سایه سنگین لوازم لاكچری بر سر دانش آموزان محروم ایلامی

ایلام - ایرنا - وارد شهریورماه كه می شوی شمارش معكوس برای شروع سال تحصیلی جدید آغاز می شود، روزها عین باد می گذرند و خنكای نسیم صبحگاهی این ماه موسم اول مهر را به همه نوید می دهد.

به گزارش ایرنا، همگام با آمدن شهریور حال و هوای شهرهای مناطق مختلف كشور هم با خریدهای والدین برای دانش آموزانشان تغییر كرده و بازارهای مختلف پوشاك و نوشت افزار در آستانه بازگشایی مدارس حسابی پر رونق می شوند.
گذری كوتاه به بازار این روزهای شهر ایلام همچون سایر مناطق كشور كه بیاندازی بطور عمده پدر و مادرهایی را می بینی كه دست در دست فرزندان دانش آموز خود راهی بازار شده و در حال خرید لوازم مورد نیاز فرزندشان برای مدرسه هستند.
كار و كاسبی مغازه های كیف و كفش و پوشاك حسابی رونق گرفته و ذوق دانش آموزان برای خرید نوشت افزار از مداد و پاكن گرفته تا دفتر و مداد رنگی و غیره در مغازه ها نمود دارد.
مغازه هایی كه این روزها آنقدر شلوغ است كه برای خرید اندك و جزیی هم مدت زمان زیادی را باید وقت بگذاری و در صف خریداران قرار بگیری.
اما آنچه این روزها در لابلای خریدهای دانش آموزان بیشتر نمود پیدا می كند وسایل لوكس و لاكچری هست كه با چینش خاصی در ویترین این مغازه ها قرار گرفته و چشم های نه تنها دانش آموزان بلكه عموم مردم را مجذوب خود می كنند.
وسایل مدرسه از نوشت افزارهایی با طراحی ها و رنگ و لعاب های مختلف با قیمت های نجومی گرفته تا كیف و كفش با برندهای مختلف و به اصطلاح مارك كه لابلای اجناس خودنمایی می كنند.
از كیف ها و كوله هایی گرفته كه گاه قیمتشان تا سه میلیون ریال هم می رود تا كفش های مارك دار كه قیمت آنها از پنج میلیون ریال هم تجاوز می كند.
دیدن نوشت افزارهای رنگ و لعاب دار هم ذوق دانش آموزان را بیشتر می كند، از بطری های آب كه گاه قیمت آنها تا 500 هزار ریال هم رفته تا مداد رنگی های مختلف، انواع و اقسام تراش و دفترهایی كه منقش به شخصیت های مختلف كارتونی است.
اگرچه برخی والدین بدون توجه به قیمت ها درصدد برآمدن خواسته فرزندانشان با خرید لوازم لوكس هستند ولی بسیاری از والدین نیز به دلیل نداشتن توان مالی قادر به خرید هیچكدام از این لوكس و حتی غیر لوكس نیستند.
وسایل مدرسه با قیمت های بالا كه نه تنها قدرت خرید را از شمار زیادی مردم گرفته بلكه موجب حسرت و اندوه دانش آموزان نیازمند نیز شده و فاصله طبقاتی را بیشتر و بیشتر كرده است.
دانش آموزانی كه نه تنها توانایی خرید وسایل نو برای اول مهر را نداشته شاید داشتن این وسایل لاكچری را تنها در رویا می بینند.
كودكانی كه این روزها بجای اینكه دست در دست پدر و مادرشان برای لوازم مدرسه راهی بازار شوند زانوی غم در بغل گرفته و شاید هیچ ذوقی برای آمدن مهرماه نداشته باشند.
كودكان محرومی كه بازهم در شهریورماه چشم به دستان پر مهر و محبت انسان های سخاوتمند دوخته تا با یاری آنها سال تحصیلی جدید را آغاز و به مدرسه بروند.
اما آنچه در سال های اخیر توسط وزارت آموزش و پرورش طراحی شده یكسان سازی لباس های مدرسه یا به اصلاح لباس های فرم دانش آموزان است كه خرید آنها از توان مالی بسیاری از خانواده ها خارج است.
اما مدیركل آموزش و پرورش استان ایلام در گفت و گو با خبرنگار ایرنا این اطمینان را به دانش آموزان نیازمند داده كه لباس فرم آنها تامین و دغدغه ای در این خصوص نداشته باشند.
