۲۲ شهریور ۱۳۹۶،‏ ۱۳:۰۶
کد خبر: 82663614
T T
۰ نفر
آزمون امید در كلانشهر شیراز

شیراز- ایرنا- كلید عمارت شهرداری شیراز پس از آن كه حدود هفت سال گذشته در دست چهره ای اصولگرا بود، روز چهارشنبه به طور رسمی و با ابلاغ وزیر كشور به مردی از تبار اصلاح طلبان به امانت سپرده شد.

علی ناصری سخنگوی شورای اسلامی شهر شیراز روز چهارشنبه به ایرنا گفت: ابلاغ رسمی وزیر كشور مبنی بر تایید گزینه مورد نظر شورای شهر شیراز به این شورا واصل شده است و 'عبدالحمید معافیان' از امروز 22 شهریورماه به طور رسمی عهده دار مسئولیت شهرداری این كلانشهر شد.
با رای مردم در انتخابات پنجمین دوره شورای اسلامی شهر شیراز، 12 نفر از فهرست انتخاباتی اصلاح طلبان (لیست امید) و یك نفر از فهرست اصولگرایان به این شورای 13 نفره راه یافتند تا محك و آزمونی برای اصلاح طلبان در عرصه مدیریت شهری آغاز شود.
این آزمون از آن جهت اهمیت بیشتری یافته است كه معافیان در انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری كه 29 اردیبهشت ماه امسال برگزار شد، ریاست ستاد انتخاباتی دكتر حسن روحانی را در استان فارس برعهده داشت .
بدین ترتیب شورای اسلامی شهر شیراز با تركیب غالب اصلاح طلب با انتخاب شهرداری با گرایش اصلاح طلبی و البته با پیشینه طولانی خدمت در دستگاه های اجرایی و عرصه های مدیریتی فصل جدیدی را در عرصه مدیریت شهری شیراز گشود.

** فرایند انتخاب شهردار شیراز در یك نگاه
منتخبان مردم شیراز در پنجمین دوره شورای اسلامی شهر پس از جلسات متعدد شامگاه شنبه 28 مردادماه جاری 'عبدالحمید معافیان' را به عنوان شهردار شیراز انتخاب كردند.
بنا بر نتیجه اعلام شده شمارش آرای مخفی منتخبان شورای شهر پنجم شیراز، معافیان 13 رای از 13 عضو این شورا به دست آورد تا با پشتوانه حداكثری سكاندار شهرداری شود.
صبح و عصر شنبه 28 مردادماه جاری، در آخرین مرحله بررسی صلاحیت داوطلبان تصدی مسئولیت شهرداری شیراز، حیدر اسكندرپور، عبدالحمید معافیان، محمدرضا حسن پور ، نادر طیبی و سیداحمد موسوی، ریز برنامه های خود برای اداره این كلانشهر را ارائه دادند.
در مرحله قبل بررسی اعضای شورای پنجم شهر شیراز، 10 نفر به ارائه برنامه های خود پرداخته بودند كه از میان آنها پنج نفر به مرحله نهایی راه یافتند.
رئیس پنجمین دوره شورای اسلامی شهر شیراز در پایان آیین رای گیری انتخاب شهردار گفت: در فضایی دموكراتیك و شفاف، برنامه پنج نفر از 10 كاندیدایی كه به مرحله دوم ارزیابی ها رسیده بود، بررسی شد و در نهایت، آقای معافیان به عنوان شهردار این كلانشهر انتخاب شد.
سیداحمدرضا دستغیب افزود: صرف نظر از نتیجه آرا، افتخار این را داشتیم كه همه اعضای شورای پنجم در محیطی كاملا شفاف دیدگاه موافق و مخالف خود را درباره برنامه ها نامزدهای تصدی مسئولیت شهرداری شیراز ارائه كردند.
بدین ترتیب و با انتخاب شهردار شیراز، منتخبان شورای اسلامی این شهر در دوره پنجم به وعده خود برای انتخاب سكاندار مدیریت این كلانشهر قبل از آغاز به كار رسمی این شورا از اول شهریورماه امسال، عمل كردند.
علی ناصری سخنگوی شورای پنجم شهر شیراز در این باره گفت: همه اعضا با رای قاطع خود و انتخاب شهردار با اكثریت مطلق آرا این پیام را منتقل كردند كه آماده هستند كه متحد و قاطعانه در جهت خدمت به نظام و مردم شریف شیراز گام بردارند.
اول شهریورماه جاری و با آغاز رسمی فعالیت شورای شهر پنجم شیراز همزمان با سراسر كشور، دوره خدمت 6 سال و 11 ماهه 'علیرضا پاك فطرت' شهردار این كلانشهر نیز خاتمه یافت و 'محمد حسن اسدی' معاون این شهرداری تا ابلاغ حكم شهردار جدید، سرپرستی امور را برعهده داشت.

