مریلا زارعی: سینماگران نمی‌توانند در مقابل فاجعه میانمار بی‌تفاوت باشند/فروشنده ركورددار شد

تهران - ایرنا - آیین پایانی نوزدهمین جشن خانه سینما در حالی برگزار شد كه فیلم سینمایی فروشنده به كارگردانی اصغر فرهادی با دریافت 7 تندیس ركورددار شد.

به گزارش خبرنگار سینمایی ایرنا، جشن بزرگ سینمای ایران همزمان با روز ملی سینما شامگاه سه شنبه، در باشگاه فرهنگی ورزشی پیام با حضور اهالی سینما و رییس سازمان سینمایی برگزار شد.
در این مراسم، هارون یشایایی رییس جشن خانه سینما، تورج منصوری دبیر آكادمی هنرها و فنون سینمایی، همایون اسعدیان عضو هیات مدیره و منوچهر شاهسواری مدیر عامل خانه سینما به حاضران خوش آمد گفتند.
منوچهر شاهسواری در سخنانی با تشكر از مجموعه وزارت ارتباطات كه با تممام گرفتاریها میزبان سینماگران شد، گفت: كمتر از 72 ساعت قبل دو هنرمند از ایران جایزه‌ای در ونیز دریافت كردند كه آن را به مردم عزیز میهن تقدیم كردند و این باعث افتخار سینمای كشور است به ویژه آن كه سهم ما در سینما انتقال به نسل بعدی است.
همایون اسعدیان نیز گفت: برگزاری جشن خانه سینما هرسال سخت تر می شود و من قصد اجرای برنامه را ندارم.
وی افزود: قرار است احسان كرمی مانند سال های قبل مجری باشد اما به دلیل آنكه اجرای تئاتر دارد پس از پایان اجرا خود را به مراسم می رساند.
پس از اهدای جلوه‌های ویژه بصری احسان كرمی اجرای ادامه مراسم را برعهده گرفت و وحید جلیلوند را به جایگاه دعوت كرد. جلیلوند نیز با بیان اینكه جایزه اش بیش از هرچیز به مردم ایران تعلق دارد به سختی های كار و همراهی های برادرش علی جلیلوند اشاره كرد.
در ادامه مریلا زارعی و مهران احمدی برای اهدای جایزه بهترین طراحی صحنه در جایگاه حاضر شدند.
مریلا زارعی در این مراسم با تبریك‌ جایزه‌های نوید محمدزاده و وحید جلیلوند در سخنانی كوتاه بیان كرد: سال گذشته در همین جشن وقتی جایزه پیمان معادی را می‌خواستیم اهدا كنیم به فاجعه منا اشاره شد و الان هم فاجعه ای دیگر اتفاق افتاده و سكوتی كه از سوی سفیران صلح‌ برای آنچه در میانمار رخ می‌دهد دیده می‌شود از همه آنها می‌خواهم به این سكوت پایان دهند. ضمن اینكه ما سینماگران نمی‌توانیم در مقابل چنین مسائلی بی تفاوت باشیم.
در ادامه مراسم كورش تهامی بازیگر فیلم سینمایی رگ خواب به آوازخوانی پرداخت.
جایزه بهترین تدوین نوزدهمین جشن خانه سینما هم به هایده صفی یاری برای فیلم فروشنده تعلق گرفت كه او در سخنانی با تشكر از همكارانش در فروشنده و اشاره به محمدرضا دل پاك از یدالله نجفی كه در حین ساخت فیلم فروشنده درگذشت یاد كرد.
جایزه بهترین بازیگر نقش مكمل زن نیز با حضور غزل شاكری و علی جلیلوند به پانته آ پناهی ها برای بازی در فیلم لاك قرمز تعلق گرفت این بازیگر برای حضور در صحنه تئاتر نتوانست در مراسم حضور داشته باشد كه شبنم مقدمی به جای او این تندیس را دریافت كرد.
در بخش بعدی از این مراسم با پخش كلیپی از تصاویر فیلم های سینمایی حوزه دفاع مقدس از جمله آژانس شیشه ای از شهید محسن حججی یاد شد و تقی پور به عنوان نماینده موزه صلح كه در عملیات آزاد سازی خرمشهر مجروح شده است، در سخنانی ابراز امیدواری كرد كه با از طریق سینما فرهنگ دفاع مقدس را به جهانیان معرفی كنیم.
با حضور فاطمه معتمدآریا و ایرج طهماسب تندیس شایستگی‌ بهترین بازیگر نقش اول مرد را به شهاب حسینی اهدا نمودند و بابك كریمی جایزه این بازیگر را دریافت كرد.
معتمدآریا پیش از اهدای این جایزه گفت: از صمیم قلب آرزو می كنم مسئولان با اهالی سینما دوست و آشتی باشند و اینكه برخی بازیگران هر از گاهی دچار منع كار و ممنوع الحركتی می شوند كه بیشتر هم برای خانم ها است را با همدلی در خانه سینما می توان برطرف كرد.
طهماسب هم در سخنانی گفت: امیدوارم سینما كمك كند تا من هم برای آن كاری كنم.
فرشته طائرپور نیز در بخش پایانی این جشن با اشاره به تعداد زیاد صندلی های خالی این مراسم گفت: این مكان دیروز ( دوشنبه ) در اختیار قرار گرفته و كارت ها هم شب گذشته حاضر شده است‌. ضمن اینكه تمام امكانات فنی در كمتر از 24 ساعت فراهم شده و همه می دانیم كه چنین كاری سختی دارد.
در ادامه جایزه بهترین كارگردانی هم به اصغر فرهادی رسید كه در پیامی تصویری، گفت: بیشترین جوایز را از جشن خانه سینما گرفته ام و این برایم باعث افتخار است و امیدوارم سال آینده بتوانم كنارتان‌ باشم.
بخش پایانی این مراسم با اجرای قطعه ای موسیقی از اشكان‌ خطیبی درباره ایران و آتش بازی برای گرامی داشت روز ملی سینما همراه شد.

