سناتور بن جانسون:سخنراني ترامپ در سازمان ملل مايه ننگ آمريكا است

نيويورك –ايرنا-سناتورپيشين ايالت لويزيانا سخنان روز سه شنبه ترامپ در مجمع عمومي سازمان ملل را مايه ننگ كشورش خواند و گفت كه در تاريخ سياست اين كشور حتي در تيره ترين دوره هاي سياسي آمريكا در دهه شصت ميلادي نيز كسي شاهد آن نبوده است.

به گزارش بامداد پنجشنبه ايرنا، «بن جانسون» سناتور دموكرات و باز نشسته آمريكايي از ايالت لويزيانا و يكي از با سابقه ترين سياستمداران اين كشور در حوزه لابي گري هاي سياسي روز چهارشنبه سخنان ترامپ در مجمع عمومي سازمان ملل مايه شرم مردم آمريكا دانست.
وي ادامه داد:در عمر طولاني خود در عرصه سياست تاكنون شاهدنطق يك رئيس جمهور آمريكايي كه تا اين اندازه از منيت، قلدري و گزافه گويي عليه ملت هاي ديگر لبريز باشد نبوده است.
اين سناتور بازنشسته آمريكايي افزود: گرچه ترامپ در اين نطق از هيچ تهديدي عليه دو ملت جهان و بخصوص كره شمالي كوتاهي نكرد اما احتمال عملي كردن اين تهديد ها بسياردور از تصور است چرا كه ترامپ با طبع تاجر مسلك و محافظه كاري كه با تغيير موضع هاي پي در پي او در دوران رياست جمهوري اش به اثبات رسيده، حاضر نخواهد شد منافع اقتصادي و اعتبار سياسي خود را با چنين رويكردي به مخاطره بياندازد.
جانسون در پاسخ به اين پرسش ايرنا كه آيا در نگاه كلي اين نطق به نظر شما سخنراني رياست جمهوري آن هم در پشت تريبون يك نهاد بين المللي است؟، گفت كه تاكنون نه خود و نه تحليلگران ديگر قادر به رديابي خصلت هاي يك رئيس جمهوري در ترامپ نبوده اند.
جانسون همچنين همصدا با بسياري از سياستمداران گذشته و حال آمريكايي ابراز اطمينان كرد كه اين نطق ترامپ نيز نظير ساير سخنان تهديد آميز او قادر به بازداشتن رهبر پيونگ يانگ از اين گونه آزمايشات نخواهدبود و شايد حتي موجب تحريك بيشتر او در جهت چنين رويكرد هايي خواهد شد.
جانسون در پاسخ به اين پرسش كه اگر آنطور كه شما پيش بيني مي كنيد ترامپ تحت تاثير رهنمود هاي مشاوران خود حاضر به كناره گيري از برجام نخواهد شد، پس اين تلاش ها از سوي او چه هدفي را دنبال مي كند؟، گفت:اين سوال مشكل و بي جوابي است براي اين كه هيچ كس تا بحال به روند منسجمي از طراحي و نقشه كشيدن در ترامپ بر نخورده است بنا براين و با توجه اين خصوصيت بهتر است فقط اميدوار بود كه او دست به چنين اقدامي نزند.،
وي درباره اينكه اگر ترامپ چنين رويكردي را پيش بگيرد ، آيا جامعه اروپايي از او پيروي خواهد كرد؟، گفت: البته كه نه ، اگر يكي از اين طرفين با احتمال بسيار ناچيزي اين كار را بكنند تصميم بسيار احمقانه اي گرفته و خود را گرفتار همان موج هايي كرده كه ترامپ گرفتار آن ها خواهد شد.
جانسون ادامه داد:تاكنون شاهد بوديم كه ترامپ چندين بار خواستار لغو برجام و از سرگرفتن مذاكرات شده است اما ترديدي ندارم كه او تا كنون حتي يكبار هم به قدم بعدي بعد از لغو اين توافقنامه فكر نكرده و قادر به يافتن و طرح ريزي نقشه خاصي نيز در اين باره نيست.
شبد**اروپام-4-541 **1010
انتشار:حسن معظمي