** نگاهی به سوابق شهردار جدید شیراز
عبدالحمید معافیان دانش آموخته رشته مكانیك است كه در محافل استان فارس به عنوان فردی اصلاح طلب شناخته شده است.
وی مسئولیت هایی همچون مدیركل آموزش و پرورش فارس، معاون وزیر آموزش و پرورش، مشاور رئیس سازمان برنامه و بودجه كشور و مدیر كل امور بین المللی این سازمان، ریاست سازمان صنایع و معادن استان فارس، ریاست سازمان مدیریت و برنامه استان فارس، معاونت اجتماعی سازمان مدیریت و برنامه ریزی كشور، عضویت هیات مدیره شركت عمران و توسعه فارس، مدیرعامل شركت الكتروموتور منطقه ویژه شیراز،عضویت در مجامع و شوراهای تخصصی در بخش دولتی و خصوصی ،نایب رئیس هیات مدیره منطقه ویژه اقتصادی شیراز را در كارنامه دارد.
معافیان در انتخابات 29 اردیبهشت سال جاری مسئول ستاد انتخاباتی دكتر حسن روحانی دراستان فارس بود.

** سیمای شهر شیراز از زبان شهردار سابق
شهردار سابق شیراز مردادماه امسال در آخرین نشست خبری خود با خبرنگاران گفت كه در شرایطی سكان اداره شهرداری را به شهردار منتخب شورای پنجم واگذار می كند كه 655 طرح در حوزه های مختلف در این كلانشهر در دست اجراست.
علیرضا پاك فطرت افزود: از مجموع این طرح ها، 293 طرح دارای پیشرفت فیزیكی 10 تا 50 درصد است و 362 طرح نیز بین 50 تا بیش از 90 درصد پیشرفت فیزیكی دارد.
وی اضافه كرد: در نامه ای به استاندار فارس، تمام طرح های نیمه تمام شیراز و همچنین مطالبات و بدهی های این شهرداری را با دقت و شفافیت كامل مشخص كرده ایم تا به شهردار بعدی تحویل داده شود.
پاك فطرت، عملكرد شهرداری در حوزه مالی و اقتصادی را كاملا شفاف دانست و گفت: هم اینك میزان بدهی شهرداری شیراز در حوزه تسهیلات دریافتی 700 میلیارد تومان است كه سر رسید مراحل پرداخت انجام می شود.
شهردار سابق شیراز افزود: علاوه بر این، 300 میلیارد تومان نیز به پیمانكاران و كسانی كه املاكشان در مسیر اجرای طرح ها قرار داشته و تملك كرده ایم بدهكار هستیم كه به مرور در دست پرداخت است.
او اظهار كرد: در كنار بدهی یك هزار میلیارد تومانی، شهرداری شیراز بیش از چهار هزار میلیارد تومان مطالبات دارد و بنابراین می توان دریافت كه شهرداری شیراز به هیچ وجه بدهكار و ورشكسته نیست.
شهردار سابق شیراز افزود: از ابتدای حضورم در شهرداری شیراز (سال 89) تاكنون، زمینه ایجاد حداقل 50 هزار شغل در این كلانشهر را فراهم كردیم و امیدواریم در آینده مهندسان، تكنسین ها و كارگرانی كه در اجرای طرح ها فعال هستند بیكار نشوند.
پاك فطرت، تكمیل فازها و خطوط مترو شیراز را از اولویت های مهم شهر شیراز دانست و بیان كرد: امروز شرایط برای آغاز عملیات اجرایی خط سوم قطار شهری شیراز فراهم است و شورای پنجم و شهردار جدید شیراز می توانند به عنوان اولین طرح، كلنگ آن را بر زمین بزنند.

