استاد دانشگاه آمریكا: خشونت ها در میانمار محكوم است / اظهارات سوچی شرم آور است

تهران- ایرنا- «كرایگ كانسیداین» استاد جامعه شناسی دانشگاه رایس آمریكا در صفحه شخصی خود در توییتر با محكومیت خشونت های اخیر ارتش میانمار علیه مسلمانان روهینگیا، اظهارات «آنگ سان سوچی» رهبر ملی میانمار را شرم آور خواند.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا،‌ كانسیداین در توییتر خود در واكنش به اظهارات اخیر «آنگ سان سوچی» رهبر ملی میانمار خطاب به وی نوشت: كتاب های تاریخ با تو مهربان نخواهند بود.
این استاد جامعه شناسی دانشگاه «ویلیام مارش رایس» (دانشگاه پژوهشی خصوصی كه در هیوستون ایالت تگزاس آمریكا واقع شده است) تاكید كرد: مسبب اصلی خشونت ها در میانمار رهبر ملی میانمار است و بدون شك نسل كشی روهینگیا تحت نظارت او رخ داد.
وی پیشتر با اشاره به حملات 25 اوت (سوم شهریور) ارتش میانمار علیه مسلمانان روهینگیا، تاكید كرده بود: نسل كشی روهینگیا، جرایم جنگی در یمن، اشغال در حال جریان در نوار غزه ( از سوی اسرائیل) همه و همه علیه مسلمانان است.
براساس گزارش های مختلف از جمعیت حدود 55 میلیون نفری میانمار 4.3 درصد را مسلمانان تشكیل می دهند كه در مجموع دو میلیون و 365 هزار نفر هستند.
مسلمانان پس از بودایی ها كه بیشترین جمعیت میانمار را تشكیل می دهند، همواره با آزار و اذیت هایی روبه رو بوده اند و از ورود آنها به مناصب كلیدی از جمله ارتش كه سكوی اصلی پیشرفت در این كشور محسوب می شود، جلوگیری شده است.
دولت میانمار روهینگیایی ها را مهاجران غیرقانونی بنگلادش می داند درحالیكه روهینگیایی ها خود را شهروندان دیرینه این كشور می خوانند.
از نظر تاریخی ورود مسلمانان به آنچه امروز میانمار نامیده می شود به قرن هفتم میلادی باز می گردد و در قرن نهم و پیش از تاسیس نخستین امپراطوری برمه در سال 1055 میلادی به راخین رسیدند.
مسلمانان در ابتدا وارد 'آراكان' می شدند و بعد به سوی 'مائونگدائو' كه اكنون اقلیت مسلمان روهینگیا در آنجا هدف حملات دولت میانمار قرار گرفته اند، حركت می كردند. اگر چه زمان دقیق ورود مسلمان ها به این منطقه مشخص نیست، اما در اسناد مختلف استقرار این مسلمانان در اسناد تاریخی فارسی، عربی، اروپایی و چینی مرتبط به قرن نهم نشان داده شده است.
با این وجود مسلمانان میانمار درایالت راخین یا روهینگیایی ها از سال 2012 تاكنون در ادوار مختلف تحت سركوب شدید و كشتار نیروهای نظامی این كشور و گروههای بودایی افراطی قرار دارند.
سازمان عفو بین‌الملل پیشتر با انتشار گزارشی اعلام كرد سربازان و نیروهای پلیس میانمار بی‌هدف به‌سوی غیرنظامیان روهینگیا شلیك می‌كنند و آنها را می‌كشند، به زنان و دختران تجاوز می‌كنند، خانه‌های آنان را به آتش می‌كشند، مردان روهینگیا را دستگیر می‌كنند و دربارۀ محل نگهداری یا اتهامات آنها نیز هیچ اطلاعاتی نمی‌دهند.
دولت میانمار از دادن حق كامل شهروندی به مسلمانان خودداری می‌كند و آن‌ها را مهاجران غیرقانونی از بنگلادش می‌داند، درحالی‌كه بسیاری معتقدند اصل و نسب‌ اقلیت روهینگیا در میانمار، كهن است.مسلمانان روهینگیا از سال 1982 و در پی تصویب قانونی جدید از حق تابعیت میانمار محروم شده‌اند.
بنا بر اعلام سازمان ملل، روهینگیا ازجمله اقلیت‌هایی است كه قربانی بیشترین آزار و اذیت و خشونت در جهان بوده است.
سازمان ملل در خرداد ماه امسال نیز در گزارش خود اعلام كرد موارد متعدد و جاری نقض حقوق مسلمانان روهینگیا در میانمار می‌تواند جنایت علیه بشریت محسوب شود.
اما حملات شبه نظامیان روهینگیا در سوم شهریور به مراكز پلیس و نظامی میانمار در استان راخین باعث آغاز دور جدیدی از خشونت ها و سركوب مسلمانان روهینگیا شد كه بر اساس آن تاكنون بیش از 400 نفر كشته و حدود 400 هزار نفر دیگر آواره شده و به بنگلادش پناه آورده اند.
با توجه به اینكه راههای ورود به ایالت راخین توسط نیروهای نظامی میانمار بسته شده بنابراین اطلاعات از عمق این فاجعه عمدتا به صورت غیر رسمی و توسط روهینگیایی هایی كه موفق به فرار از مهلكه شدند به دیگران ارائه شده است. از این رو تاكنون منابع خبری به غیر از آمارهای رسمی سازمان ملل و یا نهادهای بین المللی ، آمارهای مختلفی از قربانیان و پناهجویان روهینگیایی ها ارائه دادند .
برخی دیپلمات های ناشناس اعلام كردند كه آمار قربانیان در دور اخیر خشونت ها تا سه هزار نفر هم برآورد شده و بیش از 300 هزار نفر از آنها با عبور از مناطق صعب العبور و دریا خود را به بنگلادش رساندند و هزاران نفر از روهینگیایی ها نیز در این مناطق صعب العبور گیر افتاده و نتوانستند خود را به مرزهای بنگلادش برسانند.
در این سركوب ها همچنین بیش از 6 هزار و 800 خانه تخریب شد و آنگونه كه آوارگان روهینگیا و گروه های حقوق بشری عنوان كرده اند ارتش این سركوب را با هدف بیرون راندن آنها از استان راخین آغاز كرده است.
بنگلادش نیز اعلام كرده كه تعداد پناهجویان روهینگیایی در اثر حملات گذشته نیروی نظامی میانماری به آنها 400 هزار نفر بوده كه با ورود بیش از 300 هزار نفر به مرزهای این كشور این تعداد به بیش از 700 هزار نفر رسیده است.
خاورم**9377** 1144مترجم: حمید اوضح* انتشار دهنده: علیرضا جباری