15 قطعه كبك از منزل صياد خاطي در خرمدره كشف شد

زنجان - ايرنا - فرمانده يگان حفاظت اداره كل محيط زيست استان زنجان گفت: ماموران يگان حفاظت شهرستان خرمدره موفق به كشف 15 قطعه كبك وحشي از منزل يك صياد متخلف شدند.

سعيد حقيقي، روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: بر اساس گزارش هاي دريافتي از دوستداران محيط زيست مبني بر نگهداري كبك از سوي يك فرد متخلف در شهر خرمدره، ماموران با اخذ مجوز از مراجع قضايي به منزل اين متخلف مراجعه و اين تعداد كبك زنده را همراه با يك عدد قفس نگهداري پرنده كشف كردند.
وي اظهار كرد: اين صياد متخلف بومي پس از تشكيل پرونده به منظور اعمال قانون به مراجع قضايي شهرستان خرمدره معرفي شد.
حقيقي تصريح كرد: اين كبك ها به اداره حفاظت محيط زيست شهرستان خرمدره انتقال داده يافتند كه پس از حصول اطمينان از شرايط پرواز، در دامان طبيعت رهاسازي خواهند شد.
فرمانده يگان حفاظت اداره كل محيط زيست استان زنجان، همچنين از دستگيري يك شكارچي متخلف كبك كه اقدام به ساخت كومه كرده و با استتار خود در درون اين كومه به كمين پرندگان نشسته بود خبر داد و گفت: محيط بانان اين شهرستان در اقدام غافلگيرانه و با طي مسيري پنج ساعته در دربند گاوخس، موفق به دستگيري اين شكارچي متخلف شدند.
وي افزود: شكارچيان به وسيله كومه هايي كه مي سازند خود را در نزيك چشمه هاي آب استتار كرده و پرندگان تشنه اي كه از شدت تشنگي به اين چشمه ها پناه مي آورند را در اقدامي غيراخلاقي و انساني آماج سلاح ساچمه زني قرار مي دهند.
حقيقي اظهار كرد: از اين شكارچي خاطي يك قبضه اسلحه دو لول ته پر و 10 تير فشنگ ساچمه زني به دست آمد كه پس از تشكيل پرونده به مراجع قضايي معرفي شد.
وي افزود: براي شكار هر قطعه كبك مبلغ 2 ميليون ريال جريمه به عنوان ضرور و زيان درنظر گرفته شده است كه بايد از سوي متخلفان به حساب محيط زيست واريز شود و از لحاظ جنبه عمومي جرم نيز قاضي پرونده راي خواهد داد.
به گزارش ايرنا، 24 خرداد امسال نيز 2 شكارچي متخلف با يافتن 2 لانه كبك، 2 ماده كبك خوابيده بر روي تخم ها را به تور انداخته بودند كه با تيزبيني محيط بانان در دام گرفتار شدند.
اين شكارچيان خاطي به جرم تخريب لانه هاي اين 2 قطعه كبك و آسيب وارد كردن به 15 تخم و به تور انداختن كبك ها، به مراجع قضايي معرفي شدند.
6084/6085
خبرنگار: پرويز غفاري ** انتشار دهنده: رويا رفيعي