۳۰ شهریور ۱۳۹۶ - ۰۰:۱۲
کد خبر 82671883
۰ نفر
هاشمی: عزم وزارت علوم در مقابله با تقلب علمی جدی است

شیراز- ایرنا- سرپرست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به ابلاغ قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی از سوی رئیس جمهوری به این وزارتخانه گفت: عزم ما در اجرای این قانون جدی است و این قانون با بهره گیری از نرم افزارهایی عملیاتی خواهد شد.

به گزارش ایرنا، سید ضیاء هاشمی شامگاه چهارشنبه در جمع خبرنگاران در شیراز افزود: حدود سه سال پیش طرح كنترل تقلب در فعالیتهای علمی از سوی وزارت علوم تقدیم دولت و در قالب لایحه ای به مجلس رفت كه در هفته های اخیر مصوبه آن در قالب قانون به وزارت علوم ابلاغ شد و با این مصوبه می توان با حاشیه هایی كه به فضای پاك دانشگاهی آسیب می زند مقابله كرد.
سرپرست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اظهار كرد: فعالیت های علمی گسترده ای برای مدیریت این موضوع در اختیار داریم كه نمونه آن نرم افزارهایی است كه مركز اسناد علمی كشور برای شناسایی تقلب های علمی پژوهشی طراحی كرده و با كمك این فناوری می توان با سوء استفاده از مقالات و پایان نامه های علمی مقابله كرد .
رئیس جمهوری «قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی» را در اجرای اصل 123 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران برای اجرا به وزارت علوم تحقیقات و فناوری و وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشكی ابلاغ كرده است.
در ابلاغیه رئیس جمهوری آمده است: در اجرای اصل 123 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران ' قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی ' كه در جلسه علنی روز سه شنبه مورخ 31 مردادماه سال 96 مجلس شورای اسلامی تصویب و در تاریخ 8 شهریورماه امسال به تایید شورای نگهبان رسیده جهت اجرا ابلاغ می شود.
بر اساس ماده واحده این قانون تهیه، عرضه و یا واگذاری آثاری از قبیل رساله، پایان‌نامه، مقاله، طرح پژوهشی، كتاب، گزارش یا سایر آثار مكتوب و یا ضبط شده پژوهشی، علمی و یا هنری اعم از الكترونیكی و یا غیر الكترونیكی توسط هر شخص حقیقی یا حقوقی به قصد انتفاع و به عنوان حرفه یا شغل - با هدف ارائه كل اثر و یا بخشی از آن توسط دیگری به عنوان اثر خود جرم بوده و مرتكب یا مرتكبان علاوه بر واریز وجوه دریافتی به خزانه دولت مشمول مجازات هایی است.
** تقویت امكانات دانشگاه ها در دستوركار وزارت علوم
سرپرست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در پاسخ به پرسشی درباره دیدگاه این وزارتخانه درباره ایجاد و تقویت تشكل های صنفی دانشجویان برای بهبود كیفیت خدمات رفاهی نظیر خوابگاهها، امكانات رفاهی، غذا و ... در دانشگاه ها گفت: مشاركت دانشجویان و همكاری آنها با مدیریت دانشگاه ها را به فال نیك می گیریم و شورای صنفی نهادی است كه باید به عنوان حلقه واسط میان دانشجویان و مدیریت فعالیت كند و مسائل و مشكلات دانشجویان را انعكاس دهد و ما از این موضوع كاملا استقبال می كنیم .
وی تقویت خدمات و امكانات دانشگاهی را از برنامه های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری عنوان كرد و گفت: افزون بر 500 مركز خوابگاهی كشور در ماه های گذشته مورد حمایت قرار گرفته و وضعیتشان بهبود پیدا كرده است كه از جمله این اقدامات می توان به بهره برداری از سه طرح در دانشگاه شیراز اشاره كرد.
سرپرست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: علاوه بر اعتبارات این وزارتخانه، می توان با تعامل با سایر دستگاهها از امكانات آنها در این راستا بهره گرفت و بر اساس این رویه تاكنون توفیقاتی نیز بدست آورده ایم.
هاشمی در پاسخ به پرسشی درباره لزوم اعتلای علوم انسانی در دانشگاه ها اظهار كرد: علوم انسانی در پیشبرد كشور نقش زیادی دارد و لازم است در این زمینه رشته های آموزشی لازم از جمله رشته های میان رشته ای ارائه شود و علوم انسانی با اقتضائات و نیازهای روز كشور تطبیق پیدا كند.
وی ادامه داد: مدیریت كشور باید چالش ها و نیازهای موجود را به دانشگاه ها ارائه و پاسخ های راهگشا را از آنها مطالبه كند.
سرپرست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: حوزه و دانشگاه باید پاسخگو نیازهای علمی كشور باشند و در این خصوص كارگروه مشتركی تشكیل شده كه دانشمندان حوزوی و دانشگاهی ایده ها و نظریه های خود را درباره سبك زندگی و ساماندهی آسیب های اجتماعی كه مورد تاكید مقام معظم رهبری است، ارائه كنند.
هاشمی با تاكید بر ضرورت برداشتن گام های عملی برای جلوگیری از خروج نخبگان اظهار كرد: تقویت الگوهای كارآفرینی در دانشگاهها سیاست قطعی وزارت علوم است كه به حفظ و استمرار فعالیت فارغ التحصیلان دانشگاه ها در كشور كمك زیادی می كند.
سرپرست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در بخش دیگری از سخنان خود، ادغام كنكور دانشگاه های سراسری و آزاد اسلامی را مثبت ارزیابی كرد و ادامه داد: انسجامی كه با ادغام كنكور شكل گرفت موجب بهبود سنجش شد و طبیعتا این مسیر به حفظ كیفیت كمك خواهد كرد و برای تكمیل ظرفیت نیز در شورای گسترش تقاضاها بررسی و تصمیم مقتضی اتخاذ خواهد شد.
هاشمی در ادامه با بیان این كه ارتقای پنج دانشگاه كشور به رتبه های برتر جهانی در دستور كار وزارت علوم قرار دارد، گفت: در صورت تحقق این امر، دانشگاه های ایران جذابیت بیشتری برای تحصیل دانشجویانی از سایر كشورها خواهند داشت و همچنین این دانشگاه ها می توانند الگوی موفقی برای سایر دانشگاه های كشور قرار گیرند.
سرپرست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری شامگاه چهارشنبه با هدف شركت در آیین بهره برداری از برخی طرح های عمرانی دانشگاه شیراز به استان فارس سفر كرده است.
9873/ 2027
خبرنگار: محمد امین افشارپور ** انتشاردهنده: سیداحمد نجفی