** اصلاح طلبان و نگاه متفاوت به وضعیت كنونی شیراز
شورای هماهنگی احزاب اصلاح‌طلب فارس از جمله تشكل هایی بود كه از تصمیم شورای اسلامی شهر شیراز مبنی بر انتخاب معافیان به شهرداری این كلانشهر استقبال كرد.
در پیام این شورا آمده است: مهندس عبدالحمید معافیان مدیری كارآمد، آگاه و دلسوز بوده و در صحنه‌های گوناگون انقلاب و دفاع مقدس گرفته تا اصلاحات، حضوری پي گیرو كارساز داشته است.
شورای هماهنگی احزاب اصلاح‌طلب فارس در این پیام افزود: كلانشهر شیراز با سابقه تاریخی در تشكیل تمدن بزرگ ایران اسلامی، هم اكنون با چالش‌های بزرگی در عرصه‌های ترافیك، محیط زیست، بحران آب، آسیب های فرهنگی و اجتماعی، مطالبات و حقوق شهروندي، توسعه نامتوازن، فقر، محرومیت، حاشیه‌نشینی و بعضاً تحجر و كژ‌اندیشي دست به گریبان است.
این پیام می افزاید: تیمار این دردها به برنامه‌ریزی دقیق و روزآمد، دوراندیشی، فرانگري و تلاش و تكاپوی شبانه‌روزی همراه با مدیریت علمی، كلان نگر، مشورت پذیر، دلسوز و تعامل پذیر با نیروهای موثر شهری نیازمند است.
شورای هماهنگی جبهه اصلاحات استان فارس ابراز امیدواری كرده است كه شهردار منتخب با برنامه‌ریزی دقیق علمی و به كارگیری همكاران توانمند و متخصصان شایسته و اولویت قرار دادن برنامه‌های كارآمد شهروند محور، كارآفرینی توسعه محور، احیا و تعمیم حقوق شهروندی، شفافیت، فساد ستیزی، افزایش نشاط و شادابی اجتماعی و امنیت رواني، شهر راز را به عنوان یك “كلانشهر فرهنگی - گردشگری” به جایگاه شایسته و زیست پذیر درخور آن در ایران و جهان ارتقا دهد و چشم اندازی روشن و امیدبخش از تحقق مركز گردشگری آسیا همراه با توسعه پایدار متوازن و ترفیع فرهنگ شهروندی را فرا روی “شیراز” بگشاید.

** ' شهرداری شیشه ای شیراز'
شهردار آینده كلانشهر شیراز پیش از این در زمان ارائه برنامه های خود در شورای اسلامی این شهر بر لزوم آرامش دادن به مردم با رفع موانع و مشكلات تاكید كرد و گفت: به دنبال اجرای ایده 'شهرداری شیشه ای' در كلانشهر شیراز هستم.
به گزارش ایرنا، معافیان افزود: شفافیت در روابط مدیریت شهری با مردم، عقد قراردادهای عمرانی و مشاركتی، دسترسی همگانی به اطلاعات و تدوین چهارچوب مناسب برای از بین بردن توافق های غیرشفاف و شائبه برانگیز از محورهای شهرداری شیشه ای است.
وی گفت: جابجایی مشاغل آلاینده و مزاحم، ایمن سازی شهری، تحول در ساختار مدیریت و منابع انسانی، ساماندهی مهاجران، برخورد قاطع با متخلفان و جلوگیری از انحصار و تبعیض در دستور كار اینجانب در دوره تصدی شهرداری شیراز خواهد بود.
هم اینك نگاه ها به شهرداری شیراز و شورای اسلامی این شهر دوخته شده است تا ضمن رفع مشكلات فرارو، این شهر به جایگاه شایسته خود دست یابد.
6122 / 2027
خبرنگار: سارنگ عبدالهی ** انتشاردهنده: سیداحمد نجفی