پایگاه استنادی علوم جهان اسلام با وزارت امور مذهبی اندونزی یادداشت تفاهم همكاری امضا كرد

كوالالامپور - ایرنا - پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) و وزارت امور مذهبی اندونزی با حضور رایزن علمی جمهوری اسلامی ایران در شرق آسیا و سفیر كشورمان در اندونزی یادداشت تفاهم همكاری علمی و تحقیقاتی برای افزایش تعاملات علمی و پژوهشی با دانشگاه های زیر مجموعه این وزارتخانه و كمك به ارتقاء سطح علمی دانشگاه های اندونزی امضاء كردند.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا، در این یادداشت تفاهم همكاری كه روز گذشته در وزارت امور مذهبی اندونزی در جاكارتا امضا شد؛ این وزارتخانه به طور رسمی به عضویت پایگاه استنادی جهان اسلام كه مقر آن در ایران است، درآمد.
این یادداشت تفاهم كه برای یك دوره پنج ساله معتبر است، در 8 ماده و 26 بند توسط پروفسور 'كمروالدین امین' معاون آموزش عالی وزارت امور مذهبی اندونزی و 'محمد جواد دهقانی' رئیس پایگاه استنادی جهان اسلام امضا شد.
قرار گرفتن نشریات علمی و پژوهشی وزارت امور مذهبی اندونزی در پایگاه استنادی جهان اسلام، رتبه بندی دانشگاه های زیر مجموعه وزارت امور مذهبی اندونزی و كمك به آنها برای ارتقاء رتبه علمی اشان در سطح منطقه ای و بین المللی، معرفی اندیشمندان و محققان برجسته اندونزیایی به جامعه بین المللی و برگزاری كارگاه های آموزشی و تحقیقاتی علم سنجی و علم شناسی ویژه اساتید اندونزی از جمله مهمترین حوزه هایی است كه طرف اندونزیایی می تواند براساس این تفاهم نامه از پایگاه استنادی جهان اسلام دریافت كند.
براساس این تفاهم نامه همچنین مقرر شد در نخستین اقدام عملیاتی تیمی 15 نفره از وزارت امور مذهبی اندونزی برای آشنایی با پایگاه استنادی جهان اسلام و شركت در یك دوره آموزشی فشرده در زمینه نظام ها و مكانیسم رتبه بندی دانشگاه ها و نشریات علمی به شیراز سفر كند.
در مراسم امضای این یادداشت تفاهم 'عباس قنبری باغستان' رایزن علمی ایران در شرق آسیا، 'ولی الله محمدی نصر آبادی' سفیر كشورمان در اندونزی و 'امام شافعی' مدیر آموزش عالی اسلامی اندونزی حضور داشتند.
در پایان این مراسم رایزن علمی ایران در شرق آسیا بیش از 40 عنوان كتاب علمی و دانشگاهی در زمینه های مختلف را كه توسط پژوهشكده اسلام و غرب تدوین شده بود، به معاون آموزش عالی وزارت امور مذهبی اندونزی اهدا كرد كه با استقبال وی مواجه شد.
وزارت امور مذهبی اندونزی متولی بیش از 20 درصد آموزش عالی این كشور جنوب شرق آسیا است و بیش از 700 دانشگاه و موسسه آموزش عالی اندونزی از جمله شبكه دانشگاهی محمدیه با بیش از 170 شعبه، دانشگاه ملی اسلامی شریف هدایت و دانشگاه بین المللی اسلامی اندونزی زیر نظر این وزارتخانه فعالیت می كنند.
آساق**241**1611**انتشاردهنده: رضاپیمان یغمایی