روحانی: سلاح ما برای دفاع از كشور و ملت های منطقه در برابر تجاوز قدرت های بزرگ و تروریسم است

تهران- ایرنا- رئیس جمهوری اسلامی ایران با بیان اینكه در دنیای امروز اگر ملتی بخواهدب رای دفاع از خود سلاح بسازد مورد اتهام مستكبرین و بوق های تبلیغاتی آنها قرار می گیرد، گفت: سلاح ما همواره برای دفاع از كشورمان و ملت های منطقه در برابر تجاوز قدرت های بزرگ و در برابر تروریسم است.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، حجت الاسلام حسن روحانی روز جمعه در آیین گرامیداشت آغاز هفته دفاع مقدس و رژه نیروهای مسلح در جوار حرم حضرت امام خمینی (ره) با اشاره به آغاز ماه محرم الحرام و تقارن آن با هفته دفاع مقدس افزود: در طول هشت سال دفاع مقدس همواره یكی از بزرگترین انگیزه های مردم برای ایثار و شهادت، تابلوی حماسه عاشورا و كربلا بود.
رئیس جمهوری ادامه داد: ماه محرم ماه ایثار و شهادت است و مردم ایران 37 سال قبل در برابر یك تجاوز سبوعانه و خشونت بار به پیروی از سالار شهیدان و اقتدا به امام شهیدا، امام حسین (ع) و فرهنگ عاشورا به همه وجود از شرف، تمامیت ارضی و عزت خود به خوبی دفاع كرده است.
وی یادآور شد: همانطور كه در نهضت اسلامی و انقلاب اسلامی، همواره اوج نهضت و انقلاب، در ایام ماه محرم و روزهای تاسوعا و عاشورا بود، نخستین اوج نهضت اسلامی در 15 خرداد بود، یعنی 12 محرم الحرام در سال 1342 و بزرگترین حركت مردمی ما در انقلاب اسلامی در ایام عاشورای حسینی در سال 1357 بود.
رئیس جمهوری تصریح كرد: فرهنگ عاشورا ما را در برابر رژیم استبداد و حامیان مستكبر آنها پیروز كرد و برای این سرزمین استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی را به ارمغان آورد.
رئیس شورای عالی امنیت ملی اظهار داشت: در دفاع مقدس هم نام امام حسین(ع)، كربلای آن حضرت و عاشورایش همواره سربازان اسلام را در برابر متجاوزین، مسیر ایستادگی، مقاومت و شهادت را به آنها آموخت.
روحانی خاطر نشان كرد: همواره جنگ ها در تاریخ ملت ها، حوادثی بسیار تاثیرگذار خواهند بود؛ متاسفانه در دوران های قبل از انقلاب اسلامی، هر وقت جنگی آغاز شد، پایانش برای ملت ما خوشحال كننده نبود. جنگ های ایران و عثمانی، جنگ های ایران و روسیه، جنگ جهانی اول و جنگ جهانی دوم در همه این حوادث متاسفانه كشور ما تحت تاثیر منفی اینگونه جنگ ها و حوادث قرار گرفت و در برخی از جنگ ها بخش بزرگی از سرزمین ایران عزیز ما از دست مردم گرفته شد.
وی تصریح كرد: تنها جنگ و دفاع مقدسی كه سراسر آن غرور، حماسه، پیروزی بود و در نهایت آن هم افتخار بود و یك وجب از سرزمین ایران در اختیار متجاوزین قرار نگرفت، دفاع مقدسی بود كه امام عزیز و راحل مان به عنوان ولی فقیه و به عنوان فرمانده كل قوا آن را رهبری كردند و مردم عزیز ما و نیروهای مسلح ما، آن فرمان را به جان خریدند و با وجود اینكه همه قدرت های بزرگ جهانی از متجاوزین حمایت كردند، مردم ما یك تنه و تنها با توكل به خداوند با امید به آینده پیروزمندانه و با ایثار و فداكاری توانستند پیروزها و حماسه های بزرگ را رقم بزنند.

