ظریف: گزینه خروج از برجام و بازگشت سریع به برنامه هسته ای برای ایران محفوظ است

تهران – ایرنا – وزیر امور خارجه كشورمان در گفت و گو با شبكه خبری سی ان ان درباره واكنش به خروج احتمالی آمریكا از برجام، گفت: ایران گزینه های متعددی از جمله خروج از برجام و بازگشت خیلی سریع به برنامه هسته ای صلح آمیز دارد.

به گزارش بامداد یكشنبه ایرنا، شبكه خبری سی ان ان آمریكا بخش هایی از گفت و گوی فرید زكریا مجری مشهور این شبكه با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه كشورمان را در تارنمای خود منتشر كرد.
ظریف در این گفت و گو پیرامون نیازهای دفاعی ایران، با اشاره به خرید هنگفت تسلیحاتی عربستان كه از سوی دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریكا 'تجهیزات نظامی زیبا' توصیف شد، گفت: ایران تجهیزات نظامی به اصطلاح زیبا را از ایالات متحده خریداری نمی كند.
وی با تاكید بر اینكه ایران خود تجهیزات دفاعی اش را تولید می كند، افزود: ما بارها گفته ایم و ثابت كرده ایم كه موشك هایمان برای دفاع است.
ظریف با اشاره به موشكباران شهرهای مختلف ایران از سوی ارتش صدام در زمان جنگ تحمیلی، گفت: در آن زمان صدام عزیز دل آمریكا و برخی كشورهای غربی بود و هیچ كس به خاطر این موشك ها، حتی به او اخم هم نكرد.
وزیر امور خارجه افزود: در حالی كه ایران حتی یك موشك برای دفاع از شهروندان خود كه هر روز هدف حمله های موشكی عراق قرار می گرفتند، نداشت.
ظریف در پاسخ به پرسش زكریا مبنی بر اینكه واكنش ایران به عدم تایید پایبندی ایران از سوی دولت ترامپ و یا خروج آنها از برجام چه خواهد بود، گفت: تایید پایبندی بخشی از توافق (هسته ای) نیست بلكه یك فرایند داخلی آمریكا است و باعث سلب مسئولیت از ترامپ و دولت او نمی شود.
وی افزود: تنها مقامی كه در توافق هسته ای برای راستی آزمایی شناسایی شده، آژانس بین المللی انرژی هسته ای است.
ظریف درخصوص واكنش احتمالی ایران، گفت: ایران گزینه های متعددی پیش رو دارد؛ از جمله خروج از توافق و بازگشت خیلی سریع به برنامه هسته ای محفوظ خواهد ماند اما محدودیت هایی را كه ما داوطلبانه پذیرفتیم، نخواهد داشت.
ظریف همچنین با اشاره به شایعاتی مبنی بر تاریخ انقضا داشتن برجام در آمریكا با تاكید براینكه چنین چیزی افسانه است، تصریح كرد: ایران به عنوان عضوی از ان پی تی (پیمان منع گسترش تسلیحات هسته ای)، در توافق (هسته ای) متعهد شده است كه هرگز تسلیحات هسته ای تولید نكند.
در بخش دیگری از این گفت و گو كه در تارنمای سی ان ان منتشر شده است، زكریا از وزیر امور خارجه كشورمان پرسید، پیام شما به دونالد ترامپ چیست؟
ظریف در پاسخ گف: به گمان من، به نفع ایالات متحده است كه به واقعیت ها توجه كند؛ واقعیت ها هیچ جایگزینی ندارند.
وی با تاكید بر اینكه 'واقعیت های منطقه ما روشن و شفاف است و در 40 سال گذشته اینگونه بوده است'، افزود: اما متاسفانه ایالات متحده تصمیم گرفته است كه از این واقعیت ها، غفلت كند و به همین علت موفق نشده است.
محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه كه برای شركت در هفتاد و دومین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورك حضور دارد، قبل از ظهر شنبه به وقت محلی در گفت و گوی اختصاصی با شبكه سی ان ان به سوالات فرید ذكریا در خصوص مسائل سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران بویژه برجام پاسخ داد.
این گفت و گو روز یكشنبه ساعت 10 صبح به وقت نیویورك پخش خواهد شد.
شبد**9416**9122**مترجم: علیرضا آقازاده**انتشار دهنده: مهدی نعمتی

سرخط اخبار جهان