كنسرت به نفع بیماران ام اس و همایش خنیاگران جام با معاون وزیر اجرا می شود

تهران- ایرنا- تالار وحدت شنبه 25 شهریور، ساعت 21:30 میزبان «رویداد شنیداری 3»، سومین كنسرت اینتراركستر تهران در سال 96 به نفع بیماران ام اس خواهد بود و معاون امور هنری وزیر ارشاد در نخستین همایش خنیاگران جام حضور می یابد.

به گزارش سه شنبه گروه فرهنگی ایرنا، این برنامه شامل قطعاتی از موسیقی باروك و موسیقی معاصر به رهبری نادر مشایخی خواهد بود.
آثاری از یوهان سباستین باخ، با همراهی گروه كر اینتراركستر به رهبری هامون هاشمی، قطعاتی از ژان باتیست لولی آهنگساز قرن هفدهم فرانسوی، در تركیب سازهای ایرانی و سمفونیك، قطعه ای از جرج فردریك هندل و قطعاتی از آروو پرت، و نادر مشایخی رپرتوار كنسرت شنبه شب را تشكیل می دهند.
یكی از بخشهای برنامه قطعات بریكولاژ از نادر مشایخی است كه این بار با متنی از «مرحوم» اجرا می شود. بریكولاژ فرمی است كه بصورت اركسترال و در لحظه به وجود می آید.
نادر مشایخی كه خود بیش از سی سال با بیماری ام اس دست به گریبان است، درباره برگزاری این برنامه می گوید: ما می خواهیم به كسانی كه دچار این بیماری هستند نشان دهیم كه با وجود ام اس هم می شود زندگی كرد، با وجود ام اس هم می توان خوشبخت بود. برخلاف برنامه های معمول از این دست كه تلاش می كنند برای ساعاتی افراد را سرگرم كنند تا سختی های زندگی را فراموش كنند، ما در این برنامه قصد داریم چیزی به شنونده بدهیم كه با خود به همراه ببرد.
اینتر اركستر تهران یك اركستر خصوصی و مستقل به رهبری نادر مشایخی و مدیریت وحید افتخار حسینی است كه در آبان ماه 95 بطور رسمی فعالیت خود را آغاز كرد. این اركستر تا كنون فعالیت های مختلفی از جمله كنسرت و پرفورمنس برگزار كرده و تلاش دارد عادات شنیداری مختلف را در كنار هم قرار دهد و تجربه های شنیداری جدیدی را بیافریند.

**حضور معاون امور هنری در همایش موسیقی خنیاگران جام

علی مرادخانی معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در نخستین همایش موسیقی خنیاگران جام كه پنجشنبه ٢٣ شهریور در شهرستان تربت جام برگزار می شود حضور خواهد داشت.
تربت جام از دیرباز مهد علم و ادب و عرفان و هنر و محل پرورش دانشمندان ،عارفان و شاعران بزرگی چون شیخ احمد جامی، ابوالوفای بوزجانی ، قاسم انوار و عبدالرحمان جامی بوده و همچنین مهد موسیقی مقامی و دوتار نوازی مخصوص این منطقه همراه با آواها و نواهای محلی و عرفانی می باشد كه از آداب و سنن اجتماعی و آموزه های ناب دینی الهام گرفته شده است.**خنیاگر آسمانی با «بگو كجایی» رونمایی می شود
مراسم رونمایی از كتاب خنیاگر آسمانی «زندگینامه و آثار مجید وفادار» به همراه رونمایی از آلبوم «بگو كجایی» با حضور محمد معتمدی، خواننده آلبوم و دیگر عوامل و دست اندركاران این اثر برگزار می شود.
این برنامه پنج شنبه 23شهریورماه از ساعت 17 در تالار سوره حوزه هنری با حضور محمدمعتمدی، خانواده مجید وفادار، اهالی فرهنگ و هنر و اصحاب رسانه برگزار خواهد شد.
آلبوم «بگو كجایی» بازخوانی جاودانه های استاد مجید وفادار است كه 9 شهریورماه سال جاری در برج میلاد تهران پس از 50 سال توسط محمد معتمدی و با همراهی اركستر نیایش در راستای حمایت، هویت بخشی و زنده نگهداشتن موسیقی اصیل ایرانی به روی صحنه رفت.
همچنین كتاب خنیاگر آسمانی؛ زندگینامه و آثار مجید وفادار است كه با نظارت خانواده وی برای نخستین بار چاپ و روانه بازار نشر موسیقی شده است.
از جمله برنامه های حاشیه ای این مراسم آئین جشن امضای آلبوم بگو كجایی توسط محمد معتمدی است.

**علی جعفری پویان قطعه «شكار» را منتشر كرد
همزمان با فرا رسیدن روز ملی سینما قطعه «شكار» ساخته زنده یاد بابك بیات، تنظیم و بازنویسی برای اركستر احسان بیرقدار و اجرای ویولن علی جعفری پویان منتشر شد.
علی جعفری پویان نوازنده باسابقه موسیقی ایران، همزمان با چهلمین روز درگذشت ناصر فرهودی صدابردار پیشكسوت موسیقی، قطعه «شكار» ساخته مرحوم بابك بیات با تنظیم و بازنویسی برای اركستر احسان بیرقدار را بعد از سی سال بازسازی و منتشر كرد.
در این قطعه كه آهنگسازی آن برعهده مرحوم بابك بیات برای فیلم سینمایی «شكار» به كارگردانی مجید جوانمرد بوده علی جعفری پویان به عنوان تك نواز ویولن، احسان بیرقدار تنظیم و بازنویسی برای ویولن و اركستر، حامی حقیقی صدابرداری و میكس و مسترینگ، علی جعفری پویان، میلاد عالمی و تینا جامه گرمی نوازندگان ویولن، مهرداد عالمی نوازنده ویولنسل، سهراب برهمندی و علی جعفری پویان نوازندگان ویولا گروه اركستر زهی ضبط این قطعه را تشكیل می دهند.

**كنسرت گروه كروم در برج آزادی
گروه موسیقی «كروم» جمعه 24 شهریور ساعت 20 در برج آزادی روی صحنه می‌رود، پدرام نیك نفس (خواننده)، آرش طهماسبی، محمد حسین مرحبا، مجید حیدری و محمد شریعت اعضای گروه موسیقی «كروم» را تشكیل می‌دهند.
این كنسرت به تهیه كنندگی نوید فشامی و با همكاری آرام حكاك (مدیریت اجرایی) و آریا ابوالحسنی (مدیر تبلیغات)، سومین اجرای گروه «كروم» است كه قرار است در آن قطعات جدید آلبوم چتر رویاها و آثاري از گروه Muse و Daft Punk نواخته شود.


فراهنگ**9012**1823 خبرنگار: زهرا امیری ** انتشار: طاهره نبی اللهی