اصلاح قانون واردات كالا، قاچاق را تا سال آینده 50 درصد كاهش می دهد

زاهدان - ایرنا- قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس كل سازمان توسعه تجارت ایران گفت: اصلاح قانون واردات كالا و اجرای بهینه آن سبب كاهش 50 درصدی قاچاق تا سال آینده می شود.

به گزارش ایرنا مجتبی خسروتاج روز یكشنبه در دومین نشست كارگروه استان های مرزی كشور در زاهدان اظهار داشت: در چند ماه اخیر 2 مصوبه بسیار خوب از طرف دولت طرح و پیگیری شد كه یكی در رابطه با واردات كالا توسط ملوانان بود و دیگری ایجاد بازارچه های موقت مرزی كه پیش از این كالاها با عنوان كوله بری وارد كشور می شد، هفته گذشته نهایی شد كه باید هرچه سریعتر اجرایی شود.
وی افزود: با توجه به اینكه بخشی از آمار قاچاق كالا در كشور به عدم شفافیت در واردات كالا برمی گردد با این تصمیم دولت برای اصلاح آیین نامه كالاهای وارداتی با 2 روش یادشده، پیش بینی می شود ستاد مبارزه با قاچاق كالا سال آینده كاهش 50 درصدی قاچاق كالا را اعلام كند.
وی ادامه داد: با این آیین نامه از این پس واردات ثبت و میزان معافیت و بهره وری مرزنشینان از محل واردات مشخص خواهد شد.
وی با بیان اینكه در آیین نامه های مختلف، اصلاحات لازم در شكل تجارت در كشور انجام شده است گفت: امروز به جز مناطق آزاد كه نیاز به یك سری اصلاحات و تجدید نظر در چهار چوب واردات كالا به این مناطق دارد در تمامی آیین نامه ها و مصوبات كه به تجارت مرزی بر می گردد اصلاحات صورت گرفته است.
رئیس كل سازمان توسعه تجارت ایران تاكید كرد: از آنجایی كه نگاه در توسعه باید پایدار و همه جانبه باشد و توسعه پایدار با نگاه صنفی و بخشی امكان پذیر نیست همه باید در استان توجه به تولید، اشتغال داخل و فراهم نكردن زمینه برای قاچاق را مورد توجه قراردهند.
وی گفت: دولت یازدهم در زمینه ساماندهی نظام تجارت خارجی به ویژه مبادلات مرزی ، كوله بری، ملوانی و غیره سیاست هایی اتخاذ و برنامه های ویژه تدوین كرده تا از ظرفیت استانهای مرزی استفاده بهینه صورت پذیرد.
وی ادامه داد: آیین نامه و مصوبات تجارت مرزی اصلاح شده و به زودی ابلاغ و اجرایی خواهد شد تا مرزنشینان بتوانند از فرصت و ظرفیت مرز به خوبی و بهینه استفاده كنند.
قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: نگاه كلی این وزارتخانه این است كه در مبادلات مرزی به مزیت های اقتصادی و رقابتی استانهای مرزی و كشورهای همسایه توجه شود به گونه ای كه حتما اگر می توانیم بخشی از نیازهای كشور را در توسعه روابط منطقه ای با كشورهای همسایه تامین كنیم و دلیلی ندارد كه كالا از دور دست تهیه شود.
وی با بیان اینكه هم اینك بر تامین كالا از كشورهای همسایه تاكید شده است گفت: ما در وزارت صنعت معدن و تجارت معتقدیم برای هركدام از كشورهای همسایه می توانیم یك یا 2 استان معین انتخاب كنیم تا در جهت توسعه روابط اقتصادی با تاكید بر صادرات غیر نفتی فعال شوند.
وی با بیان اینكه استانهای مرزی نقش مهمی در شكوفایی اقتصادی كشور دارند افزود: هر یك از استان ها كه آمادگی لازم برای توسعه روابط با كشورهای همسایه خود را دارد وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز آماده حمایت از آن استان است.
رییس كل سازمان توسعه تجارت ایران افزود: از آنجایی كه استانهای مرزی نقش مهمی در شكوفایی اقتصادی كشور دارند باید با افزایش مبادلات مرزی پیوندهای منطقه ای را با ثبات تر كرد.
قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: نگاه به توسعه پایدار در كشور نباید نگاه صنفی باشد و باید همه عوامل موثر در توسعه را در نظر بگیریم.
وی با اشاره به اهمیت پیوندهای منطقه ای گفت: باید پیوندهای منطقه ای به ویژه با كشورهای همسایه را از طریق تجارت با ثبات تر كرد تا هر 2 كشور بتوانند از ظرفیت های یكدیگر بهترین بهره را ببرند.
خسرو تاج با اشاره به اهمیت تجارت آزاد با برخی كشورها گفت: این وزارتخانه در تلاش است تجارت آزاد با برخی كشورها داشته باشد كه در این زمینه در سال 94 با روسای جمهور 2 كشور توافقاتی صورت گرفت.
وی تاكید كرد: اصل كلی حركت این وزارتخانه به سمت تجارت آزاد است.
رئیس سازمان صنعت،معدن و تجارت سیستان و بلوچستان نیزدر این نشست گفت: از 13 بازارچه مصوب مرزی استان هم اینك هفت بازارچه در زمینه واردات و صادرات فعال است.
نادر میرشكار با بیان اینكه بازارچه های مرزی نقش مهمی در ایجاد رونق و تحرك اقتصادی در مرزها و حتی كشور ایفا می كنند گفت: بازارچه های مرزی سیستان و بلوچستان هم اینك از فعال ترین بازارچه های مرزی بحساب می آیند به طوری كه سال گذشته 55 درصد كل صادرات483 میلیون دلاری استان از طریق این بازارچه ها صورت گرفته است.
وی گفت: هم اینك یك میلیون و 335 هزار نفر در قالب 398 هزار و 968 خانوار جمعیت مرزنشینان سیستان و بلوچستان را تشكیل می دهند.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت سیستان و بلوچستان در این نشست خواستار ارتقاء سهم حجمی واردات مرزنشینان، امكان تمدید كارتهای مبادلات مرزی از سه سال به پنج سال، افزایش حجم واردات كالا در مناطق محروم، اعمال معافیت مالیاتی برای تعاونی های مرزنشین و امكان خروج 50 درصد از كالاهای مرزنشینان از استان با لحاظ معافیت مالیاتی شد.
به گزارش ایرنا دومین نشست كارگروه ویژه استان های مرزی كشور با حضور قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت، استاندار سیستان و بلوچستان و معاونان استانداران استان های مرزی كشور نظیر آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، ایلام، خراسان جنوبی، خراسان شمالی، خوزستان، كرمانشاه و گلستان در زاهدان برگزار شد.
7316**6081 خبرنگار: عصمت جهانی ** انتشار دهنده: حیدر سرایانی