سنگ نبشته گل گل ملكشاهی، سند تاریخی تمدن كهن عیلام باستان

ایلام - ایرنا - سنگ نبشته تاریخی و باارزش گل گل شهرستان ملكشاهی اصلی ترین سند هویتی تمدن عیلام باستان در دامنه كوهستان كبیركوه خودنمایی می كند.

به گزارش ایرنا، ایلام باستان از كهن ترین تمدن های بین النهرین و دنیای آن روزگار 1000 سال قبل از میلاد مسیح در منطقه كنونی استان ایلام و قسمت های از استان های لرستان ، كرمانشاه و خوزستان مهد تمدن و مركز سیاسی و اجتماعی ایران زمین قرار داشته و پویایی تمدن كهن این سرزمین نقش شگرفی در پیشرفت تمدنی ایران باستان داشته است.
از آن دوره مهم تاریخی امروز سنگ نبشته گل گل ملكشاهی در دامنه رشته كوه كبیركوه ، مشرف به رودخانه گل گل و در نزدیكی روستای زیبای گل گل در 15 كیلومتری شهر اركواز و 25 كیلومتری شهر ایلام همچون نگینی خودنمایی می كند.
متن این سنگ نبشته كه به خط میخی نگاشته شده است حكایت از جمله آشور بانی پال به تمدن عیلام باستان و سقوط این تمدن درخشان تاریخ است كه به صورت كنده كاری بر روی صخره ای بزرگ نگاشته شده است.
همین نگاشته خود گواه تمدنی بزرگ و اثرگذار در تاریخ باستان دارد كه استقرار آن در همین منطقه استان ایلام بوده كه پادشاه آشوری شكست نظامی این كشور را افتخاری بزرگ برای خود دانسته است و چنین كتیبه ای مهمی به یادگار گذاشته است.
این كتیبه باارزش تاریخی هزاران سال است كه هویت تاریخی مردمان عیلام باستان را در دل خود نگاشته تا آیندگان با علم و آگاهی بیشتر از تاریخ خود بدانند و بیاموزند.
حال و روز این كتیبه مهم و ارزشمند باستانی امروز چندان خوشایند نیست ، عدم نگهداری و مراقبت های استاندارد باعث شده قسمت هایی از این بیانیه تاریخی حذف شود.
در سالیان گذشته به جای یك محفظه شیشه ای استاندارد و محوطه سازی یك قفسه آهنی بسیار نامناسب بر پیكر این سند تاریخی سوار شده كه ضمن غیر استاندارد بودن باعث دلزدگی بازدیدكنندگان آن شده است.
تنها یك تابلوی راهنمایی كوچك و فرسوده در نزدیكی روستای گل گل آن هم نامشخص معرف این سند باارزش تاریخ و تمدن ایران باستان است كه لزوم توجه جدی تر مسئولان میراث فرهنگی استان به این اثر مهم را ضروری می كند.
این در حالی است كه می توان ضمن مرمت و نگهداری مناسب از این سند ملی و بین المللی تاریخی زمینه جذب گردشگران از اقصی نقاط كشور را به استان ایلام و شهرستان ملكشاهی فراهم كرد.
مدیر میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری ملكشاهی در این خصوص گفت: مرمت و نگهداری استاندارد از این اثر فاخر تاریخی به دلیل محدودیت های اعتباری و امكانات میراث فرهنگی از توان این اداره خارج است و مراتب ضرورت مرمت این اثر به استان منعكس شده است.
طالب خزان اظهار كرد: نبود محوطه و مراقبت های انسانی باعث شده بعضی افراد ناآگاه آسیب های جدی را بر پیكر این اثر مهم باستانی وارد كنند.
وی افزود: قفسه آهنی كنونی ضمن اینكه در شأن این اثر نیست در مقابل فرسایش آب و هوایی نیز هیچ گونه محافظتی محسوب نمی شود و ادامه چنین رویه ای باعث نابودی كامل آن می شود.
31 اثر فاخر تاریخی در ملكشاهی همچون كوشك قینفر و سنگ نبشته گل گل مربوط به دوران قبل از اسلام ثبت آثار ملی است كه همگی نیاز به مرمت و نگهداری بیشتر دارند ، اطلاع رسانی نامناسب به همراه نبود راه دسترسی گردشگری از جمله مشكلاتی است كه اداره كل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان ایلام اهتمام بیشتری به رفع آنها داشته باشد.
خبرنگار: روح اله احمدی ** انتشار دهنده: حسن كهزادیان
7179/6119