استانداریزد: تولید محتوا در عرصه آی تی برای رسیدن به اشتغال پایدار ضروری است

یزد – ایرنا - استاندار یزد و رئیس كارگروه اشتغال استان گفت: مسئولان استان با شناسایی بازار فروش تولیدات آی تی و آی سی تی زمینه تولید محتوا با هدف ایجاد اشتغال پایدار را به صورت جدی دنبال كنند.

به گزارش ایرنا ، سیدمحمد میرمحمدی روز چهارشنبه در كارگروه تخصصی اشتغال استان كه با حضور ابطحی مدیر طرح توسعه اشتغال در رسته فناوری اطلاعات و نماینده وزارت تعاون و رضایی مدیركل امور استان های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار شد گفت: این استان ظرفیت های بالایی از لحاظ نیروی انسانی تیزهوش و بااستعداد در حوزه آی تی دارد كه باید مورد توجه قرار گیرد.
وی افزود: همین عوامل و شرایط جغرافیایی و تجربی موجب شد تا رویكرد استان به منظور استفاده حداكثری از منابع با شناسایی چالش ها و معرفی ظرفیت ها در كنار ظرفیت سازی به سمت صنایعی همچون فناوری های اطلاعات و آی تی ، صنایع گردشگری تغییر یابد.
میرمحمدی با بیان اینكه نگاه استان در حوزه فناوری اطلاعات نگاهی ملی است ، خاطرنشان كرد: حركتی در این حوزه در استان آغاز شده ولی نیازمند سرعت عمل تهران در ارائه بودجه و ساده كردن مسیر كارهاست.
وی درباره وضعیت حوزه فناوری اطلاعات نیز اظهار كرد: این حوزه هم اكنون به جایی رسیده كه نیاز به بازار فروش دارد و باید با تولید محتوای مناسب كه اصلا محدودیت ندارد بتوان بخش زیادی از بازار را كه از دست ایران خارج شده به دست گیرد.
نماینده عالی دولت در استان یزد با بیان اینكه هم اكنون تنها 5 درصد از بازار پردرآمد فناوری اطلاعات كشور در دست تولید كنندگان داخلی است ، تأكید كرد: باید استان یزد با توجه به ظرفیت های موجود بتواند از این فضا استفاده كرده و بالاترین فروش را در این بازار به خود اختصاص دهد.
میرمحمدی گفت: وقتی محصولات داخلی با محتوای مناسب در بازار ارائه شود از یكسو خانواده ها بویژه در بحث فضای مجازی به آرامش خاطر می رسند و از سوی دیگر گام های بزرگی در انتقال ارزش ها وفرهنگی ایرانی و اسلامی به دیگران بویژه گردشگران برداشته خواهد شد.
در این جلسه مدیركل امور استانهای وزارت ارتباطات با بیان اینكه وضعیت یزد در اجرای طرح تكاپو به نسبت سایر استانها بهتر است گفت: استان یزد در اجرای طرح تكاپو در رسته فناوری اطلاعات در میان هشت استان برتر كشور قرار دارد.
مرتضی رضایی افزود: هم اكنون اثرگذاری آی سی تی آنقدر در دنیا زیاد شده كه از 10 برند برتر جهان هفت برند متعلق به حوزه فناوری اطلاعات است و در ایران نیز این بخش در چهار سال گذشته رشد قابل توجهی یافته به زندگی روزمره افراد نیز از طریق تلفن همراه ورود پیدا كرده است.
مدیركل تعاون، كار و رفاه اجتماعی استان یزد نیز در این جلسه با بیان اینكه امسال باید در كشور در قالب اشتغال فراگیر 971 هزار شغل ایجاد شود ، اظهار كرد: این اشتغال در بخش های مختلفی همچون صنعت ، اقتصاد ، سلامت و خدمات ایجاد خواهد شد.
محمدحسین ریاحی درباره اشتغال بخش مشاغل خانگی نیز گفت: در این بخش برای امسال 16میلیارد تومان در قالب 305رشته تسهیلات در نظر گرفته شده كه تسهیلات شخصی آن از 5 میلراد تومان به 20میلیارد تومان افزایش یافته است.
وی درباره وضعیت سهمیه طرح كارورزی در استان با بیان ثبت نام یكهزار و 45نفر در این طرح افزود: از این تعداد 387 نفر واجد شرایط بوده اند ولی پیش بینی و برش استان چهار هزار و 300نفر است.
مدیركل تعاون استان یزد تصریح كرد : تاكنون 130واحد پذیره اعلام آمادگی كرده اند و 3 مجوز صادر و 20قرارداد میان كارورزان و واحدهای تولیدی در حال انجام است.
ریاحی در ادامه خاطرنشان كرد: در كنار فناوری اطلاعات ، ظرفیت های خوبی در این استان در بخش میراث فرهنگی و گردشگری و نیز پوشاك وجود دارد كه امیدواریم ازآن استفاده شود.
مدیركل فناوری اطلاعات یزد نیز در این جلسه با بیان اینكه استان یزد در حال تغییر استراتژی صنعتی است، گفت: این استان از استان های پیشرو و برتر در پرداخت تسهیلات به بخش و شركت های فناوری اطلاعات است.
اكرم فداكار به اشاره به تفاهم نامه اجرای طرح تكاپو در استان گفت: اجرای طرح تكاپو بعد از تفاهم نامه نیازمند تزریق بودجه جدید و همكاری همه دستگاههاست با این حال راه حل مشكلات شركت های آی تی و آی سی تی ، تسهیلات نیست بلكه شركت های توسعه یافته كه به بلوغ رسیده اند نیازمند بازار و حامی و شریك هستند.
وی درباره برخی برنامه های آتی این اداره كل از راه اندازی شتاب دهنده دیجیتال فرهنگی در صورت همكاری و همراهی دستگاههای فرهنگی همچون جامعه المصطفی العالمیه خبر داد.
طرح توسعه كسب و كار و اشتغال پایدار (تكاپو) در رسته فناوری اطلاعات و ارتبات در استان یزد با انعقاد 26 تفاهم نامه بین دولت و بخش خصوصی با حضور دو وزیر تعاون و ارتباطات ابتدای امسال در یزد آغاز شده است.
در بخش فناوری های اطلاعات و تولید نرم افزارها استان یزد در میان استانهای برتر كشور قرار دارد.
1968/ 6197 خبرنگار: محمودرضا رحمانی ** انتشار: فلاح
@irnayazdd