سفیرهند:یازدهمین دفتر جهانی كنفدراسیون صنایع هند در تهران افتتاح شد

تهران- ایرنا- سفیر هند در تهران با اشاره به دومین حضور صنعتگران و فعالان بخش صنعتی هند از كنفدراسیون صنایع این كشور (موسوم به CII) در ایران، گفت: شب گذشته دفتر CII در تهران افتتاح شد كه یازدهمین دفتر این كنفدراسیون در سطح جهان است.

«سهراب كومار» امروز (چهارشنبه) در خاتمه دیدار خود و تیم اقتصادی كنفدراسیون صنایع هند با «منصور معظمی» معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در محل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو)، در پاسخ به ایرنا درخصوص راهكارهای افزایش همكاری های اقتصادی دوجانبه تهران و دهلی نو، با اشاره به دومین حضور صنعتگران و فعالان بخش صنعتی هند از كنفدراسیون صنایع این كشور (موسوم به CII) در ایران، افزود: هشت هزار شركت عضو این كنفدراسیون هستند و با تاسیس این شركت، عزم بالای خود را برای توسعه همكاری ها با ایران نشان دادند.
وی خاطرنشان كرد: علاوه بر هشت هزار شركت یاد شده، بیش از 200 هزار شركت دیگر نیز زیرمجموعه این شركت ها هستند كه جمهوری اسلامی ایران را به عنوان بازاری كه می توانند به آن صادرات فناوری داشته باشند، انتخاب كردند.
این مقام مسئول هندی ادامه داد: CII، ایدرو را به عنوان قطب (هاب) صنعتی و دروازه ورودی صنعتی ایران انتخاب كرده و در تلاش است تا در حوزه ها، پروژه ها و مگاپروژه هایی كه ایدرو در آنها فعال است، همكاری داشته باشد.
وی در پاسخ به پرسش دیگر ایرنا درباره حل مشكلات بانكی بین دو كشور، تصریح كرد: روابط سیاسی ایران و هند بسیار خوب است و بررسی این موضوع كه چطور می شود با حل مشكلات موجود، روابط تجاری دو كشور را بیش از پیش ارتقا داد در دستور كار است.
سفیر هند در تهران یادآوری كرد: هر تجارتی مشكلات خاص خود را دارد و در همه جای جهان این مشكلات هست و مختص ایران نیست؛ با این حال مقایسه موقعیت روابط اقتصادی دو كشور از سال گذشته تاكنون بیانگر رشد مراودات است.
وی با بیان اینكه «اگر بخواهیم با ایران كار كنیم، راه حل آنها را می یابیم»، اظهار داشت: رئیس كنفدراسیون صنایع هند در تلاش است تا به زودی دیداری با «ولی اله سیف» رئیس كل بانك مركزی ایران برای رفع مشكلات بانكی و تبادلات پولی ترتیب دهد.
كومار بطور نمونه گفت: این كنفدراسیون حتی برای استخدام نیروهای مورد نیاز خود در تهران و پرداخت حقوق آنها با مشكل مواجه است، اما می توانیم راه حل آن را پیدا كنیم.
به گزارش ایرنا، معظمی در پایان دیدار امروز خبر داد كه قراراست هند 2 قرارداد واگن سازی را در ایران تامین مالی كند.
هند با بیش از یك میلیارد و 250 میلیون نفر جمعیت و به عنوان دومین كشور پرجمعیت جهان دارای فرصت های طلایی بی شماری برای گسترش روابط تجاری با كشورهای مختلف بویژه ایران است.
هند پس از چین چهارمین مصرف كننده نفت جهان و دومین مشتری بزرگ نفت ایران است.
به گفته كارشناسان،حجم تجارت بین ایران و هند با استفاده از طرح توسعه بندر چابهار، كریدور شمال و جنوب و ایجاد بازارچه مشترك ایران و هند در چابهار می تواند به سرعت گسترش یابد.
در حال حاضر بیشترین صادرات ایران به هند را پس از نفت با 70 درصد، محصولات شیمیایی و پتروشیمی، قیر، خشكبار، خرما و مقدار كمی میوه تشكیل می دهد.
برنج، قطعات خودرو، انواع ماشین آلات، فولاد، دارو، لاستیك و چای از مهمترین اقلام صادراتی هند به ایران با یك میلیارد و 980 میلیون دلار در سال است .
برنج مهمترین محصول صادراتی هند به ایران است به گونه ای كه این كشور درسالهای گذشته حدود یك میلیون تن برنج باسماتی به ایران صادر كرده است.
صادر كنندگان ایرانی، وجود قوانین دست و پاگیر گمركی، تحمیل هزینه های جانبی، تعرفه بالای گمركی و مشكلات بانكی را از مهمترین عوامل افزایش حجم مبادلات تجاری دو كشور می دانند.
به گفته فعالان امور صادراتی دوكشور این مشكلات باعث شده كه تجار ایرانی ، توان رقابت با كالاهای كشورهای دیگر كه با هزینه های گمركی بسیار پائین و حتی صفر وارد بازار هند می شود را نداشته باشند.

برای آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان با كانال اقتصادی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
@IRNAeco
https://t.me/irnaeco
اقتصام ** 3065 **1561** خبرنگار: محمد ملك دار ** انتشار:مژگان توانا