۲۹ شهریور ۱۳۹۶،‏ ۱۵:۳۸
کد خبر: 82671394
۰ نفر
رئيس جمهوري، ضمايم احكام وزير جهادكشاورزي را ابلاغ كرد

تهران- ايرنا- رئيس جمهوري، ضمايم احكام وزيرجهادكشاورزي را كه شامل برخي دستورالعمل‌ها و تعيين اولويت‌ هاي وزارت جهاد كشاورزي است، ابلاغ كرد.

به گزارش روز چهارشنبه ايرنا ، رئيس‌جمهوري پيشتر با استناد به اصول 87 و 133 قانون اساسي و پس از رأي اعتماد مجلس شوراي اسلامي؛ با صدور احكامي وزيران كابينه دوازدهم دولت را منصوب كرده بود و مقرر شد ضمايم اين احكام كه شامل برخي دستورالعمل‌ها و تعيين اولويت‌هاست نيز به آن‌ها ابلاغ شود.
بر اساس اين ضمائم احكام، وزيران موظف شده‌اند برنامه‌هاي وزارتخانه تحت مديريت خود را با توجه دقيق به جهت‌گيري‌ها و اولويت‌هاي مطرح‌شده، تنظيم كرده و برنامه‌هاي اجرايي را در مدت 2 ماه به دفتر رئيس‌جمهوري ارائه كنند.
همچنين سازمان برنامه ‌و بودجه كشور موظف شده است هر 6 ماه يك‌بار گزارش مقايسه‌اي از پيشرفت و تحقق برنامه درباره اولويت‌هاي ابلاغي را به دفتر رئيس‌جمهوري ارائه كند تا عملكرد و چگونگي پيشرفت برنامه‌ها ارزيابي شود.
ضمايم احكام وزيران، شامل اولويت‌هاي عمومي و اولويت‌هاي تخصصي هر وزارتخانه است كه وزيران بايد در دوره تصدي خود آن‌ها را نصب العين قرار داده و اجرايي كنند.

**ابلاغ به وزير جهادكشاورزي
در ابلاغيه رئيس جمهوري به وزير جهادكشاورزي آمده است: دولت دوازدهم، بر اساس برنامه هايي كه در دوران انتخابات رياست جمهوري به مردم ارائه شده است و نيز مبتني بر برنامه تقديم شده به مجلس شوراي اسلامي در هنگام معرفي وزرا، رسالتي بس سنگين برعهده دارد.
اين دولت بايد بتواند در دورۀ فعاليت خود، كشور عزيز ايران را از چالش هاي بزرگ انباشته شده در طول چند دهه گذشته عبور داده و شرايط مساعدي را براي مقطع پاياني فعاليت خود در سال 1400 كه مصادف با به پايان رسيدن قرن حاضر است، به‌وجود آورد.
به گزارش پايگاه اطلاع رساني دولت، محدوديت منابع و ساير محدوديت هاي سياسي، اداري، اجتماعي و فرهنگي از يك‌طرف و اسناد بالادستي شامل سياستهاي كلي اصل 44 قانون اساسي و سياستهاي كلي اقتصاد مقاومتي ايجاب مي كند كه هر وزارتخانه بر اهداف مشخص و محدودي كه از اولويت بالايي برخوردار هستند، متمركز شود و علاوه بر پيشبرد امور جاري، اصلاحات ساختاري را براي محقق كردن برنامه‌ها در دستور كار خود قرار دهد.
بنابراين ضروري است جنا‌ب‌عالي برنامه‌هاي وزارتخانه تحت مديريت خود را با توجه دقيق به جهت‌گيري‌ها و اولويت‌هاي ذيل‌ تنظيم كرده و برنامه‌هاي اجرايي را ظرف 2 ماه به دفتر اينجانب ارائه كنيد.
همچنين، سازمان برنامه و بودجه كشور موظف است هر 6 ماه يك‌بار گزارش مقايسه‌اي از پيشرفت و تحقق برنامه درباره اولويت‌هاي ابلاغي را به دفتر رئيس جمهوري ارائه نمايد تا عملكرد و چگونگي پيشرفت برنامه‌ها ارزيابي شود.