**برگزیدگان بخش های مختلف به شرح زیر است:
تندیس شایستگی بهترین انیمیشن به فرنوش عابدی برای فیلم «پیش خدمت»
تندیس شایستگی بهترین فیلم داستانی به بهمن و بهرام ارك برای ساخت فیلم «حیوان»
تندیس شایستگی بهترین فیلم مستند به محسن استاد علی برای فیلم «زنانگی»
تندیس شایستگی بهترین كارگردانی مستند به مهدی قنواتی برای مستند «همجا»
تندیس شایستگی بهترین جلوه های ویژه میدانی به ایمان كرمیان برای فیلم سینمایی «ویلایی ها»
تندیس شایستگی بهترین جلوه های بصری به سینا قویدل برای فیلم «رگ خواب»
تندیس شایستگی بهترین چهره پردازی به عبدالله اسكندری و مهرداد میركیانی برای فیلم «لانتوری»
تندیس شایستگی بهترین طراحی لباس به عباس بلوندی برای فیلم «یتیم خانه ایران»
تندیس شایستگی بهترین طراحی صحنه به كیوان مقدم برای فیلم «فروشنده»
تندیس شایستگی بهترین صدابرداری به بابك اردلان برای فیلم «رگ خواب»
تندیس شایستگی بهترین صداگذاری به بهمن اردلان برای فیلم «رگ خواب»
تندیس شایستگی بهترین فیلمبرداری به فرشاد محمدی برای فیلم «رگ خواب»
تندیس شایستگی بهترین موسیقی به كارن همایونفر برای فیلم «اروند»
تندیس شایستگی بهترین تدوین به هایده صفی یاری برای فیلم «فروشنده»
تندیس شایستگی بهترین بازیگر نقش مكمل مرد به «فرید سجادی حسینی» برای فیلم «فروشنده»
تندیس شایستگی بهترین بازیگر نقش مكمل زن به «پانته آ پناهی ها» برای فیلم «لاك قرمز»
تندیس شایستگی بهترین بازیگر نقش اول مرد به «شهاب حسینی» برای فیلم «فروشنده»
تندیس شایستگی بهترین بازیگر نقش اول زن به «لیلاحاتمی» برای فیلم «رگ خواب»
تندیس شایستگی بهترین فیلمنامه به «اصغر فرهادی» برای فیلم «فروشنده»
تندیس شایستگی بهترین كارگردانی به «اصغر فرهادی» برای فیلم «فروشنده»
تندیس شایستگی بهترین فیلم به «اصغر فرهادی» برای فیلم «فروشنده»
در این مراسم منوچهر شاهسواری، كامران ملكی، فرشته طائرپور، علی دهكردی، محمد مهدی حیدریان، جواد عزتی، فاطمه گودرزی، ایرج طهماسب، ایرج رامین فر، فرهاد توحیدی، تورج منصوری، هارون یشایایی، غلامرضا موسوی، مازیار میری، محمد سریر، همایون اسعدیان، فاطمه معتمد آریا، كورش تهامی، هومن سیدی و ... حضور داشتند.
فراهنگ**9246*شبس*1488 * خبرنگار: علیرضا مرادی* انتشار دهنده: بهمن بامداد**