رونمایی یك شغل در خیابان های پایتخت/صافكاری وسط اتوبان

تهران - ایرنا - اگر از اتوبان های پایتخت به خصوص امام علی(ع) و شهیدصیاد شیرازی گذر كرده باشید حتما در كناره های هاشور زده این معابر بزرگراهی افرادی را دیده اید كه تابلوهایی دست نویس در معرض دید رانندگان خودروهای عبوری قرار داده اند و با خطی نه چندان زیبا نوشته اند «نقاشی و صافكاری فوری»!

اغلب این افراد در سایه پل های روگذر پناه گرفته و منتظرند تا خط و خشی از خودرویی بزدایند و پولی به جیب بزنند، اما كیست كه نداند این شغل تقریبا جدید تا چه حد هم برای نقاشان و صافكاران اتوبانی و هم برای خودروهای عبوری دربردارنده خطرات جدی است؛ كافیست راننده با بی احتیاطی خودرو را برای چانه زنی كنار اتوبان متوقف كند، آنگاه ممكن است فاجعه ای همچون تصادف زنجیره ای خودروها را خلق كند یا حتی ممكن است جان این افراد كه در كنار بزرگراه ها به انتظار نشسته اند به دلیل انحراف و وقوع هر حادثه احتمالی تهدید شود.
فكر می كنم بحث كردن در مورد ماهیت شكل گیری این شغل و اینكه جزو مشاغل كاذب است و بیان استدلال های آنچنانی هم كمی كلیشه است و هم در حوصله این نوشتار نیست اما باید پذیرفت كه امروزه صدها تن از بیكاران كشور از فرط بی درآمدی و نچرخیدن زندگی شان چنین شغل پرریسكی را انتخاب كرده اند و لازم است در این خصوص برای شان تدبیری اندیشید.
مجید؛ جوانی كه اهل سبزوار است در بزرگراه شهید صیاد شیرازی (حد فاصل بزرگراه رسالت) در مورد اینكه چرا چنین شغلی را انتخاب كرده، می گوید: «سالها در یكی از كارخانه های مشهد كار می كردم اما متاسفانه این واحد تولیدی به یكباره دچار ورشكستگی شد و من و حدود 15 نفر دیگر شغل مان را از دست دادیم».
او گفت: با توجه به اینكه در دوران نوجوانی و حتی زمانی كه در دبیرستان بودم، وردست یكی از استادكاران صافكاری در شهر خودم بودم، تسلط كافی به این حرفه دارم اما به این دلیل كه سرمایه ای برای دایر كردن كارگاه و اجاره مغازه و خرید تجهیزات ندارم، از طریق یكی از دوستان كه او هم چند ماهیست در این شغل فعالیت می كند، پیشنهاد كار در حاشیه بزرگراه ها را دریافت كردم.
البته مجید در ادامه گفت كه از فرط ناچاری به تهران آمده و اكنون به دور از خانواده ، شبها را نیز در پارك می خوابد.
رحمت، همكار دیگر مجید نیز در مورد میزان رضایت از این كار و درآمدی كه روزانه دارد، گفت: این كار همیشه با استرس همراه است زیرا هر لحظه بیم آن می رود كه مامورین شهرداری یا حتی پلیس سر وقت ما بیایند و بساط مان را جمع كنند.
او ادامه داد: اگر شانس بیاوری ممكن است روزی چند مشتری راهنمای سمت راست خودرویش را به طرفت روشن كرده و كنارت توقف كند و كارهای جزئی نقاشی و صافكاری كه عمدتا خط و خش و خوردگی های سطحی است را به شما بسپارد و ما هم با هزینه ای به مراتب كمتر از مغازه های صافكاری و نقاشی شهر كارشان را انجام می دهیم.
به گفته رحمت گاهی روزانه حدود 200 هزار تومان درآمد دارند و ممكن است روزی نیز تا غروب «هیچ» عایدی نداشته باشند.
مرد موسپید كرده ای نیز كه ساكن كرج است از روزگار نه چندان دور خود كه زمانی برای خودش كارگاه صافكاری و چندین شاگرد و وردست داشته و اكنون به دلیل چك برگشتی همه داشته هایش از دست رفته و كنار اتوبانی شده، دل پری داشت.
صادق گفت: از نظر مهارت و تسلط به كار در سطح بسیار بالایی است و همه گواهینامه های لازم در مورد فن صافكاری خودرو را از سازمان فنی و حرفه ای هم دریافت كرده اما اكنون ناگزیر است برای تامین مخارج خانواده همه امیدهایش را به گوشه ای از اتوبان امام علی منتقل كند!
او تاكید كرد كه جماعتی كه اكنون در حاشیه بزرگراه های پایتخت به كار صافكاری و نقاشی مشغول هستند از آدم های شرافتمند كشورند و در صورتی كه از سوی دولت و سازمان های مربوطه مورد حمایت واقع شوند و وام های ارزان قیمت و با نرخ بهره پایین را دریافت كنند دوباره می توانند به شهر و دیار خود برگردند و بصورتی آبرومندانه شغل خود را از سر گیرند.
به نظر می رسد این شغل نوپدید باید هرچه سریعتر مورد توجه جدی متولیان امور اشتغال و حتی نهادهای اجتماعی كه در زمینه آسیب های این حوزه فعالیت دارند، قرار گیرد و پیش از اینكه این موج به صنوف دیگری مانند مكانیكی ها، جلوبندی سازها و ... سرایت كند و پای شان را به گوشه بزرگراه های شهر باز كند، باید برای نقاشان و صافكارانی كه در شرایطی بسیار پرخطر فعالیت دارند، چاره اندیشی كنند.
وجود این مناظر علاوه بر اینكه نمادی از بیكاری افراد است، سیمای ناخوشایندی ایجاد كرده و ممكن است سایر آسیب های اجتماعی از جمله مواد فروشی و... پشت نقاب صافكاری و نقاشی هم بروز كند.
گزارشگر: یحیی معماری - انتشار دهنده: محسن فتاحی
تهرام 6539/7247**1625

سرخط اخبار اقتصاد