۲۷ شهریور ۱۳۹۶،‏ ۱۴:۳۳
کد خبر: 82668768
۰ نفر
صالحی : رفتار خصمانه آمریكا مغایر با روح و متن برجام است

وین - ایرنا - علی اكبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی در سخنانی در كنفرانس عمومی آژانس بین المللی انرژی اتمی ، رفتار خصمانه دولت آمریكا را مغایر با متن و روح برجام دانست و با رد درخواستهای زیاده خواهانه آمریكا ابراز اطمینان كرد كه آژانس در برابر این زیاده خواهی مقاومت خواهد كرد.

به گزارش ایرنا ، صالحی پیش از ظهر دوشنبه به وقت محلی وین به عنوان اولین سخنران پس از مدیر كل آژانس در شصت یكمین كنفرانس عمومی آژانس بین المللی ، گفت: یكی از مهمترین جنبه های تمام فعالیت های هسته ای ما با توافق برنامه جامع اقدام مشترك (برجام) مرتبط است. طبق تاییدهای متناوب آژانس ، ایران بطور صادقانه و با حسن نیت به تمام تعهدات خود طبق برجام عمل كرده است.
'فعالیت های هسته ای ایران تحت شفافیت حداكثری و با دسترسی های تكمیلی به سایت های هسته ای انجام می شود.'
وی افزود: یكی از طرفهای شركت كننده موانعی در مسیر اجرای كامل برجام ایجاد كرده و لازم است توجه شما به این حقیقت جلب كنم كه تمام طرف های برجام بدون استثنا باید در مورد اجرای تعهدات خود پاسخگو باشند. تمام طرفها باید به تعهدات خود عمل كنند تا امكان ادامه اجرای این توافق فراهم شود .
وی تاكید كرد: هر گونه اقدام یا تدابیری برای تضعیف یا خنثی كردن شروط توافق هسته ای با هر بهانه و انگیزه سیاسی ، موجب مخدوش شدن و به خطر افتادن این دستاورد تاریخی خواهد شد كه زیان آن نه تنها متوجه طرفهای این توافق بلكه كل جامعه بین المللی خواهد شد.
صالحی افزود: همچنین لازم است بطور مختصر به اقدامات سیاسی اخیر آمریكا در آژانس و درخواستهای عجیب درباره راستی آزمایی برنامه هسته ای صلح آمیز ایران فراتر از شروط مذاكره شده برجام اشاره كنم. رفتار خصمانه دولت آمریكا و تدابیر این كشور برای مخدوش كردن توافق هسته ای و جلوگیری از منتفع شدن ایران از توافق هسته ای ،مغایر با روح و متن برجام است. ما همچنان اطمینان داریم كه آژانس و مدیر كل آن در برابر چنین درخواستهای غیر قابل قبولی مقاومت خواهند كرد و به ایفای نقش نظارتی فنی خود بطور بی طرفانه ادامه خواهند داد و از اطلاعات حساس فنی و صنعتی به دست آمده از طریق بازرسی ها محافظت خواهند كرد.
علی اكبر صالحی معاون رییس جمهوری و رییس سازمان انرژی اتمی علاوه بر سخنرانی در كنفرانس عمومی آژانس، همچنین برنامه هایی برای ملاقات دوجانبه با نمایندگان برخی كشورها و نیز یوكیا آمانو مدیركل آژانس دارد.
شصت و یكمین كنفرانس عمومی سالانه آژانس بین المللی انرژی اتمی از امروز دوشنبه در مقر آژانس در وین برای مرور و تصویب برنامه و بودجه آژانس و نیز بررسی زمینه های مهم همكاری هسته ای آغاز به كار كرد.
نمایندگانی از 168 كشور عضو آژانس بین المللی انرژی اتمی در شصت و یكمین كنفرانس عمومی آژانس در وین گرد می آیند تا درباره اولویت های كاری آژانس و همچنین به بحث و بررسی بپردازند.
در این كنفرانس كه تا پایان هفته ادامه دارد، شركت كنندگان درباره موضوعات مختلفی از جمله افزایش همكاری های بین المللی در زمینه ایمنی هسته ای، تقویت فعالیت های آژانس مرتبط با علوم، فناوری و كاربردهای هسته ای و همچنین برنامه همكاری فنی آژانس بحث و گفتگو خواهند كرد. مباحثات این كنفرانس همچنین شامل موضوع امنیت هسته ای و تقویت تاثیرگذاری و بهبود كارایی پادمانهای آژانس می شود.
در جریان برگزاری شصت و یكمین كنفرانس عمومی آژانس، بیش از 50 برنامه جانبی برگزار می شود كه نشان دهنده جنبه های گوناگونی از كار آژانس خواهند بود. یكی از مهمترین این رویدادها نشست دو روزه ای با عنوان 'مجمع علمی درباره فنون هسته ای در سلامت انسان: جلوگیری، تشخیص و درمان' است، كه روزهای سه شنبه و چهارشنبه 19 و 20 سپتامبر (28 و 29 شهریور) برگزار می شود. در این نشست علمی، كارشناسان، نمایندگان دولتی و دانشگاهیانی از 26 كشور درباره نقش حیاتی علوم هسته ای در جلوگیری، تشخیص و درمان بیماری ها و بهبود سلامت و رفاه انسانها به تبادل نظر می پردازند.
همچنین مدیر كل آژانس مطابق قطعنامه GC (60) / RES/15 مصوب شصتمین كنفرانس عمومی سالانه در سال گذشته، در این هفته گزارشی در باره اجرای آن قطعنامه و اجرای پادمانها در خاورمیانه، به كنفرانس عمومی 61م ارائه خواهد كرد.
اروپام**1078**1908
خبرنگار : بابك جعفری ** ناشر : افشار دارابی