520 هزار تن گندم در كردستان خريداري شد/ ميزان توليد به 650 هزار تن رسيد

سنندج - ايرنا - رئيس سازمان جهادكشاورزي كردستان گفت: 520 هزار تُن محصول گندم مازاد بر نياز كشاورزان در استان خريداري شده است و هم اكنون خريد در سه شهرستان كردستان ادامه دارد.

كريم ذوالفقاري، روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: با رسيدن ميزان خريد به 520 هزار تُن و پيش بيني وجود 130 هزار تُن گندم مورد نياز گندم كاران براي بذر و خود مصرفي، ميزان كل توليد استان در سال جاري از مرز 650 هزار تُن گذشت.
به گفته وي، هم اكنون در خريد گندم در هفت شهرستان به اتمام رسيده و فقط در سه شهرستان سردسيري كه برداشت گندم ديرتر آغاز مي شود ادامه دارد كه اين روند تا پايان فصل برداشت ادامه دارد.
وي با بيان اينكه در سال جاري ميزان خريد گندم به علت خسارت هاي ناشي از سرماي ديررس بهاره و خشكسالي هاي پاييز سال گذشته كاهش داشته است افزود: پس از سال 90 تنها در سال هاي 95 و 96 ميزان خريد گندم از مرز 500 هزار تن عبور كرده است.
وي همچنين از پرداخت 46 درصد از بهاي گندم خريداري شده به گندم كاران استان خبر داد و افزود: 54 درصد بدهي دولت در آينده نزديك به صورت متمركز از سوي وزارت جهاد كشاورزي به حساب بهره برداران واريز مي شود.
در سال زراعي جاري 556 هزار هكتار شامل 522 هزار هكتار مزارع ديم و 34 هزار هكتار مزارع آبي زير كشت محصول گندم رفته است.
در سال جاري 94 مركز خريد گندم شامل 73 مركز خريد سازمان تعاون روستايي و 21 مركز خريد بخش خصوصي شامل سيلو و كارخانجات آرد، كار خريد گندم را از كشاورزان به قيمت مصوبه 13 هزار ريال با لحاظ درجه پاكي گندم از دهه اول تير شروع شد.
كردستان قادر به انبار حدود 600 هزار تُن گندم است كه اين ميزان شامل 400 هزار تُن در سيلوها و مراكز دولتي به صورت بلند مدت و حدود 200 هزار تُن نيز در كارخانه هاي آرد بخش خصوصي است.
استان كردستان به دليل داشتن مزارع مرغوب و مستعد يكي از قطب هاي توليد محصولات كشاورزي به ويژه گندم در غرب كشور به شمار مي رود و جايگاه چهارم كشوري در توليد اين محصول را به خود اختصاص داده است.
خبرنگار: حسن حسين زاده / ** انتشار دهنده: اميد بهمني
3034/6108

سرخط اخبار استان‌ها