۲۷ شهریور ۱۳۹۶،‏ ۱۱:۵۸
کد خبر: 82668518
۰ نفر
وجود 44 میلیون راس گوسفند و 19 میلیون راس بز در كشور

كرج- ایرنا- معاون وزیر جهاد كشاورزی در امور دام با اشاره به اینكه یكی از برنامه های طولانی مدت وزارت جهاد كشاورزی، كاهش تعداد دام های سبك همراه با افزایش بهره وری و بازده بیشتر است، گفت: اكنون 44 میلیون راس گوسفند و نزدیك به 19 میلیون راس بز در كشور وجود دارد.

به گزارش ایرنا، حسن ركنی روز دوشنبه در همایش بین المللی روز جهانی بز كه در موسسه علوم دامی كشور واقع در كرج برگزار شد، تاكید كرد: جمعیت دام سبك كشور تقریبا بالا است و یكی از برنامه های طولانی مدت ما این است كه جمعیت دام را محدودتر ولی موثرتر با بهره وری و بازده بالاتر كنیم.
وی افزود: می توان از تجریبات بعضی از كشورها مثل نیوزیلند استفاده كرد طوری كه جمعیت دام سبك را به حدود یك سوم برسانیم و صادرات را به سه برابر افزایش دهیم كه این موضوع اقدامات زیادی را می طلبد.
ركنی اضافه كرد: سازمان جنگلها اعلام می كند كه شرایط مراتع با تعداد دام ها همخوان نیست ولی پرورش بهینه دام در توسعه مراتع و بهره وری آن موثر است.
وی با بیان اینكه یكی از برنامه ها برای كاهش تعداد دام باید توجه به مسایل محیطی و مسایل ژنتیكی در كنار هم باشد، اظهار داشت: كشاورزان ما بیشتر به تولید نگاه می كنند و به بازار توجه چندانی ندارند؛ بر تكمیل زنجیره كسب و كار تاكید داریم ولی در این قسمت نقص و مشكل زیادی وجود دارد.
معاون وزیر جهاد كشاورزی با اشاره به اهمیت روز جهانی بز، افزود: یكی از مشكلات جدی در دنیا موضوع كم آبی و بیابانی شدن و خشكسالی است.
وی اظهار داشت: حدود 36 درصد از جمعیت دنیا در استرس بی آبی و كم آبی هستند و براساس مطالعات محققان 20 درصد از دنیا متاثر از این موضوع است و كشور ما جزو كشورهای كم آب با متوسط بارندگی 250 میلی متر از متوسط جهانی 750 میلی متر است.
وی گفت: سه برابر متوسط جهانی نیز معادل 2 هزار و 100 میلی متر تبخیر داریم و همچنین 70 درصد بارندگی ها در غیرفصل انجام می شود و 30 درصد بارندگی موثر نیز فقط در 4 استان كشور انجام می شود.
ركنی ادامه داد: در بسیاری از كشورهای خشك كه شرایطی همچون كشور ما را دارند یكی از موضوعات مورد توجه آنان بحث بز و دام سبك برای تامین غذا است.
وی بیان داشت: 70 درصد جمعیت بز در 10 كشور دنیا مثل پاكستان، بنگلادش، چین و... است ولی تطابق پذیری این حیوان در تمام شرایط و كشورها تقریبا ممكن است.
معاون وزیر جهاد كشاورزی اضافه كرد: در بعضی از استان ها كه به نظر غیر ممكن بود تطبیق بز، توانسته بود به خوبی خود را با شرایط منطبق كند و اقتصاد خوبی را برای خانوارها به دنبال داشته است.
وی گفت: عشایر كسب و كار توجه خوبی دارند به طوریكه ده ها فراورده لبنی را تولید و در زمان خود عرضه می كنند كه نشان ازهوشمندی بالا و نگاه به بازار دارد.
معاون وزیر ادامه داد: در بحث ژنتیك دام نیز در بخشی از ظرفیت دانشگاه ها استفاده شده و بعضی از دانشگاه ها اقدامات خوبی را در نژادهای بز داخلی جهت شكوفایی پتانسیل ها آغاز كرده اند كه شرایط چندقلوزایی و تولید شیر آن ها را افزایش داده است.
وی افزود: جهت همین اقدامات موسسه علوم دامی با كمك بخش خصوصی اقدام ارزشمندی را انجام می دهند به طوریكه 2 هزار راس از بزهای مهابادی را به موسسه انتقال داده اند تا ظرفیت های ژنتیكی آن بررسی می شود برای تهیه مواد ژنی و انتقال به مناطق مختلف كشور انجام می شود.
ركنی اضافه كرد: بعضی از شركت های سرمایه گذار نیز در بحث استفاده از ژن های جدید در كشور كه در دنیا وجود دارد كه می تواند شرایط خوبی را برای پرورش و تولید بهینه انجام می دهند.
وی اظهار داشت: در افق 1404 پیش بینی می شود جمعیت بز از 19 میلیون به 15 میلیون كاهش یابد و تولید شیر 30 درصد افزایش یابد و گوشت قرمز 10 درصد برای این افق افزایش یابد كه این راه نیاز به انرژی و همراهی بیشتر بخش های مختلف دارد.
6156/1535خبرنگار: نوشین طهماسبی**انتشاردهنده:داریوش غفاری