رئیس اتاق بازرگانی تداوم شیوه های رایج صنعت و تولید را زمینه ساز رانت جویی دانست

مشهد- ایرنا- رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معاون و كشاورزی ایران گفت: با ادامه شیوه های رایج و موجود در بخش صنعت و تولید محیط سازگاری برای كسانی كه سر با بالشت نرم رانت جویی گذاشته اند فراهم می شود.

غلامحسین شافعی ظهر پنجشنبه در نشست مشترك رئیس و اعضای كمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی و شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی خراسان رضوی در مشهد افزود: تداوم شیوه های گذشته در بخش تولید و صنعت را تجربه كرده ایم ولی تاكنون با این روشها به توسعه پایدار نرسیده ایم.
وی بر لزوم تحول بنیادی در بخش تولید تاكید و بیان كرد: با ارزیابی واقع بینانه از وضعیت موجود باید نقاط قوت و ضعف، فرصتها و تهدیدهای صنعت كشور را شناسایی و از با استفاده از آنها برای توسعه و رونق تولید برنامه ریزی كرد.
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معاون و كشاورزی ایران ادامه داد: بدون ایجاد ساختار مناسب و جهتگیری اقتصادی و اجتماعی كه بتواند منجر به خلق ایده و كسب و كار جدید باشد رشد اقتصدی محقق نمی شود. در شرایط محدودیت منابع ایجاد صدها بنگاه صنعتی مشابه بدون توجه به ظرفیت تقاضای بازار نوعی اتلاف منابع است.
وی گفت: 81 واحد تولید خودرو در ایران وجود دارد. 49 واحد از این تعداد دارای پروانه در دست بهره برداری و بقیه پروانه در دست ساخت هستند و این در حالی است كه در فرانسه تنها هشت و در ژاپن 11 كارخانه ساخت خودرو فعال است.
شافعی افزود: در بخش تولید موتورسیكلت نیز 177 واحد پروانه در دست بهره برداری و 33 پروانه در دست اقدام داریم ولی در كشورهای اندونزی، تایوان، تركیه، عربستان، پاكستان، هند، ویتنام، بنگلادش و فیلیپین در مجموع 82 واحد تولید موتورسیكلت فعال است.
وی ادامه داد: اگر این روش ادامه داشته باشد و به فرض وجود شرایط رونق در تولید، از تمام ظرفیت این واحدها استفاده نخواهد شد. مردم، بخش خصوصی و نمایندگان باید روند و چگونگی اجرای برنامه هایی را كه وزرا در مجلس ارائه كرده اند رصد و پایش كنند.
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معاون و كشاورزی ایران در ادامه این نشست از همكاری سه جانبه اقتصادی بین كشورهای عمان، افغانستان و ایران در مناطق ویژه اقتصادی چابهار و سرخس خبر داد و گفت: تیمهای اقتصادی این سه كشور در یك ماه و نیم آینده برای كار مشترك اقتصادی در چابهار حضور خواهند یافت.
وی افزود: همچنین هفته پیش توافقی بین هند، ایران و قزاقستان صورت گرفت و مقرر شد اجلاس مشترك منطقه ای فعالان اقتصادی در مشهد برگزار شود.
شافعی همچنین به ممنوع الخروجی فعالان اقتصادی به دلیل بدهیهای بانكی اشاره و بیان كرد: ممنوع الخروجی از حقوق شهروندی است و تنها با رای قاضی دادگستری قابل اعمال است. مجلس باید این موضوع را بررسی كند و از ممنوع الخروج كردن فعالان اقتصادی صرفا به دلیل بدهی بانكی جلوگیری شود.
نشست مشترك رئیس و اعضای كمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی و شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی خراسان رضوی با حضور قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در محل اتاق بازرگانی خراسان رضوی برگزار شد.
خبرنگار: ندا جواهرفر **انتشار: حسین كریم زاده
7505/1858