نامه فعالان محيط زيست به رييس جمهوري براي اجراي برنامه پلنگ ايراني

تهران- ايرنا- جمعي از هنرمندان و فعالان محيط زيست در نامه اي سرگشاده به رييس جمهوري خواستار اجرايي شدن برنامه ملي پلنگ ايراني شدند.

به گزارش روز چهارشنبه گروه علمي ايرنا از موسسه تخصصي مطالعات پلنگ آسيايي، 124 نفر از چهره هاي سرشناس هنرمند همراه با متخصصان و فعالان حوزه حيات وحش و محيط زيست با ارسال نامه سرگشاده اي به رئيس جمهور، خواستار حمايت وي از فراهم كردن حداقل شرايط اداري مورد نياز به منظور اجراي برنامه ملي پلنگ ايراني كه در اسفندماه سال 1394 توسط اين سازمان ابلاغ شده است، همراه با نظارت مستمر و دقيق بر بودجه هاي داخلي و خارجي اختصاص يافته به اين زيرگونه در معرض خطر انقراض در كشور شدند.
متن نامه به شرح زير است:
به نام خدا
جناب آقاي دكتر حسن روحاني
رياست جمهوري محترم منتخب ملت ايران
موضوع: درخواست حمايت از اجراي برنامه ملي پلنگ ايراني
با سلام
احتراما، اين نامه توسط جمعي از متخصصان و فعالان حوزه حيات وحش و محيط زيست و هنرمندان كشور در ارتباط با شرايط نامساعد پلنگ ايراني و لزوم رسيدگي با قيد فوريت به شرايط حفاظتي اين گونه، تهيه شده و به شرح زير به استحضار مي رسد.
همانگونه كه مستحضر هستيد، در دولت يازدهم، سازمان حفاظت محيط زيست از آن دولت به عنوان حامي پلنگ ايراني ياد كرد، تا پيش از سال 1394، هيچگونه برنامه شخصي در سازمان حفاظت محيط زيست در خصوص حفاظت و مديريت اين سرمايه ملي در كشور وجود نداشت.
در نهايت با حضور و پافشاري متخصصان و كارشناسان اين حوزه، اين برنامه به صورت مشاركتي با لحاظ كردن نيازسنجي ها و تحقيقات صورت گرفته هدفمندي كه از سال 1391 در جريان بوده است و مشاركت طيف وسيعي از كارشناسان در ادارات كل و سازمان حفاظت محيط زيست، سمن ها (سازمان هاي مردم نهاد) ومراكز علمي و دانشگاهي تهيه و تدوين شد و سرانجام در تاريخ 03/12/94، با تاييد دفاتر مرتبط در سازمان حفاظت محيط زيست، توسط رياست وقت اين سازمان ابلاغ شد. (ابلاغيۀ شمارۀ 55950/94).
از ابلاغ اين برنامه تاكنون، زماني نزديك به يك سال و نيم مي گذرد. متاسفانه، به رغم اينكه تخمين زده مي شود وسعتي قريب به نيمي از مناطق زيست پلنگ ايراني در كشور، در آستانه از دست دادن شرايط لازم براي زيست اين زيرگونه هستند، تاكنون هيچ اقدام منسجمي به منظور اجرايي شدن اين برنامه صورت نگرفته است.
گفتني است، حتي اقدامات بيمه اي كه در راستاي همين برنامه شكل گرفته بود و به عنوان روشي نوين بازتاب بين المللي نيز داشته است، به دنبال مهيا نشدن حداقل شرايط اداري لازم، به سرعت از روند كارشناسي خود خارج شد.
پلنگ ايراني، علاوه بر ارزش هاي اكولوژيكي و نقش منحصر به فرد خود در گستره وسيعي از طبيعت ايران، داراي ارزش هاي فرهنگي و اجتماعي، هنري و تاريخي و پيام آور مفاهيمي چون شجاعت و دليري براي جامعه ايراني است.
با توجه به تجربه امروز ما در خصوص موضوعاتي چون وضعيت رو به انقراض آخرين بازماندگان يوزپلنگ آسيايي در ايران، همچنين انقراض ببر هيركاني و شير ايراني از يك سو و از سوي ديگر پيشرفت روش هاي علمي و در دسترس بودن راهكارهاي مناسب مديريتي، ظرفيت هاي تخصصي موجود در كشور و اطلاعات كنوني ما از وضعيت پلنگ ايراني و نيازهاي حفاظتي آن؛ سير نزولي وضعيت اين زيرگونه از پلنگ هاي آسيايي در ايران، براي آيندگان قابل توجيه نخواهد بود.
با درنظرگرفتن اين موضوع كه طي يك سال گذشته، رايزني ها و مكاتبات مكرري با سازمان حفاظت محيط زيست در خصوص مشكلات موجود در راستاي اجرايي شدن اين برنامه صورت گرفته است كه مجموعه اين پيگيري ها تاكنون نيز بي نتيجه مانده، از حضور محترم مقام عالي، تقاضا داريم حمايت لازم را از فراهم كردن حداقل شرايط اداري مورد نياز به منظور اجراي اين برنامه در كشور بر اساس نيازسنجي هاي صورت گرفته و برنامه ابلاغ شده، همراه با نظارت مستمر و دقيق بر بودجه هاي داخلي و خارجي اختصاص يافته به اين زيرگونه در معرض خطر انقراض در كشور، مبذول فرماييد. پيشاپيش از توجه و حمايت حضرتعالي، سپاسگزاريم.
علمي 9014**1834
تنظيم : كيميا عبدالله پور ** انتشار: ناهيد شفيعي