۲۰ شهریور ۱۳۹۶،‏ ۱۱:۴۰
کد خبر: 82661148
۰ نفر
سینماهایی بی اكران در تاریخ گیلان

رشت - ایرنا - امروز پیاده راه فرهنگی رشت با قدمت و معماریش، همچون خیابان های مشهور دنیا خاطره می سازد و در تواتر این خاطره سازی ها آبشار، سعدی، انقلاب و ... سینماهایی هستند كه خود خالق خاطره در تاریخ این سرزمین بوده اند ولی بی اكران شده و گویی در تاریخ گیلان، منجمد شده اند.

كتاب تاریخ سینمای گیلان نوشته استاد كریم كوچك نژاد است كه در آن چنین آمده: آغاز نمایش فیلم در گیلان به دهه 1290 خورشیدی یعنی تقریبا همزمان با آغاز فعالیت هالیوود در آمریكا برمی‌گردد كه متعاقب آن اندكی بعد اولین سینما در رشت تحت نام سینما ایران احداث شد.
سینما ایران تا سال 1345 خورشیدی به كار خود ادامه داد و در این سال تعطیل شد؛ در این دهه در سالن اجتماعات فرهنگ واقع در شمال غرب سبزه‌میدان رشت، هفته‌ای یك‌بار توسط شخصی به نام الوش‌بیك فیلم نمایش داده می‌شد. چندی بعد در سال 1320 ، كریشا مایاك در این محل سینما ایران را تاسیس كرد كه بعد به دیده بان تغییر نام یافت و پس از مدتی سینما سهیلا نام گرفت و هم اكنون به سینما سپیدرود مشهور است.
در دهه 1320 سینما سیروس تاسیس شد كه در سال 1350 به سینما كوروش تغییر نام یافت و بعد از انقلاب، سینما انقلاب نامیده شد. سینما شرق در دهه 1320 ، سینما خیام در سال 1336، سینما سعدی در سال 1335، سینما آبشار در سال 1339، سینما میرزا كوچك خان در دهه 1340، سینما مولن روژ(فلسطین) در سال 1342 و سینما رادیو سیتی (22 بهمن) در سال 1344 تاسیس شده اند.
اما امروز و در گذر زمان از همه نام ها كه در بالا ذكر شد، تنها میرزا كوچك و 22 بهمن باقی است؛ و سینما سیروس كه خاطرات كودكی بزرگانی همچون آیدین آغداشلو را به همراه دارد و سینما آبشار كه نخستین تماشاخانه تئاتر كشور بوده ، غمین و منجمد در پیاده راه فرهنگی و زیر غبار فراموشی نظاره گر نسل ها هستند.
انوش نصر ماسوله هنرمند پیشكسوت سینما و تلویزیون كشور، ساكن رشت است و در ارتباط با سینما آبشار می گوید: پیشینه گیلان در تئاتر و سینما مستند است و كاش سینما آبشار كه خاطره مردمان این سرزمین است ، بار دیگر به تماشاخانه زنده شود.
وی تماشاخانه گیلان (سینما آبشار) را میراث فرهنگی مردمان این سرزمین می خواند و می گوید : امیدوارم پیگیری های مسئولان جانبخش تر و برای احیاء این تماشاخانه مثمر باشد و شاهد روزی نباشیم كه نه از تاك نشان ماند و از تاك نشان ...
مدیركل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان كه بارها در مراسم های مختلف وعده احیاء سینماهای بی اكران رشت را داده، در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان كرد: این سینماها در حوزه بخش خصوصی است و بیشتر مالكان و وارثان آنها ، در خارج از كشور زندگی می كنند.
فیروز فاضلی خاطرنشان كرد: مالكان این سینماها باید پیگیر باشند؛ بنا بود سینما انقلاب با مجوز شهرداری و به شرط تبدیل یك طبقه فرهنگی احیاء شود اما هنوز متاسفانه از سوی مالكان اقدامی نشده است.
وی اظهار كرد: سینما آبشار تماشاخانه قدیمی این شهر است و برای مردم بسیار خاطره انگیر است و به همین منظور، برآورد قیمت شده و نامه ای تدوین شد و برای تامین اعتبار با مركز صحبت شده است.
فاضلی ادامه داد: یكصد و 10 میلیارد ریال برآورد قیمت شده و طی نامه ای، درخواست تامین اعتبار شده اما متاسفانه هنوز پاسخی دریافت نشده است.
وی با بیان اینكه اهالی تئاتر می بایست پیگیر باشند، گفت: سینما آبشار، بخشی از هویت فرهنگی این شهر است و امیدواریم امكان احیاء آن به تماشاخانه رشت هرچه زودتر فراهم شود.
مدیركل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان اضافه كرد: متاسفانه سینمای لنگرود نیز به همین سرنوشت دچار است و وارثان آن، مایل هستند كه سینما را به مركز تجاری تبدیل كنند كه امیدواریم در سایه پیگیری ها و تلاش های مسئولان، این تصمیم تغییر و به نفع مخاطبان سینما دیگر شود.
به گفته فاضلی ، البته با اجرای طرح سلام سینما، همه شهرستان های استان بزودی از اكران فیلم های روز كشور بهره مند می شوند و این طرح كمك می كند كه هیچ شهری از اكران فیلم های روز، بی بهره نباشد.
وی افزود: براساس این طرح تجهیزات لازم برای اكران با كیفیت فیلم های روز سینما به شهرستان های فاقد سینما ، منتقل و شرایط اكران فیلم در سه روز از هفته مهیا می شود و در زمان حاضر ، طرح یادشده در پنج شهر گیلان شامل صومعه سرا، لنگرود، آستانه اشرفیه ، تالش و گوراب زرمیخ اجرا شده است.
گیلان دارای 10 سینما با 11 سالن در هفت شهرستان است؛ 22 بهمن، سپیدرود (دارای دو سالن) و میرزاكوچك رشت، دریا آستارا، گلسرخ و قدس هلال احمر بندرانزلی، زیتون رودبار، طلوع فومن، شهر سبز لاهیجان و شادی ماسال سینماهای فعال استان هستند.
می گویند واژه سینما از واژه ای یونانی به معنای جنبش برگرفته شده و امیدواریم سینماهای بی اكران استان، این جادوهای مكرر، غبار تاریخ از رخ برگیرند و در جنبشی نو، نسلی تازه از مخاطبان كهن خویش را میزبان شوند.
بیست و یكم شهریورماه، روز سینما نامگذاری شده است.
گزارش از: ضامن **انتشاردهنده: كبیری
1881/2007

سرخط اخبار استان‌ها