یك میلیون و200هزارنفرجمعیت عشایری/ تولید25درصدگوشت كشورتوسط عشایر

كرج - ایرنا- قائم مقام سازمان امور عشایری با تاكید بر اینكه عشایر ایرانی با نقش موثر خود در تولید نمادی از اقتصاد مقاومتی هستند، گفت: از 4 میلیون هكتار از مراتع كشور حدود 34 هكتار در اختیار یك میلیون و 200 هزار نفر جمعیت عشایر است.

به گزارش ایرنا، شاهپور علایی مقدم روز دوشنبه در حاشیه همایش بین المللی روز جهانی بز كه در موسسه علوم دامی كشور در كرج برگزار شد، در جمع خبرنگاران با بیان اینكه زندگی عشایری بر دام، مرتع، كوچ و زندگی عشیره ای استوار است، اظهار داشت: از 4 میلیون هكتار از مراتع كشور حدود 34 میلیون هكتار آن در اختیار عشایر است.
وی گفت: عشایر ایران جمعیتی بالغ بر 1.8 درصد جمعیت كشور را شامل می شوند ولی 25 درصد گوشت قرمز كشور را تولید می كنند كه از مصادیق بسیار خوب بهره وری در تولید هستند به طوریكه هر یك نفر از عشایر گوشت 16 ایرانی را تولید می كند.
وی افزود: حدود یك میلیون و 200 هزار نفر جمعیت عشایری كشور از طوایف و ایل های مختلف همچون شاهسون، بختیاری، كرمانج و... در بیش از 15 هزار سامانه عشایری كشور پراكنده هستند و بیش از 24 میلیون راس دام سبك كشور را كه حدود 28 درصد جمعیت دام كشور هست را در اختیار دارند.
وی همچنین گفت: جامعه عشایری یك جامعه مولدی هستند كه با به كارگیری استراتژی كوچ و مبتنی بر دام و مرتع زندگی خودشان را می چرخانند در بحث تولید نقش به سزایی برای كشور دارند.
علایی مقدم ادامه داد: عشایر كمترین توقع و مزاحمت را برای دولت و حاكمیت دارند ولی بیشترین كارایی و بهره وری را این جامعه دارند.
قائم مقام سازمان امور عشایری گفت: از میزان كل 19 میلیون راس بزی كه در كشور وجود دارد 8 و نیم میلیون راس آن در جامعه عشایری وجود دارد كه از این میزان حدود 130 هزار تن شیر و بیش از 30 هزار تن گوشت قرمز تولید می شود.
وی در خصوص تولید صنایع دستی توسط عشایر، اظهار داشت: همچنین 40 درصد فرش صادراتی كشور از محل تلاش های عشایری هست و در بخش صنایع تبدیلی و گردشگری این جامعه فعالیت های خوبی دارند.
قائم مقام سازمان امور عشایری ایران در مورد برنامه های این سازمان افزود: با حمایت دولت و اختصاص تسهیلات ارزان قیمت در سال جاری و سال آینده حدود 1000 میلیارد تومان تسهیلات كم بهره و با بازپرداخت طولانی مدت در 7 برنامه اساسی به عشایر پرداخت خواهد شد كه مهم ترین آن تكمیل زنچیره تولید گوشت قرمز تا سر سفره مردم است.
وی گفت: همچنین تكمیل زنجیره تولید لبنیات و فرآورده های لبنی ، توسعه باغدار در اراضی شیب داری كه در اختیار عشایر است، توسعه گردشگری، توسعه صنایع تبدیلی و فراوری، توسعه كشت گیاهان دارویی و فعالیت شركت های دانش بنیان و جوانان و زنان عشایری از دیگر برنامه ها در جهت تنوع بخشی تولیدات عشایری و برنامه های این سازمان است.
وی افزود: تلاش دولت این است كه میزان سرانه درآمد عشایر را كه در حال حاضر به طور میانگین یك میلیون و یكصد هزار تومان است به بیش از دو و نیم میلیون تومان تا برنامه ششم برسانیم كه این مهم با استفاده از دانش بومی عشایر و تلفیقی از علم و تحقیقات و انتقال یافته های تحقیقاتی به عشایرمحقق می شود.
علایی مقدم اضافه كرد: مهم ترین وظیفه سازمان امور عشایر ایران و به تبع آن ادارات عشایر استان ها این هست كه ارایه خدمات و پشتیبانی از عشایر كوچنده داشته باشند به طوریكه عشایر بكارگیری استراتژی كوچ به دنبال آب مجازی یعنی علوفه هستند.
وی گفت: با توجه به تنوع اقلیمی كشور ما و استقرار عشایر در 15 هزار سامانه، تامین اعتبار برای عشایر و اختصاص بودجه های بلاعوض برای ارایه خدمات به كوچندگان در زمینه ایل راه ها و تهیه و تدارك انرژی های نو از جمله پنل های خورشیدی، ارتقای بهداشت و سلامت خانوارهای عشایری می تواند از جمله مهم ترین اقدامات برای رفع مشكلات عشایر كشور باشد.
این مسئول افزود: در دولت بعد از 10 سال شورای عالی عشایری كشور تشكیل شده و دو مصوبه بسیار خوبی در آن داشته ایم كه بیش از 13 وزارت خانه و چندین دستگاه در ارتباط هستند كه در 2 موضوع مهم ارتقای سطح دانش و مهارت خانوارهای عشایری در طول برنامه ششم و ارتقای فرهنگ و مذهب و تداوم فرهنگ اصیل ایرانی عشایری هست.
وی اظهار داشت: ای دو موضوع همراهی و همیاری سازمان برنامه و بودجه و همچنین دستگاه های فرهنگی را می طلبد.
6156/1535خبرنگار: نوشین طهماسبی**انتشاردهنده:داریوش غفاری