تهران- ايرنا- معاون توسعه فناوري معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري با اشاره به تلاش دولت براي تاسيس ٩٥٠ هزار شغل در كشور و اهميت به كارگيري فارغ التحصيلان دانشگاهي، مراكز رشد را فرصتي براي تسهيل تامين نيروي انساني دانش آموخته دانست.

به گزارش خبرنگار علمي ايرنا، علي وطني روز سه شنبه در مراسم گشايش مركز رشد فناوري دانش بنيان خلاقيت برتر و آكادمي باشگاه هوافضاي جوان افزود: در دولت دوازدهم شاهد افتتاح اين مركز رشد هستيم كه در آن بحث تحقيقات از مدارس اغاز شده است.
نخستين مركز رشد دانش‌بنيان حوزه هوافضا با هدف اجرايي‌سازي تفاهم‌نامه چهارجانبه تجهيز شبكه پژوهش سراهاي دانش‌آموزي و با مشاركت ستاد صنايع دانش بنيان هوايي و هوانوردي معاونت علمي، وزارت آموزش‌ و پرورش، صندوق كارآفريني اميد، شركت دانش‌بنيان خلاقيت برتر و شهرداري تهران فعاليت خواهد كرد.
وطني در بخش ديگري از سخنانش پيچيده ترين فناوري را مربوط به فناوري هوانوردي و فضانوردي خواند و ورود آموزش و پرورش و ذينفعان در اين مركز رشد به عنوان نيروي بنيادي و پايه، و شهرداري ها را كه ميزبان بزرگ ترين جمعيت نيروي انساني هستند، موجب همگرايي و همكاري بيشتر براي عملياتي شدن نقشه جامع علمي كشور دانست.
وي خاطرنشان كرد: مراكز رشد اين فرصت را ايجاد مي كنند تا براي تامين نيروي انساني پلي ميان آموزش و پرورش و شهرداري ها زده شود و نيز از اين طريق بحث مهاجرت از روستاها به شهرها برطرف شود و علاوه بر ان، دانش اموزان دنبال شغل نروند بلكه شغل به دنبال انها بيايد.
معاون توسعه فناوري معاونت علمي خاطرنشان كرد: مراكز رشد همچنين به دانش اموزان كمك مي كنند تا علاقه مندي خود براي تحصيل در رشته دانشگاهي را بيابند؛ همچنين در اين مراكز بحث كسب و كار به دانش اموزان آموزش داده مي شود.
وطني ابراز اميدواري كرد كه تاسيس اين مركز جديد بسترساز راه اندازي مراكز رشد در رشته هاي مختلف در كشور باشد.
وي همچنين گفت: براي اشتغال در كشور بايد فكر اساسي كرد؛ روش هاي سنتي با تكيه بر نفت به پايان رسيده و بايد با روش هاي مبتني بر نفت عمل كنيم. بايد از داشته هايمان، منابع زيرزميني و روي زميني و در راس آن نيروي انساني با اعتماد بالا استفاده كنيم تا بر اين مهم فايق آييم.
وطني در بخش ديگري از سخنانش اظهار كرد: بخشي از فعاليت ستاد توسعه هوايي و هوانوردي معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري به بحث حمل و جابجايي مسافر مربوط مي شود اما اين بخش داراي ظرفيت هاي ديگري است و مي توان در شرايط كنترل مديريت بحران كشور و بحث كنترل ترافيك و امدادرساني هم از انها استفاده كرد.
به گزارش ايرنا، مركز رشد دانش‌بنيان خلاقيت برتر به ‌عنوان نخستين مركز فناوري ملي در حوزه هوافضا محسوب مي شود كه علاوه بر آموزش فارغ‌التحصيلان رشته‌هاي مهندسي، به عنوان «مربي هواپيماي مدل در پژوهش سراهاي دانش‌آموزي»، «كلينيك كسب ‌و كار دانش‌آموزي» و «مركز نوين شهري با مخاطب دانش‌آموزي» نيز كاربرد دارد.
اين مركز، نماد همكاري مؤثر و هدفمند سازمان‌هاي مختلف خواهد بود و در تلاش است تا از جنبه‌هاي مختلفي مانند «اشتغال‌زايي و ترويج فناوري هوايي در ميان اقشار مختلف جامعه به ‌خصوص دانش آموزان» و «تربيت نيروي انساني كارآفرين و متخصص براي آينده صنعت هوايي»، زيرساخت مناسبي را براي اجراي مأموريت خود فراهم آورد.
طبق سند جامع توسعه هوافضاي كشور، ستاد صنايع دانش بنيان هوايي و هوانوردي معاونت علمي، وظيفه «سياست‌گذاري اجرايي»، «راهبري»، «هماهنگي» و «ايجاد ارتباطات بين دستگاهي لازم» براي گسترش فناوري و صنايع دانش‌بنيان در حوزه هوايي و هوانوردي در چارچوب اين سند را برعهده دارد.
در همين راستا، تلاش‌هاي اين ستاد منجر به انعقاد تفاهم‌نامه بين دستگاهي شده است كه مركز رشد دانش‌بنيان خلاقيت برتر، بازوي اجرايي اين تفاهم‌نامه خواهد بود.
علمي*2038
خبرنگار: درنا محمديان* انتشار: محتشمي پور