حریق در محوطه گورستان باستانی خالدنبی (ع)كلاله

گنبدكاووس – ایرنا – رئیس هیات امنای مجموعه زیارتی و گردشگری خالد نبی (ع) كلاله در شرق استان گلستان اعلام كرد: فرد یا افرادی ناشناس، محوطه گورستان باستانی این مجموعه زیارتی و گردشگری را به آتش كشیده وتعدادی ازسنگ مزارهای استوانه ای چلیپای این گورستان را شكسته اند.

امان محمد حمیدزاده روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: با اطلاع از وقوع آتش سوزی كه پنجشنبه شب به وقوع پیوست و به علت خشكی علفزارها هر لحظه وسعت آن گسترش می یافت، با تلاش خادمین زیارتگاه و اهالی روستاهای منطقه، این حریق دركمترین زمان ممكن كنترل و اطفا شد.
وی گفت: این اقدام احتمالا به وسیله فرد و یا افرادی ناآگاه كه با توسعه همه جانبه مجموعه زیارتی و گردشگری خالد نبی به خصوص توسعه و رونق اقتصادی اهالی روستاهای همجوار با زیارتگاه، منافع و سودهای خودرا از دست داده اند، انجام شده است.
رئیس هیات امنای مجموعه زیارتی و گردشگری خالد نبی (ع) كلاله تصریح كرد: عاملین این اقدام علاوه برایجاد حریق درمحوطه گورستان منحصربفرد و اعجاب انگیزباستانی، اقدام به تخریب و شكستن سه سنگ مزار استوانه ای چلیپا كه از اهمیت تاریخی و مطالعاتی ویژه ای برخوردارهستند ، نموده اند و یك سنگ مزار دیگر را نیز از دل خاك بیرون كشیده و رها كرده اند.
حمیدزاده با بیان اینكه چندی پیش با تلاش اداره كل میراث فرهنگی و گردشگری استان گلستان محوطه گورستان باستانی خالدنبی محصور و فنس كشی شده است، اظهار داشت : برای حفظ و حراست از این آثار ارزشمند باستانی و تاریخی، گماردن نگهبان ثابت، تجهیز محوطه به دوربین مدار بسته و سایر امكانات ایمنی ضروری به نظر می رسد.
رئیس هیات امنای مجموعه زیارتی و گردشگری خالد نبی(ع)كلاله همچنین گفت : علاوه بر بررسی های صورت گرفته كه تاكنون انجام شده، از صبح امروز ( شنبه) نیروهای یگان حفاظت میراث فرهنگی گلستان برای كشف علل و انگیزه های احتمالی وقوع حریق و شناسایی عامل و یا عوامل این حادثه در مجموعه قبرستان باستانی و زیارتگاه خالد نبی شهرستان كلاله مشغول فعالیت هستند.
وی ادامه داد : هرساله افزون بریكصد هزار زائر و گردشگر از مناطق مختلف كشور، گلستان و استانهای مجاور و چند گروه از جهانگردان خارجی به مجموعه زیارتی و گردشگری خالدنبی(ع) ، گورستان باستانی، مناظر و چشم اندازهای طبیعی منطقه سفر می كنند.
زیارتگاه خالد نبی، محل دفن خالد نبی (خالد بن سنان) است و در وب سایت بقعه خالد بن سنان در معرفی وی به نقل از كتاب ناسخ التواریخ آمده است: خالدبن سنان (ع) شش هزار و یكصد و بیست و سه سال بعد از به دنیا آمدن حضرت آدم (ع) و در سال 530 میلادی بر تخت نبوت نشسته و مردم زمان خود را به شریعت حضرت عیسی (ع) دعوت می كرد و نسب آن حضرت به حضرت اسماعیل ذبیح الله (ع) می رسد.
خالدبن سنان (ع) در سرزمین عدن در یمن می زیسته است و از قبیله «بنی عبس بغیض» می باشد و از آنجایی كه در زمره پیامبران تبلیغی بدون كتاب و آخرین مبلغ دین مسیح بوده، وظیفه اش ایجاب می كرد كه به عنوان مبلغ دینی به همه جا سفر كند و مردم را به پذیرش دین مسیح دعوت كند.
فاصله زمانی بین ظهور خالدنبی (ع) و ولادت خاتم الانبیا، چهل سال است، به عبارت دیگرخالدبن سنان (ع)چهل سال پیش از ولادت خاتم الانبیا به ظهور می رسد.
به گزارش ایرنا، زیارتگاه خالد نبی یكی از اماكن زیارتی مهم در شرق استان گلستان محسوب می شود و همه ساله بویژه در فصل بهار زائران بسیاری از مناطق مختلف به این زیارتگاه مراجعه می كنند.
در نزدیكی و پایین‌تر از بقعه خالد نبی، بقعه‌های عالم بابا و چوپان عطا و دره‌ای به نام پنج شیر و همچنین چشمه خضر قرار دارند.
طبق روایات رایج بین اهالی، عالم بابا پدر همسر خالد نبی و چوپان عطا، شبان خالد نبی یا یكی از اولیای گمنام و یا یكی از همراهان وی بوده‌است كه همگی آنها مورد توجه و احترام تركمن‌ها هستند.
در قسمت شرق بقعه چوپان عطا و پیوسته به آن و بر روی یك رشته تپه ماهورهای خاكی كه ارتفاع آنها به مراتب كمتر از ارتفاع محل مرقد خالد نبی است، گورستان عظیمی دیده می‌شود كه در آن سنگ مزارهای استوانه‌ای تا ارتفاع حداكثر 2 متر در آن دیده می‌شود.
مجموعه گورستان و زیارتگاه خالد نبی در یك منطقه كوهستانی و در فاصله 90 كیلومتری شمال شرق شهرستان گنبد كاووس و55 كیلومتری شمال شرق شهرستان كلاله و 6 كیلومتری روستای نمونه گردشگری گچی سو، در ارتفاع 700 متری كوه گوگجه داغ یا تانگری داغ و در قسمت شرقی هزار دره واقع شده‌است.
قبرستان باستانی مجموعه زیارتی و گردشگری خالد نبی(ع) را یكی از اسرار آمیزترین مناطق گردشگری كشور می دانند به این دلیل كه هنوز در خصوص زمان و چگونگی پیدایش آن ابهامات فراوانی وجود دارد و در گذشته در محوطه آن بیش از 700 قطعه از سنگ های استوانه ای چلیپا شمارش شده است.
شهرستان كلاله با افزون بر110هزار نفر جمعیت در شرق استان گلستان واقع است .
/1860/7478
خبرنگار: حاجی محمد خدری ** انتشار دهنده: تاج محمد شیری