۲۲ شهریور ۱۳۹۶،‏ ۱۳:۰۵
کد خبر: 82663608
۰ نفر
حمايت نتانياهو از همه پرسي كردستان

تهران- ايرنا-'بنيامين نتانياهو' نخست‌وزير رژيم صهيونيستي از برگزاري همه‌پرسي استقلال اقليم كردستان عراق و تشكيل يك دولت مستقل كُرد اعلام حمايت كرد.

به گزارش روز چهارشنبه شبكه خبري الميادين،در حالي‌كه جامعه بين المللي نگران است كه جدايي اقليم كردستان عراق تنش ميان بغداد و اربيل را تشديد و در مسير مبارزه با گروه تروريستي داعش سنگ‌اندازي كند، دفتر نخست وزيري رژيم صهيونيستي در بيانيه اي آورد كه اين رژيم از تلاش‌هايي كه كردها براي دستيابي به استقلال‌ خود صورت مي‌دهند، حمايت مي‌كنيم.
طبق اين بيانيه:اسرائيل از سازمان پ‌ك‌ك‌ حمايت نمي‌كند و آن را سازماني تروريستي مي‌داند برعكس‌ تركيه از سازمان تروريستي حماس حمايت مي‌كند.
در ابن بيانيه ادعا شده در حالي‌كه اسرائيل تروريسم را در هر جايي رد مي‌كند ولي از تلاش‌هاي مشروع شهروندان كُرد براي ايجاد دولتي مستقل حمايت مي‌كند.
آيلت شاكد وزير دادگستري رژيم صهيونيستي نيز طي سخنراني در كنفرانس امنيتي «هرتزيليا' گفت: به نفع اسرائيل و آمريكا است كه يك دولت كرد مستقل در عراق تشكيل شود و آمريكا بايد از اين موضوع حمايت كند.
پارلمان عراق، پيش از ظهر ديروز با اكثريت آرا راي به رد همه پرسي اقليم كردستان داد و اين اقدام را مخالف قانون اساسي اين كشور دانست.
اتحاديه عرب نيز عصر سه شنبه در جلسه خود از كردهاي عراق خواست تا با بغداد گفت و گو كنند و وحدت اين كشور را حفظ كنند.
قرار است، همه پرسي سوم مهرماه پيش رو (25 سپتامبر جاري) در سه استان دهوك، اربيل و سليمانيه به علاوه مناطق مورد اختلاف با دولت مركزي يعني سه استان نينوا، كركوك و دياله برگزار شود.
دولت مركزي عراق به علاوه كشورهاي منطقه، جهان و سازمان ملل متحد با برگزاري همه پرسي مخالف هستند اما مسعود بارزاني همچنان اصرار بر انجام آن دارد.
خاورم**9366**380
مترجم:صغري رحيمي

سرخط اخبار جهان