عقب نشینی فیفا در برابر اتحادیه فوتبال انگلیس

تهران - ایرنا - فدراسیون بین المللی فوتبال - فیفا - در مناقشه با فدراسیون فوتبال انگلیس، ایرلند شمالی، اسكاتلند و ولز بر سر استفاده از نماد گل شقایق روی پیراهن بازیكنان در مسابقات بین المللی عقب نشینی كرد.

به گزارش روز دوشنبه تارنمای خبری یورواسپورت، در بریتانیا روز 13 نوامبر با زدن گل شقایق روی سینه، یاد كشته شدگان جنگ های بریتانیا گرامی داشته می شود.
نوامبر گذشته چهار فدراسیون انگلیس، ایرلند شمالی، اسكاتلند و ولز به علت نادیده گرفتن هشدارهای فیفا جریمه شدند. این اقدام فیفا در بریتانیا به صورت گسترده محكوم شد و ترزا می نخست وزیر انگلیس این اقدام را شرم آور خواند.
فیفا استفاده از شعارها یا نمادهای شخصی، سیاسی یا مذهبی را در مسابقات منع كرده است. اما بعد از گذشت 10 ماه، كمیته انضباطی فیفا پیش نویس پیشنهادی را در مورد قانون شماره چهار (بخش مربوط به پوشش بازیكنان) برای اعضای خود ارسال كرد.
فیفا در این سند اعلام كرد در كنار نام، شماره بازیكن و نماد باشگاه، ابتكارهای خاصی روی وسایل بازیكنان می تواند درج شود.
این سند این ابتكارها را روشن نكرد، اما نباید قانون 12 را نقض كند.
این سند می افزاید: برای یادبود یك رویداد مهم ملی یا بین المللی، حساسیت تیم حریف و هوادارانش و عامه مردم باید به دقت مدنظر قرار گیرد.
براین اساس، هر تیمی برای استفاده از نماد گل شقایق در روز یادبود كشته شدگان جنگ، باید رضایت تیم حریف را بگیرد و برگزاركنندگان مسابقه را مطلع كند.
در صورت صعود انگلیس به جام جهانی در دو بازی بعدی خود در ماه اكتبر، این تیم در ماه نوامبر یك بازی دوستانه برابر آلمان در ویمبلی برگزار می كند و فدراسیون آلمان اجازه استفاده از این نماد را به انگلیس داده است.
بسیاری این تصمیم را یك پیروزی می دانند، به ویژه اینكه فدراسیون انگلیس قصد داشت برای اعتراض به جریمه 35 هزار پوندی به دادگاه عالی ورزش شكایت كند. این جریمه پرداخت نشده و به این ترتیب در آینده هم پرداخت نخواهد شد.
فدراسیون های ولز، ایرلند شمالی و اسكاتلند نیز به میزان كمتری جریمه شدند. این جرایم پرداخت نشده و به سادگی فراموش می شوند.
برای آگاهی از آخرین اخبار ورزش ایران و جهان با كانال ورزشی ایرنا در تلگرام irnavarzesh@ همراه شوید.
ورزشی**1584
مترجم:مولوی انتشاردهنده:علی خورسندی