۲۵ شهریور ۱۳۹۶،‏ ۱۰:۰۵
کد خبر: 82666045
۰ نفر
آلزایمر: هر 3 ثانیه، یك مبتلا

تهران- ایرنا- مدیرعامل انجمن آلزایمر ایران با اشاره به این كه در هر سه ثانیه یك نفر در جهان به آلزایمر(دمانس) مبتلا می شود، گفت: یك سال تشخیص زودتر پنج سال معلولیت ناشی از آلزایمر را كاهش می دهد.

به گزارش روز شنبه گروه علمی ایرنا از انجمن آلزایمر ایران، معصومه صالحی در آستانه برگزاری روز جهانی آلزایمر در روز 30 شهریورماه، با بیان این كه در سه دهه آینده 25 درصد جامعه ایران سالمند خواهند بود، افزود: باید این بیماری را جدی گرفت؛ مساله آموزش باید در كشور نهادینه شود زیرا با گسترش آموزش در سطح كشور می توانیم میزان ابتلا به این بیماری را كاهش داده و آن را كنترل كنیم.
مدیرعامل انجمن آلزایمر ایران ادامه داد: به دلیل شرم از ابراز بیماری كه در جامعه وجود دارد، افراد مبتلا به مراكز تشخیصی ارجاع داده نمی شوند؛ در نتیجه این افراد با اعضای خانواده دچار چالش شده و به دلیل اختلال عملكردی از سوی آنان مورد بی مهری قرار می گیرند.
صالحی تأكید كرد: با توجه به كمبود مراقبان در حال حاضر و سه برابر شدن تعداد افراد مبتلا در آینده، نیاز به افزایش آگاهی و برنامه ریزی دقیق و جامع برای این افراد وجود دارد.
وی گفت: همكاری با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی و تصویب سند ملی آلزایمر قدمی بزرگ در مورد معرفی بیماری آلزایمر به نسل حاضر و نسل آینده است و به این ترتیب می توان شاهد موفقیت در عرصه درمان، مراقبت مناسب و توانبخشی لازم و در نتیجه افزایش كیفیت زندگی افراد مبتلا و مراقبان آنان بود وكاهش ابتلا و صرفه جویی اقتصادی را پی ریزی كرد.
صالحی با اشاره به اینكه یك سال تشخیص زودتر پنج سال معلولیت ناشی از آلزایمر را كاهش می دهد، گفت: هر فراموشی نشانه آلزایمر نیست و 60 درصد دمانس ها آلزایمر و غیرقابل برگشت است.
مدیرعامل انجمن آلزایمر ایران با اشاره به اینكه تخمین زده شده در كشور 700 هزار نفر مبتلا به آلزایمر هستند، ادامه داد: در این بیماری به دلیل فعل و انفعالات شیمیایی داخل مغز، سلول های مغز تخریب می شود و از نشانه های این بیماری اختلال در حافظه كوتاه مدت است.
وی با بیان اینكه اكنون در جهان 50 میلیون نفر به بیماری آلزایمر مبتلا هستند، خاطرنشان كرد: 40 درصد دمانس ها قابل برگشت بوده و می تواند ناشی از كم كاری تیروئید، تومور مغزی، مصرف برخی داروها، افسردگی، استرس و عفونت باشد كه با درمان این بیماری ها دمانس نیز برطرف می شود.
انجمن آلزایمر ایران، تشكل غیردولتی آموزشی، درمانی، مراقبتی و توانبخشی ویژه افراد مبتلا به دمانس و بیماری آلزایمر در كشور است كه با هدف ارتقای كیفیت زندگی افراد مبتلا به بیماری آلزایمر و خانواده های آنان تاسیس و به ثبت رسیده است.
به گفته مدیرعامل انجمن آلزایمر ایران، این انجمن توانسته است با ایجاد ارتباط و فراهم كردن زمینه همكاری با سازمان های مختلف و با بهره گیری از اعتماد و حمایت های مردم و تلاش های اعضای داوطلب، خدمات شایسته ای را به افراد مبتلا و خانواده های آنان ارائه دهد و تاكنون بیش از چهار هزار فرد مبتلا را تحت حمایت قرار داده است.
علمی**1834
تنظیم : ناهید شفیعی **انتشار: زهره محتشمی پور
برای اطلاع از اخبار متنوع علمی و فناوری، با كانال علمی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
irnaelm@
https://telegram.me