پیشگیری از آسیب های اجتماعی در اولویت قرار دارد/بیش از 11 میلیون نفر در وضعیت نامناسبی در اطراف شهرهای بزرگ زندگی می كنند

تهران - ایرنا - معاون اول رییس جمهوری با تاكید بر این كه پیشگیری در زمینه آسیب های اجتماعی وظیفه اصلی دولت است كه در اولویت قرار دارد ، گفت: در حال حاضر بیش از 11 میلیون نفر در وضعیت نامناسبی به عنوان حاشیه نشین در اطراف شهرهای بزرگ زندگی می كنند.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا ، اسحاق جهانگیری روز سه شنبه در مراسم بهره برداری از 150 مركز اورژانس اجتماعی در كشور افزود: اگر چه باید درمان انجام شود ولی موضوعی كه بیش از درمان در دستور كار باید قرار دارد، پیشگیری است .
وی ادامه داد: هر قدمی در راستای عدالت و توسعه همه جانبه كشور و در زمینه مبارزه جدی با فساد گسترده كه در كشور برداریم و هر اقدامی كه برای رفع تبعیض از گروه های اجتماعی ، اقوام وقشرهای آسیب پذیر انجام شود زمینه ای برای از بین بردن آسیب های اجتماعی است.
وی خاطرنشان كرد: با آسیب دیدگان اجتماعی باید به دیده بیمار نگاه شود ودر این زمینه برنامه جدی در دستور كار قرار گیرد چراكه آسیب های اجتماعی می تواند مخاطراتی بوجود آورد كه مباحث مادی و معنوی را بطور جدی با خطر مواجه كند .
معاون اول رییس جمهوری با یادآوری این كه در زمینه آسیب های اجتماعی پنج اولویت در دستور كار قرار دارد، گفت: نخستین موضوع ساماندهی مناطق حاشیه نشین در اطراف شهرهای بزرگ است كه در حال حاضر بیش از 11 میلیون نفر در وضعیت نامناسبی به عنوان حاشیه نشینی در اطراف شهرهای بزرگ زندگی می كنند .
جهانگیری گفت: باید به موضوعاتی كه باعث شد مردم روستاها كه زمانی كانون تولید بودند، مهاجرت كنند و به حاشیه شهرها بیایند پرداخته شود.
وی افزود: اعتیاد به مواد مخدر موضوع دیگری است كه در اولویت قرار دارد و متاسفانه به شكل جدید مواد مخدر تبدیل شده كه یكی از نگرانی های جدی گسترش بین بخش جوان وزنان جامعه است . همچنین موضوع طلاق مساله دیگری است كه در جامعه به عنوان آسیب بزرگ در دسیتور كار قرار دارد .
معاون اول رییس جمهوری اضافه كرد: در شهرهای بزرگ و بخصوص تهران این مساله كانون خانواده ها را برهم ریخته است و خانواده در كشور جزء كانون هایی است كه پیشگیری كننده از آسیب های اجتماعی است .
جهانگیری ادامه داد : مساله مفاسد اخلاقی نیز از دیگر اولویت های كاری قرار دارد و مناطق حاد وبحرانی جرم خیز نیز از دیگر موضوعاتی است كه باید به آنها بطور جدی پرداخته شود .
وی افزود: مهم این است كه نمی توان از كنار این مسایل به سادگی گذشت و نه صرفا با شیوه خشن وقضایی و امنیتی برخورد كرد واز سوی دیگر با پاك كردن صورت مساله تنها مساله را پیچیده و حل مساله دشوار تر خواهد شد .
معاون اول رییس جمهوری اضافه كرد: واقعیت در معرض آسیب های اجتماعی بودن مردم را باید پذیرفت وباید راه های اصولی و دقیقی را برای مقابله شناسایی كرد و درست كردن دهها وصدها مركز اورژانس اجتماعی توسط سازمان بهزیستی نشانگر مقابله با این موضوع است .
جهانگیری تصریح كرد: باید از نخبگان وصاحب نظران در این بخش مشاوره گرفت تا در سبك زندگی اصلاحاتی انجام و موضوعات آسیب های اجتماعی ریشه ای حل شود.
وی تاكید كرد: اهتمام به كاهش و كنترل آسیب های اجتماعی یك مسوولیت مهم ملی همه ما است و به طور مشخص دولت هم در این زمینه نقش اساسی و مسوولیت مهمی بر عهده دارد.

**همه اركان نظام برای مقابله و كاهش و كنترل آن بسیج شود
معاون اول رییس جمهوری ادامه داد: گسترش اورژانس اجتماعی یكی از ضرورت های اساسی برای مقابله با آسیب های اجتماعی است كه دولت هم حمایت لازم را تا جایی كه لازم است در این خصوص انجام می دهد. جهانگیری با بیان این كه گسترش اورژانس‌های اجتماعی یكی از ضرورت‌های اساسی است كه برای مقابله با آسیب‌های اجتماعی ایجاد شده است، اظهار كرد: پدیده های اجتماعی در كشور متاسفانه به مرحله ای رسیده است كه باید همه اركان نظام برای مقابله و كاهش و كنترل آن بسیج شود.
