۱۷ شهریور ۱۳۹۶،‏ ۱۷:۴۰
کد خبر: 82658968
۰ نفر
سند راهبردی گمرك ایران ابلاغ شد

تهران - ایرنا- سرپرست گمرك ایران از ابلاغ سند راهبردی گمرك ایران جهت اجرا به مدیران گمركات ستادی و اجرایی خبر داد.

به گزارش روز جمعه ایرنا از روابط عمومی گمرك جمهوری اسلامی ایران، فرود عسگری دراین سند اعلام كرد: باعنایت به ابلاغ سند راهبردی گمرك ایران توسط وزیر امور اقتصادی و دارایی مشتمل بر اهداف، اقدامات و تكالیف راهبردی كه برمبنای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، برنامه ششم توسعه، برنامه و خط مشی رئیس جمهوری و برنامه ارائه شده به مجلس شورای اسلامی تدوین شده، سند راهبردی گمرك جهت اجرای صحیح و به موقع ابلاغ می‌ شود.
عسگری درادامه تاكید كرد: انتظار می‌رود پیاده‌سازی دقیق این تكالیف و اقدامات راهبردی كه قبلاً نیز درقالب برنامه‌های عملیاتی دربخشنامه ای ابلاغ شده، با جدیت و رعایت كلیه بندهای بخشنامه ابلاغی در دستور كار قرار داده شود.
وی گفت: پیش از این برنامه عملیاتی گمركات در سال 1396 تهیه و جهت اجرا به گمركات ابلاغ شده بود و با ابلاغ سند راهبردی گمرك، تكلیف و اقدامات گمركات درچارچوب سیاست های اقتصاد مقاومتی، برنامه ششم توسعه، برنامه و خط مشی رئیس جمهوری و قوانین مجلس شورای اسلامی مشخص شده است.
سرپرست گمرك ایران در این سند خطاب به مدیران گمركات ستادی و اجرایی تاكید كرد: در راستای اجرای این سند ضروری است متولیان هر یك از تكالیف با مشاركت فعال همكاران پروژه به قید فوریت نسبت به تدوین منشور پروژه‌های خود اقدام كنند.
وی بر اساس این سند، نخستین تكلیف و اقدام راهبردی را در گمرك، تكمیل سامانه یكپارچه امور گمركی در رویه‌های باقی‌مانده و اعمال مدیریت یكپارچه گمركی در كلیه مبادی گمركی تعیین كرد و افزود: در چارچوب این بسته رونق و اشتغال صورت خواهد گرفت.
عسگری گفت: تكلیف و اقدام راهبردی دوم در سند راهبردی گمرك از سوی سرپرست گمرك ایران، توسعه پنجره واحد الكترونیكی گمركی و سامانه جامع گمركی و استقرار سامانه هوشمند مدیریت ریسك تعیین شده است كه این راهبرد نیز بر اساس بسته رونق و اشتغال انجام خواهد شد.
وی افزود: توسعه و تكمیل مدل مجازی پنجره واحد تجاری فرامرزی در سطح بین‌المللی بر اساس برنامه تقدیمی به مجلس شورای اسلامی سومین برنامه راهبردی گمرك خواهد بود .
سرپرست گمرك ایران ادامه داد: تكلیف و اقدام راهبردی بعدی در گمركات نظارت بر واردات كالاهای مصرفی از طریق برقراری اتصال پنجره واحد تجارت فرامرزی (گمركی) با سایر سامانه‌های مرتبط، جریان تجارت، ارز، ثبت سفارش كالاها و تشریفات گمركی است كه بر اساس بسته رونق و اشتغال انجام خواهد شد .
عسگری در ادامه به مدیران گمركات اعلام كرد: تكلیف و اقدام راهبردی بعدی در گمرك استقرار گمركات مجهز در كلیه مناطق آزاد تجاری- صنعتی است كه این راهبرد نیز در چارچوب بسته رونق و اشتغال اجرایی می شود .
وی گفت: تجهیز گمركات به ابزارهای پیشرفته كنترلی و فناوری‌های نوین دیگر تكلیف و اقدام راهبردی گمرك در آینده خواهد بود كه بر اساس برنامه تقدیمی به مجلس و بسته رونق و اشتغال صورت خواهد گرفت .
عسگری افزود: مشاركت در اجرای بند ب ماده 108 برنامه ششم توسعه با موضوع نصب، راه‌اندازی و به‌روزرسانی سامانه‌های كنترل خودرویی بارگنجی یا كانتینری و همچنین ایكس‌ری كامیونی در مبادی گمركی، ورودی و خروجی مرزها و ایستگاه‌های بازرسی و كنترلی ناجا از طریق اشخاص و مؤسسات حقوقی غیردولتی، دیگر برنامه راهبردی گمرك است .
وی گفت: همچنین اعمال مدیریت ریسك و كنترل براساس بازبینی و اجرای طرح تجمیع عوارض و درآمدها دیگر تكلیف و اقدام راهبردی در گمركات خواهد بود .
سرپرست گمرك ایران تكلیف و اقدام راهبردی دیگری را در چارچوب برنامه های راهبردی به گمركات ابلاغ كرد و به تمامی مدیران ستادی و گمركات اجرایی ابلاغ كرد كه اجرای اقدامات پیشگیرانه در جهت مبارزه با قاچاق كالا و مشاركت در اجرای بند ج ماده 46 برنامه ششم توسعه با هدف كاهش و كنترل واردات غیررسمی و قاچاق یكی از مهمترین برنامه های راهبردی گمرك خواهد بود.
اقتصام/2025**1193
دریافت:لیلا جودی * انتشار: حسین فتح الهی