علی بیرانوند گفت: دانش آموزان نیازمندی كه برای تهیه لباس فرم مشكل مالی داشته باشند از طریق این سازمان تامین و در اختیار آنها قرار می گیرد.
وی اضافه كرد: تهیه لباس فرم دانش آموزان مدارس ابتدایی و متوسطه اول و برخی مدارس متوسطه دوم دخترانه و پسرانه اجباری است كه باید اولیا دانش آموزان با هماهنگی مدارس اقدام به تهیه آن كنند.
وی ادامه داد: با توجه به اینكه 10 تا 15 درصد دانش آموزان از قشر نیازمند هستند، این اداره كل برای تامین لباس فرم آنها با مشاركت افراد خیر، انجمن اولیا مدارس و شورای مدارس هماهنگی لازم را انجام داده تا نسبت به تهیه لباس فرم برای این دانش آموزان اقدام شود.
وی اظهار كرد: دانش آموزانی كه مشكل مالی دارند، برای تهیه این لباس های فرم در سال تحصیلی جدید دغدغه ای نداشته باشند و این مشكل آنها توسط این سازمان رفع خواهد شد.
به گفته مدیركل آموزش و پرورش استان ایلام، علاوه بر لباس فرم تامین پوشاك گرم، كیف و كفش و كتاب دانش آموزان نیازمند نیز در دستور كار این سازمان قرار داشته و بخش زیادی از مشاركتهای مردمی در این حوزه هزینه می شود.
بیرانوند اضافه كرد: تهیه لباس فرم مدارس طی سال های اخیر با هدف همسان سازی پوشش در مدارس و كاهش فاصله طبقاتی انجام كه خوشبختانه با استقبال عمده اولیا دانش آموزان مواجه شده است.
مدیركل كمیته امداد امام خمینی(ره) ایلام نیز در این خصوص در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، از پرداخت كمك هزینه تحصیلی به چهار هزار نفر از دانش آموزان نیازمند مددجوی زیر پوشش این نهاد در آستانه سال تحصیلی جدید خبر داد.
ضیاء رضایی روز یكشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: به منظور تامین هزینه های تحصیلی دانش آموزان مددجو در آستانه سال تحصیلی جدید به این دانش آموزان كمك هزینه از سوی این نهاد برای خرید نوشت افزار و پوشاك پرداخت می شود.
وی با بیان اینكه هنوز مبلغ این كمك هزینه مشخص نشده افزود: این كمك هزینه كه سرانه آن برای دانش آموزان مقاطع مختلف تحصیلی متفاوت است، به منظور رفع نیازهای اولیه دانش آموزان مددجو بوده كه به بیش از چهار هزار دانش آموز پرداخت خواهد شد.
مدیر كل كمیته امداد امام خمینی(ره) ایلام گفت: علاوه بر این جشن عاطفه ها نیز در 2 مرحله قبل و بعد از شروع سال تحصیلی در استان برگزار و كمك های جمع آوری شده در اختیار این دانش آموزان قرار می گیرد.
رضایی اضافه كرد: مرحله نخست جشن عاطفه ها اواخر شهریور ماه جاری است و این نهاد با برپایی پایگاه ها در مناطق مختلف استان كمك های مردم به دانش آموزان نیازمند را جمع آوری می كند.
وی یادآور شد: مرحله دوم جشن عاطفه ها نیز اواسط مهرماه با مشاركت آموزش و پرورش برگزار می شود كه در قالب آن زنگ عاطفه ها در مدارس نواخته و دانش آموزان می توانند كمك های نقدی و غیر نقدی خود را به پایگاه های مستقر در مدارس تحویل دهند.
رضایی تاكید كرد: كمك های جمع آوری شده در جشن عاطفه ها در كمترین زمان ممكن بین دانش آموزان نیازمند سراسر استان ایلام توزیع خواهد شد.
بیش از 40 هزار نفر در استان ایلام زیر پوشش خدمات حمایتی كمیته امداد امام خمینی (ره) قرار دارند.
خبرنگار: آزاده خرم ** انتشار دهنده: حسن كهزادیان
7171/6119

سرخط اخبار استان‌ها