وی در ادامه به برگزاری جلسه‌ای با موضوع آسیب‌های اجتماعی در محضر رهبر معظم انقلاب در سال 94 اشاره كرد و گفت: جلسه‌ای در سال 94 در محضر رهبر معظم انقلاب با حضور روسای قوای سه گانه، وزیران و مسئولین مربوطه با موضوع آسیب‌های اجتماعی و راه های كاهش آن برگزار شد و بعد از آن نیز چندین جلسه دیگر تكرار شد، نتایج مختلفی از جمله ایجاد اراده‌ای جدی در قوا و نهادهای تصمیم‌گیر شكل گرفت و در همین زمینه شورای عالی انقلاب فرهنگی مسئول شد كه موضوع مسائل اجتماعی كشور را در دستور كار خود قرار دهد.
معاون اول رییس جمهوری افزود: شورای اجتماعی كشور كه مسئولیت پرداختن به مسائل اجتماعی را بر عهده داشت، در همان جلسات تصمیم گرفته شد كه رییس آن شورا از وزیر به رییس جمهوری ارتقا پیدا كند و شورای اجتماعی به ریاست رییس جمهوری تشكیل شود و ریشه های آسیب های اجتماعی به صورت جدی تر و هماهنگ تر مورد دستور و پیگیری قرار بگیرد و وزارتخانه های كشور و كار، تعاون و رفاه اجتماعی كه مسوولیت اصلی امور اجرایی در این زمینه برعهده اش است به همراه با سازمان بهزیستی فعال تر شدند.
جهانگیری تاكید كرد: كانون خانواده به خصوص در كشور ما جزو مهم ترین كانون هایی است كه پیشگیری كننده آسیب های اجتماعی است بنابراین باید تلاش جدی انجام شود كه بتوانیم كانون خانواده را همچنان مركز اصلی این پیشگیری ها باشد.
وی همچنین گفت: قرار گرفتن مردم در معرض آسیب های اجتماعی واقعیتی است كه باید برای مقابله با آن راهكارهای علمی و تخصصی ایجاد كرد بنابراین این كه بهزیستی دهها اورژانس اجتماعی با حضور متخصصان و كارشناسان ایجاد می‌كند،‌ به این دلیل است كه می‌خواهد به جامعه بگوید كه برای حل آسیب‌های اجتماعی باید به متخصصان و تحصیل كردگان در این زمینه متكی شد.
معاون اول رییس جمهوری یادآور شد: گاهی اوقات به اشتباه فكر می‌كنیم كه مقابله با آسیب‌های اجتماعی فقط به معنای برخورد كردن با عوارض آن است این در حالی است كه مقابله با آسیب‌های اجتماعی شامل دو بخش ریشه‌ها و عوارض است و صرفا مبارزه با عوارض‌ آسیب‌های اجتماعی و نپرداختن به ریشه‌های آن گرچه می‌تواند درد را تسكین دهد، اما می‌تواند عوارض سخت‌تری به همراه داشته باشد.
جهانگیری ادامه داد: در این زمینه مراكز آموزشی و تعلیم و تربیتی مختلفی كه در كشور شكل گرفته است باید تلاش كنند كه جامعه را برای واكسینه شدن در برابر این آسیب‌ها از مهارت‌های اجتماعی لازم برخوردار كنند و این مهارت‌ها حتما نیازمند آموزش هستند این گونه نیست كه بدون آموزش بشود كار درست انجام داد.
وی با بیان این كه مناطق مختلف كشور باید مورد توجه قرار گیرد ،گفت: در بعضی از مناطق متاسفانه وضعیت نگران كننده تر است.
وی یادآور شد: در زمینه مسائل اقتصادی باید به اشتغال و حل مساله بیكاری و توازن در توسعه مناطق بویژه مناطق مرزی، توجه به توسعه مناطقی كه قومیت‌ها و اقوام حضور دارند توجه جدی شود چرا كه آنها نباید احساس تبعیض كنند.
معاون اول رییس جمهوری تاكید كرد: باید سرمایه گذاری های عظیمی برای حل مشكلات ریشه های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی انجام شود كه البته در دستور كار دولت به صورت جدی قرار گرفته است و امیدواریم كه در دولت دوازدهم شاهد كارهای بزرگی در این راستا باشیم.
به گزارش ایرنا، آیین افتتاح 150 مركز اورژانس اجتماعی در سراسر كشور امروز با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری، علی رییعی وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی، رییس سازمان بهزیستی كشور و جمعی از مدیران ستادی و استانی بهزیستی در سالن اجلاس سران برگزار شد.
سیام*1058 ** 1053**1336
خبرنگار: محمد افضلی** انتشار: مهرنوش خانزائی
۰ نفر