**قدرت نظامی ایران همواره آماده دفاع در برابر متجاوزان است
رئیس شورای عالی امنیت ملی گفت: نیروهای مسلح ما و قدرت دفاعی ما همواره برای تحكیم عزت و صلح در این سرزمین بوده است؛ قدرت نظامی ما هرگز برای تجاوز به كشوری یا سرزمینی خود را آماده نكرده اما همواره خود را برای دفاع و بازدارندگی در برابر متجاوزان آماده كرده است.
روحانی با یادآوری دستورهای قرآن كریم در زمینه آمادگی دفاعی و استناد به آیه شریفه «ترهبون بهی عدوالله و عدوكم» تاكید كرد: متاسفانه در دنیای امروز آنگاه كه ملتی آزاد می خواهد برای دفاع از خود با دست هنرمند و توانمند خود سلاح مورد نیاز را بسازد، مورد اتهام و تهمت مستكبرین جهان و بوق های تبلیغاتی آنها قرار می گیرد درحالی كه خود آنها هر روز و هر سال میلیاردها میلیارد سلاح های مدرن را به كشورهای منطقه سرازیر می كنند.
رئیس جمهوری افزود: بمب هایی كه نتیجه آن آوارگی و ویرانی در یمن است؛ طرح هایی كه نتیجه آن در سوریه و عراق است و همواره ملت های منطقه را از توسعه و سازندگی و رشد، بازداشته است.
وی تصریح كرد: سلاح ما همواره برای دفاع از كشورمان و ملت های منطقه در برابر تجاوز قدرت های بزرگ و در برابر تروریسم است.
روحانی تاكید كرد: من به آنهایی كه با لحن نادرست و غلط با مردم ایران سخن می گویند، می گویم در روزهای سختی برای مردم منطقه، چه كسی پذیرای آوارگان در این منطقه بوده است؟ آیا ملت ایران سالیان دراز میزبان مردم مظلوم افغانستان نبوده است؟ و آیا آن روز كه شما به مردم افغانستان تجاوز كرده اید و سرزمین افغانستان به خاك و خون كشیدید، این مردم ایران نبودند كه پذیرای آوارگان از كشور مسلمان و برادر خود بودند؟
رئیس شورای عالی امنیت ملی گفت: آن روز كه شما عراق را به خاك و خون كشیدید آیا مردم ایران نبودند كه از مردم مظلوم عراق پذیرایی كردند و آغوش باز خود را به سوی آنها گشودند؟ من می پرسم كه شما گروهك های تروریستی را ساختید و به آنها پول و آموزش دادید و آنها را تسلیح كردند و آنها در اقفغانستان، عراق و سوریه و لبنان به جان مردم افتادند و مردم بیگناه را قربانی كردند، این كدام كشور بود كه ندای مظلومانه مردم عراق و سوریه و دولت های تحت فشار آنها پاسخ مثبت داد؟
روحانی ادامه داد: كدام كشور بود كه بغداد و دمشق را از تصرف آدم كشان و تروریست ها نجات داد و امنیت نسبی را در منطقه برقرار كرد؟ آیا آنها كه هر روز برای مردم منطقه و سراسر جهان مشكل می آفرینند و افتخار آنها فروش سلاح های مخرب برای سلب آزادی و راحتی مردم است و آنها كه از رژیم صهیونیستی خونخوار كه 70 سال است به عنوان غده سرطانی در این منطقه ملت های منطقه را مورد تجاوز و آزار قرار داده، دفاع می كنند.
روحانی از ملت ایران به عنوان ملتی یاد كرد كه همواره از مظلومان دفاع كرده است و گفت: آیا آنهایی كه مسیر نادرست ظلمات و تاریكی ها را پیمودند در برابر آن ملتی كه با چشمی بصیر و بینا همواره از مظلومان عالم كمك كرده است، قابل مقایسه است؟

** به میزانی كه لازم بدانیم قدرت نظامی خود را تقویت می كنیم
رئیس جمهوری به سفر اخیر خود به سازمان ملل برای شركت در مجمع عمومی سالیانه آن اشاره كرد و گفت: من بسیار خوشحالم كه امسال در سازمان ملل متحد در میان همه كشورهای جهان كه در این سازمان و در این مجمع عمومی اجتماع كرده بودند، فقط دو صدا بود كه در برابر صدای جهانیان، قرار داشت.
روحانی افزود: آمریكا و رژیم اشغالگر قدس دو صدایی بودند كه با صدای همه جهان متفاوت بود؛ همه جهان در این سازمان از توافق هسته ای حمایت كردند و مسیر صلح را مورد امضا قرار دادند و حل یك مشكل منطقه ای و بین المللی از طریق مذاكره و منطق ستودند.
رئیس جمهوری ادامه داد: فقط دو نفر بودند كه از صلح نگران بودند، فقط دو نفر بودند كه از ایجاد امنیت در منطقه حساس خاورمیانه نگران بودند؛ این یك آزمایشی بود كه واقعیت حاكمان واشنگتن و حاكمان غاصب تل آویو در برابر افكار جهانیان نشان داد.
روحانی ادامه داد: ملت بزرگ ایران، همواره در پی صلح و امنیت در كل منطقه و جهان بوده است؛ ملت بزرگ ایران همواره از مظلومان جهان دفاع كرده است؛ چه شما بخواهید چه نخواهید، ما از مردم مظلوم یمن، سوریه، فلسطین دفاع خواهیم كرد، چه شما بخواهید و چه نخواهید ما قدرت نظامی خودمان را آن مقدار كه لازم بدانیم و برای بازدارندگی ضروری بدانیم تقویت خواهیم كرد.
رئیس جمهوری گفت: نه تنها موشك هایمان را تقویت می كنیم بلكه نیروهای زمینی و هوایی و دریایی كه مورد حمایت همه مردم مسلمان و غیور این سرزمین است، تقویت می كنیم.
رئیس شورای عالی امنیت ملی تصریح كرد: ما برای دفاع از كشورمان و سرزمین خود از كسی اجازه نخواهیم گرفت.
روحانی در ادامه با استناد به آیه شریفه «فانبذ الیهم علي سواء ان الله لایحب الخائنین ترهبون به عدو الله وعدوكم» گفت: ما اگر عهد و پیمانی را با كسی بستیم تا وقتی پای عهد و پیمان ایستاده ایم كه طرف مقابل ما به آن عهد و پیمان احترام بگذارد.
رییس دولت دوازدهم در پایان تصریح كرد: ما هیچ تردیدی نداریم تا روزی كه ملت بزرگ ایران یكپارچه، منسجم با فرامین مقام معظم رهبری و ولایت امر در مسیر عزت خود حركت می كند، هیچ قدرتی قادر نیست از ایستادگی و راه حقمان بازدارد و مطئن هستیم و با توكل به خداوند پیروزی نهایی در همه صحنه ها از آن ما است و «من یتوكل علی الله فهو حسبه».
سیام**1053*9103*2025
خبرنگار: حمید شریفی كیا**انتشار: لیلا جودی