اتحاديه ميهني كردستان عراق در صف مخالفان برگزاري همه پرسي/رويدادها و تحولات اقليم كردستان عراق در يك نگاه/اول مهر

تهران - ايرنا - اتحاديه ميهني كردستان عراق در صف مخالفان برگزاري همه پرسي؛ ورود هياتي از اربيل به بغداد؛ تعويق كنفرانس خبري بارزاني در باره همه پرسي؛ انتقاد عزاداران حسيني از بارزاني؛ ابراز نگراني سازمان همكاري اسلامي درخصوص همه پرسي اقليم؛ هشدار عمار حكيم درباره بازنده هاي پس از همه پرسي؛ مذاكره بارزاني با بغداد بعد از همه پرسي؛ و مصر نگران عواقب برگزاري همه پرسي؛ از خبرهاي مهم روز شنبه اين كشور است.

** معاون نمايندگي اتحاديه ميهني كردستان عراق در كركوك طي كنفرانسي مطبوعاتي؛ زمان اعلام شده براي برگزاري همه پرسي در استان كركوك را مناسب ندانست و خواستار لغو برگزاري همه پرسي در اين استان شد.
به گفته وي در صورتي كه اتحاديه ميهني كردستان عراق از همه پرسي حمايت نكند، اين پروسه با شكست روبه رو خواهد شد.

** به اعتقاد ناظران سياسي در منطقه، برگزاري همه پرسي در مناطق مورد مناقشه باعث بحران و برخورد و درگيري خواهد شد و ضروري است كردها از اين اقدام خودداري كنند.

** وليد المعلم وزير امور خارجه سوريه در ديدار با ابراهيم الجعفري همتاي عراقي خود در حاشيه اجلاس مجمع عمومي سازمان ملل متحد در نيويورك، مخالفت دمشق با برگزاري همه پرسي در اقليم كردستان عراق را اعلام كرد.

** تنها دو روز مانده به همه پرسي اقليم كردستان عراق، هياتي از كميته عالي موسوم به همه پرسي به سرپرستي روژنوري شاويس از حزب دمكرات كردستان عراق و عضويت سعدي پيره از اتحاديه ميهني كردستان عراق و فواد حسين مسوول دفتر رئيس كردستان عراق براي گفت وگو درباره مسائل في ما بين اربيل و بغداد از جمله همه پرسي امروز وارد بغداد شد.

** به رغم تاكيد مسعود بارزاني رئيس اقليم كردستان عراق بر برگزاري همه پرسي در تاريخ تعيين شده، اخبار ضد و نقيضي از احتمال لغو همه پرسي در آخرين ساعات باقي مانده به برگزاري آن حكايت دارد.
رزگار علي عضو دفتر سياسي اتحاديه ميهني كردستان عراق از احتمال پيوستن اين حزب به صف مخالفان همه پرسي خبر داده و گفته است كه اين اتحاديه پس از نشست ديروز (جمعه) طرح هاي پيشنهادي براي تعويق همه پرسي را تاييد مي كند، اما در پي طراحي يك چارچوب قانوني با ضمانت اجرايي است.

** دفتر اطلاع رساني نخست وزيري اقليم كردستان عراق اعلام كرد كه كنفرانس خبري مسعود بارزاني رئيس اقليم كردستان عراق در باره همه پرسي كه قرار بود صبح امروز برگزار شود، به فردا يعني تنها يك روز مانده به روز مقرر اعلام شده براي برگزاري همه پرسي موكول شده است.
بارزاني تحت فشار و هشدارهاي ببن المللي براي تجديد نظر در باره برگزاري همه پرسي اقليم كردستان عراق و لغو و يا تعويق آن مي باشد.

