۲۳ شهریور ۱۳۹۶،‏ ۱۲:۴۵
کد خبر: 82664661
۰ نفر
ساخت داروی خوراكی دیابت نوع 1

تهران– ایرنا– محققان موفق به ساخت داروی خوراكی دیابت نوع 1 شدند. فاز سوم كارآزمایی بالینی این دارو موفقیت‌آمیز گزارش شده است.

به گزارش روز پنجشنبه گروه اخبار علمی ایرنا از مدیكال ساینس، محققان دانشگاه كلرادو موفق به ساخت داروی خوراكی دیابت نوع 1 شدند. این دارو سوتاگلیفلوسین نام دارد و فاز سوم كارآزمایی بالینی آن نشان می‌دهد قادر به كنترل گلوكز خون و كاهش نیاز به تزریق انسولین در بیماران مبتلا به دیابت نوع 1 است. این دارو اولین داروی خوراكی دیابت نوع 1 است و آزمایش ها نشان می‌دهد قادر به كنترل قند خون، بدون بروز هیپوگلیسمی (كاهش قند خون) و كتواسیدوز كه از مهمترین عوارض جانبی انسولین هستند، است.
كتواسیدوز دیابتی یكی از عوارض حاد دیابت است و در موقعیت‌هایی كه میزان انسولین خون كمتر از نیاز بدن است ایجاد می‌شود و در حالت‌های مانند فراموش‌كردن تزریق انسولین، تزریق دوز ناكافی و استرس، جراحی و بیماری‌های خاص دیده می‌شود.
محققان امیدوارند بیماران با استفاده از این دارو بتوانند كنترل بهتری روی قند خون خود داشته باشند.
دیابت نوع 1 یك بیماری مزمن است كه در آن سیستم ایمنی بدن به سلول های بتا اجازه تولید انسولین نمی دهد. هیچ درمان قطعی برای این بیماری وجود ندارد و تنها راه كنترل بیماری، تزریق روزانه انسولین است.
نتایج این مطالعه در نشریه Medicine منتشر شده است.
علمی (6) ** 9259
مترجم: سپیده كاشانی*انتشار: محتشمی پور