** اولويت هاي عمومي
1- ارتقاي سلامت نظام اداري، شفافيت مالي، بهبود دسترسي همگاني به اطلاعات، فراهم آوردن فرصت برابر، حفاظت از اموال دولتي و معيار قرار دادن قانون در همه امور.
2- اعمال شايسته‌سالاري به عنوان تنها معيار انتـخاب همكاران و مديريت تعارض منافع در تصميم گيريها، واگذاري‌ها و انتصابات.
3- ملاك قرار دادن «منشور حقوق شهروندي» در وزارتخانه و دستگاههاي تابعه به ويژه در حوزه هاي مرتبط با حقوق عمومي.
4- توجه به حفاظت از محيط زيست در برنامه ريزي ها و سياستگذاريها.
5- اولويت واگذاري فعاليتها به مردم و فراهم آوردن زمينه مشاركت هرچه بيشتر بخش خصوصي.
6- توجه به رفع انحصارها و برقراركردن فضاي رقابتي در كنارِ تحت كنترل قراردادن و قاعده مند كردن حوزه‌هاي انحصاري.
7- اعمال اولويت ويژه بر استقرار دولت الكترونيك در حوزة تحت مديريت.
8 - به‌كارگيري هرچه بيشترجوانان، زنان و شهرونداني از اقوام و مذاهب در سطوح مديريتي و كارشناسي در سطوح مختلف اداري.

** اولويت هاي تخصصي
1- توجه جدي به محدوديت منابع آب و صرفه‌جويي در آب مصرفي كشاورزي، افزايش بهره‌وري آب در توليد محصولات و همكاري با وزارت نيرو در تعادل‌بخشي به سفره‌هاي آب زيرزميني.
2- توجه به تقويت كشت گلخانه‌اي در توليد محصولات كشاورزي.
3- كاهش قابل توجه آثار بودجه‌اي ايفاي نقش دولت در تضمين خريد محصولات كشاورزي.
4- محور قرار دادن تأمين امنيت غذايي و سلامت تغذيه در سياستگذاريهاي بخش.
5- ايجاد تغييرات اساسي در سازوكار مبادله محصولات بخش به منظور به‌حداقل رساندن واسطه‌گري غيرضرور و بهره‌مندي هرچه بيشتر كشاورزان.
6- به‌ حداقل رساندن رشد مصرف انرژي در بخش كشاورزي با افزايش بهره‌وري انرژي.
7 - پياده‌سازي الگوي مناسب كشت و هدايت نمودن حمايتها از توليدكنندگان به رعايت اين الگو.
8- توليد پايدار محصولات راهبردي، افزايش توليد در واحد سطح و توليد محصولات سالم.
9 - اقتصادي نمودن اندازه واحدهاي توليدي كشاورزي از طريق افزايش حاشيه سود كشاورزان، ساماندهي نهاده‌ها و تنظيم بازار كالاهاي كشاورزي و گسترش زنجيره ارزش در بخش.
10 - حفاظت از جنگلها، مراتع، خاك و اراضي كشاورزي و اقدام مؤثر براي مقابله با بيابان‌گستري و پديده گرد و غبار.
11 - پايدارسازي كشاورزي ايران بر مبناي ظرفيت‌هاي واقعي آب و خاك، كمك به بهبود مديريت منابع آبي، ممانعت از فرسايش خاك و تحقق اهداف محيط‌زيستي دولت.
12 - كاستن از مصرف كود و سموم شيميايي در كشاورزي به‌منظور ارتقاي سلامت عمومي و كاستن از هزينه‌هاي فزاينده بخش بهداشت و درمان.
13 - امكان‌سنجي و توسعه كشت فراسرزميني.
14 - تشويق به توليد محصولات ارگانيك.
15 - هماهنگي هاي لازم با وزارت صنعت، معدن و تجارت براي تأمين مواد غذايي مورد نياز در بازار و توجه ويژه به معيشت و كاهش فشار تورم بر مردم.

براي آگاهي از آخرين اخبار اقتصادي ايران و جهان با كانال اقتصادي ايرنا در تلگرام همراه شويد:
IRNAeco@
اقتصام **9186 **1561**خبرنگار: هما همت خواه**انتشار:مژگان توانا

سرخط اخبار سیاست