دلیل تنش آبی و خشك شدن برخی تالاب های دایمی و مزارع شالیزاری پرندگانی كه تاكنون به استان كوچ كرده اند نیز در ابتدای ورود برای یافتن مكان مناسب با مشكل مواجه شدند.
وی افزود : با شروع بارش های پاییزی و آبگیری تالاب ها و شالیزارهای استان و سردتر شدن مناطق كوچ قشلاقی پرندگان به مازندران به صورت دسته جمعی از سر گرفته می شود.
وی پیش بینی كرد حداقل تا اوایل آبان ماه سال جاری كوچ دسته جمعی پرندگان زمستان گذران به این استان شروع شود.
همه ساله مهاجرت پرندگان زمستان گذران از داخل و خارج كشور به خصوص سیبری به تالاب ها و آبگیرهای مازندران از اواسط شهریور ماه آغاز می شود و تا اواخر آبان ماه ادامه می یابد و در این مدت افزون بر 150 گونه از پرندگان با یك میلیون و 500 هزار بال به این استان مهاجرت می كنند.
مازندران افزون بر 800 تالاب و آببندان با 17 هزار هكتار وسعت و 400 میلیون مترمكعب ظرفیت آبگیری دارد. بیشترین جمعیت پرندگان زمستان گذران در تالاب بین المللی میانكاله به عنوان یكی از ذخیرگاه های مهم زیست كره اسكان می یابند.
براساس مشاهدات خبرنگاران ایرنا و اعلام محیط زیست مازندران، تابستان امسال تالاب 'لپو ' متشكل از سه تالاب كنار هم شامل لپو ، شیرخان لپو و پلنگان در یك كیلومتری جنوب دریای خزر و غرب تالاب بین المللی میانكاله خشك شد.
این تالاب های كوچك در كنار تالاب اصلی میانكاله ، زیستگاه بخش بزرگی از پرندگان مهاجر زمستان گذران بودند كه با وجودآنها ، تالاب میانكاله همیشه با تراكم پرندگان مهاجر زمستانی روبرو است.
براساس آمارهای رسمی ، تاكنون بیش از 490 گونه جانوری از رده های مختلف مهره داران اعم از پرندگان، پستانداران، خزندگان، دوزیستان و ماهی ها در زیست بوم مازندران شناسایی شده اند.
پرندگان با 317 گونه از 58 خانواده ، پستانداران با 63 گونه و 19 خانواده ، دوزیستان با 9 گونه از 6 جنس و 6خانواده ، خزندگان با 26 گونه از 21 جنس و 11 خانواده و ماهی ها با 75 گونه بخشی از تنوع زیستی حیات وحش مازندران را تشكیل می دهند.
خبرنگار: حسین فلاحتی ** انتشاردهنده : محسن حسن نیا
6982/1899