** جمعي از هيات هاي عزادار كربلا كه شب جمعه به صورت دسته هاي سينه زني در بين الحرمين حركت مي كردند، با تكرار شعري با موضع گيري عليه همه پرسي از مسعود بارزاني رهبر حزب دمكرات كردستان عراق به عنوان مهم ترين منادي همه پرسي براي جدايي اقليم كردستان از عراق انتقاد كردند.
انتقاد از اصلاحات و مفسدان در عزاداري ها از طريق اشعار و نوحه ها، در طول سنوات اخير وارد آيين هاي عزاداري هاي حسيني شده است.

** سازمان همكاري اسلامي روز گذشته با صدور بيانيه اي با تاكيد بر ضرورت حفظ وحدت و يكپارچگي عراق؛ همچنين يادآوري مغايرت همه پرسي اقليم كردستان با قانون اساسي اين كشور و ابراز نگراني شديد از تاثيرات منفي برگزاري اين همه پرسي بر تلاش هاي انجام شده در راستاي مبارزه با تروريسم؛ خواستار لغو آن شد.
در بيانيه سازمان همكاري اسلامي بر پايبندي كامل اين سازمان براي همكاري با دولت عراق تاكيد شده و از همه طرف ها و طوايف عراقي خواسته شده تا با هدف تحقق صلح و ثبات در عراق، كنفرانس آشتي ملي برگزار كنند.

** رهبر ائتلاف ملي عراق و رئيس جريان حكمت ملي، ديروز طي سخناني در جمع هوادارانش به مناسبت حلول ماه محرم، با تاكيد بر ضرورت حفظ وحدت اراضي عراق، اعلام كرد كه اگر عراق متلاشي شود همه در داخل آن بازنده خواهند بود.
عمار حكيم، اهالي اقليم كردستان عراق را دوستان كوهستان و ياران مبارزه و انقلاب خطاب و تاكيد كرد كه حقوق شما با گذشت زمان از بين نمي رود زيرا شما در شهروندي با همه فرزندان اين كشور مساوي هستيد.

** رئيس اقليم كردستان عراق در دو روز باقي مانده به برگزاري همه پرسي اقليم كردستان عراق در تجمع تعداد زيادي از مردم شهر اربيل با درخواست از مردم براي رفتن به پاي صندوق هاي راي در روز مقرر؛ اعلام كرد كه از مذاكرات با بغداد بعد از برگزاري همه پرسي استقبال مي كند.
مسعود بارزاني در ادامه سخنرانيش در جمع مردم اربيل، گفت: امروز ما تحت فشار و تهديد بين المللي زيادي هستيم كه همه پرسي را به تعويق بياندازيم، اما به آن ها اعلام مي كنيم كه همه پرسي تنها در دستان من يا احزاب نيست و بلكه اين مردم كردستان عراق هستند كه تصميم مي گيرند.

** سامح شكري وزير امور خارجه مصر روز پنجشنبه طي ديداري با ابراهيم الجعفري همتاي عراقي خود در حاشيه جلسات مجمع عمومي سازمان ملل متحد در نيويورك با تاكيد بر تمايل قاهره به وحدت و ثبات عراق و تداوم رابطه دوستي دو كشور گفت كه مصر نگران عواقب احتمالي برگزاري همه پرسي در كردستان عراق است.

** دولت عراق و جامعه جهاني و كشورهاي منطقه مخالف برگزاري همه پرسي اقليم كردستان عراق هستند و از سوي ديگر مسعود بارزاني رهبر حزب دمكرات كردستان عراق بر برگزاري همه پرسي پافشاري مي كند.

** اخبار و گزارش هاي رسيده از تدابير شديد امنيتي در شهرهاي كردستان عراق و آماده باش تمامي نيروهاي پيشمرگه در كركوك و ساير مناطق كردستان عراق حكايت دارد.

** اين همه پرسي قرار است 25 سپتامبر (دوشنبه 3 مهر) برگزار شود.
خاورم**7074**1144
خبرنگار: مينا غفراني آذر*انتشار دهنده: عليرضا جباري

سرخط اخبار جهان