۲۱ شهریور ۱۳۹۶،‏ ۸:۰۶
کد خبر: 82661981
۰ نفر
سیگار الكترونیكی؛ گرگی در پوستین بره

تهران- ایرنا- برخی تبلیغات، سیگار الكترونیكی را جایگزین سالم سیگار معرفی و ادعا می كنند این محصول به ترك سیگار كمك می كند؛ در صورتی كه تحقیقات علمی نشان می‌دهد سیگار الكترونیكی هیچ تاثیری در ترك سیگار ندارد و مشكلات جبران ناپذیری را ایجاد می كند.

به گزارش روز سه شنبه گروه علمی ایرنا، مطالعات صورت گرفته در موسسه كارولینسكا و دانشكده دندرید در استكهلم سوئد نشان می‌دهد كه سیگار الكترونیكی منجر به افزایش تصلب شرایین، فشار خون و ضربان قلب می‌شود.
اولین بار است كه مطالعات، آثار سیگار الكترونیكی حاوی نیكوتین را بر تصلب شرایین نشان می‌دهد، عارضه ای كه از مهمترین دلایل حمله قلبی و سكته مغزی است.
مطالعه دیگری با بررسی 122 سیگار الكترونیكی موجود در بازار نشان می‌دهد تمام این محصولات حاوی حداقل یك ماده مضر هستند كه در طبقه بندی سازمان ملل متحد به عنوان مواد مضر قرار دارند.
از طرف دیگر براساس مطالعات، سیگارهای الكترونیكی اغلب همراه با سیگارهای عادی استفاده می‌شوند و همین امر تشدید علایم تنفسی از جمله سرفه و خس خس سینه را به دنبال دارد.
این مطالعات نشان می‌دهد سیگار الكترونیكی به هیچ وجه به ترك سیگار كمك نمی‌كند. نتیجه این تحقیقات در كنگره بین المللی انجمن تنفسی اروپا ارایه شده است.
چندی پیش نیز مطالعات محققان دانشگاه جان هاپكینز در مریلند، دانشگاه علوم پزشكی تنسی و موسسه ملی بهداشت آمریكا نشان داد كه سیگار الكترونیكی باعث عفونت ریه می شود.
براساس نتایج بررسی مدل های حیوانی، قرارگرفتن در معرض بخار سیگار الكترونیكی، باعث آسیب ریه و منجر به عفونت می شود.
بخار e-cigarettes نیز حاوی رادیكال های آزاد (اتم ها و مولكول هایی كه برای سلول ها سمی هستند) است و به ریه آسیب می زند.
سطح ماكروفاژهای ریه افرادی كه سیگار الكترونیكی مصرف می كنند، بیشتر از حد طبیعی است. ماكروفاژ یك نوع از سلول های سفید خون است كه سلول های آسیب دیده و مرده را حذف می كند؛ مدل های حیوانی نشان می دهد كه این عارضه در صورت بروز آنفلوآنزا و ذات الریه جدی تر می شود. تحقیقات حاكی است میزان رادیكال های آزاد سیگار الكترونیكی، فقط یك درصد كمتر از دود سیگار معمولی است.
مطالعات انجام شده در مورد موش هایی كه در معرض e-cigarettes قرار دارند نیز نشان می دهد:
-سطح استرس اكسیداتیو (آسیب وارد شده به دلیل رادیكال های آزاد) در این موش ها بیشتر است.
-در صورت ابتلا به عفونت پنومونی استرپتوكوكی، باكتری های ریه افزایش می یابد.
-در صورت بروز آنفلوآنزا، شاخص بیماری شدیدتر و احتمال مرگ بیشتر است.
-تعداد ماكروفازهای ریه در این موش ها بیشتر است.
سازمان جهانی بهداشت چندی پیش خواستار تصویب قوانین جدی ‌تر و ممنوعیت های بیشتری در مورد استعمال سیگار الكترونیكی به ویژه در محیط های بسته و فروش آن به كودكان و نوجوانان شد.
زنان باردار، سالمندان، كودكان و نوجوانان، آسیب ‌پذیرترین اقشار جامعه در برابر دود سیگارهای الكترونیكی هستند. به ویژه ‌این كه تعداد نوجوانان سیگاری در سال های 2008 تا 2012 به دو برابر افزایش یافته است.
سیگار الكترونیكی وسیله‌ ای است كه استعمال دخانیات را شبیه ‌سازی می‌ كند. این وسیله كه ظاهری شبیه به سیگار دارد، به ‌واسطه تولید بخاراتی كه بو و طعم شبیه به سیگار دارند، حس كشیدن سیگار را به مصرف ‌كننده القا می‌ كنند.سیگار الكترونیكی برای اولین بار در سال 2004 میلادی ساخته شد.
طبق گزارش مركز پیشگیری و كنترل بیماری آمریكا، نیكوتین مایع موجود در سیگار الكترونیكی برای كودكان بسیار مضر است و باعث مسمومیت آنان می شود. به واقع، بدن كودكان در برابر سیگار الكترونیكی هیچ مصونیتی ندارد و باعث مسمومیت می شود.
نیكوتین مایع موجود در سیگار الكترونیكی از طریق چشم و پوست كودكان نیز جذب می شود و عوارض جانبی مانند استفراغ، حالت تهوع، بیش فعالی، احساس گرگرفتگی، سرگیجه، تپش قلب و سوزش چشم در این كودكان ایجاد می كند.
منابع:
Science Daily
EurekAlert
Healthglu
topix
علمی (6) ** 9259**1834
مترجم: سپیده كاشانی* انتشار: ناهید شفیعی