۲ مهر ۱۳۹۶،‏ ۱۴:۵۸
کد خبر: 82675603
۰ نفر
آغاز سال آبی با كاهش 6 درصدی حجم مخزن سدها

تهران- ایرنا- در ابتدای مهرماه و همزمان با شروع سال آبی جدید، سدهای كشور 6 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته كمتر آب در مخزن خود ذخیره دارند.

به گزارش روز یكشنبه ایرنا از وزارت نیرو، براساس ارزیابی صورت گرفته حجم مخزن سدهای كشور در شهریورماه سال جاری 23.53 میلیارد مترمكعب، ورودی به سدها 38.39 میلیارد مترمكعب و خروجی 39.55 میلیارد مترمكعب بوده و حدود 47 درصد مخازن سدها نیز پر هستند.
بررسی این اعداد و ارقام حاكی از كاهش 14 درصدی ورود روان آب‌ها به سدهای كشور و عمده كاهش مخزن سدها نیز مربوط به استان خوزستان و سدهای حوزه كارون بزرگ است. حجم انتهایی شهریورماه سدهای حوزه كارون بزرگ 8.5 میلیاردمترمكعب است كه از این رقم 6 میلیارد حداقل حجم تراز نیروگاهی خواهد بود و به تعبیری این منطقه با 2.5 میلیارد مترمكعب سال آبی را آغاز خواهد كرد.
حجم مخزن سدهای پنجگانه تهران نیز روی عدد 845 میلیون مترمكعب قرار گرفته است. در سامانه غرب تهران سدهای طالقان و كرج به ترتیب با 317 و 152 میلیون مترمكعب حجم مخزن وضعیت مساعدی دارند و شرایط مشابه سال گذشته را تجربه می‌كنند.
در سامانه شرق تهران نیز سد لار با حجم مخزن 109 میلیون مترمكعب، ماملو با 202 میلیون مترمكعب و لتیان با 65 میلیون مترمكعب در شرایط مناسبی قرار دارند و از وضعیت بحرانی سال‌های 91 و 93 به دور هستند.
اكنون سد دوستی با حجم 338 میلیون مترمكعب، سدهای درودزن و ملاصدرا با 410 میلیون مترمكعب، كمال صالح با 83 میلیون مترمكعب، استقلال با 85 میلیون مترمكعب، زاینده رود با 200 میلیون و شیرین دره با 41 میلیون مترمكعب در وضعیت مشابه سال گذشته و یا شرایط به مراتب بهتر از سال آبی گذشته را تجربه می‌كنند.
سد كوثر با 300 میلیون مترمكعب، سد رجایی با 23 میلیون مترمكعب و ستارخان نیز با 20 میلیون مترمكعب بخشی دیگر از حجم موجود سدهای تأمین كننده آب شرب كشور است. براساس ارزیابی صورت گرفته در كشور وضعیت قرمزی نسبت به سدهای تأمین كننده آب شرب وجود ندارد و در قبال وضعیت زرد سایر سدها نیز به دلیل وابسته بدون به منابع آبی نیازمند پایش دقیق هستند.
به گزارش ایرنا، ارتفاع كل ریزش های جوی از اول مهر پارسال تا سی و یكم شهریور امسال كه شامل سال آبی 96-95 می شود نسبت به سال آبی قبل از آن، پنج درصد كاهش داشت.
ارتفاع كل ریزشهای جوی از اول مهر پارسال تا سی و یكم شهریور امسال 230 میلیمتر بود كه این مقدار بارندگی نسبت به دوره مشابه سال آبی گذشته كه 241 میلیمتر بود پنج درصد كاهش داشت.
این مقدار بارندگی نسبت به میانگین دوره‌های مشابه درازمدت (48 سال اخیر) كه 238 میلیمتر بود، سه درصد افت كرد.
برای آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان با كانال اقتصادی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
IRNAeco@
اقتصام **9189*2025*خبرنگار: اسماعیل داودی*انتشار: لیلا جودی