بعیدی‌نژاد:قرارداد ساخت نیروگاه خورشیدی در ایران نشانه بی‌اعتباری مواضع ترامپ نزد اروپاست

لندن - ایرنا - حمید بعیدی نژاد سفیر جمهوری اسلامی ایران در لندن روز چهارشنبه با اشاره به قرارداد ساخت بزرگ ‌ترین نیروگاه خورشیدی در ایران با ظرفیت تولید 600 مگاوات برق، توسط یك شركت انگلیسی گفت كه این همكاری نشان دهنده بی‌اعتباری مواضع ترامپ نزد كشورهای اروپایی است.

به گزارش ایرنا، بعیدی نژاد با انتشار پیامی در كانال تلگرامی‌اش نوشت: پس از چند ماه مذاكره فشرده، یادداشت تفاهمی كه سال گذشته با موافقت جناب آقای چیت چیان وزیر وقت نیرو میان آن وزارتخانه و یك شركت انگلیسی نهایی شده بود، به قرارداد تبدیل شد و رسماً از امضای آن امروز در لندن رونمایی شد. این قرارداد ناظر برساخت یك نیروگاه بزرگ خورشیدی 600 مگاواتی در ایران می‌باشد كه حجم سرمایه‌گذاری آن بالغ‌ بر 800 میلیون یورو خواهد بود. این نیروگاه ششمین نیروگاه بزرگ خورشیدی دنیا خواهد بود و قرار است ظرف سه سال ساخته شود.
وی افزود: خوشبختانه با اتخاذ سیاست دولت در افزایش سهم انرژی خورشیدی درمجموع سبد انرژی ایران، اشتیاق بسیاری برای سرمایه‌گذاری خارجی درحوزه‌ انرژی‌های نوین در ایران به وجود آمده است و در همین چارچوب شركت انگلیسی نیز با اشتیاق كامل به سرمایه‌ گذاری در این حوزه در ایران مبادرت كرده است.
سفیر ایران در انگلیس تصریح كرد: تولید برق با استفاده از انرژی خورشیدی درهرصورت برای ایران باصرفه است. ضمن آنكه مصرف سرانه برق در ایران بالاست، هرگونه حجم اضافی تولید برق در ایران از انرژی خورشیدی می‌تواند به كشورهای همسایه نیز صادر شود. خوشبختانه هم اقلیم ایران و هم توسعه بسیار بالای صنعت برق و دارا بودن بهترین مهندسین برق دنیا كه در دانشگاه‌های داخل تحصیل می‌كنند شرایط بسیار مطلوبی را برای تولید برق از انرژی‌های نوین فراهم نموده است، كه می‌تواند ایران را به قطب اصلی منطقه و یكی از بزرگ‌ترین قطب‌های جهانی مبدل سازد.
بعیدی نژاد اضافه كرد:رونمایی از این قرارداد بزرگ كه یكی از بالاترین حجم قراردادهای سرمایه‌گذاری شركت‌های انگلیسی در ایران را دارد، تنها یك روز پس از اظهارات تنفرآمیز ترامپ در نیویورك، نشانده بی‌اعتباری این‌گونه مواضع نزد كشورهای اروپایی دارد.
اروپام ** هـ ن **انتشار: زهرا هژبری