2 سركرده عراقي داعش در ميان 19 مظنون تروريستي در مالزي دستگير شدند

كوالالامپور – ايرنا – پليس مالزي 2 عراقي از سركردگان داعش در عراق را به همراه 17 مظنون به فعاليت هاي تروريستي ديگر بازداشت و يك عمليات تروريستي در آيين پاياني بازي هاي جنوب شرق آسيا در كوالالامپور را خنثي كرد.

به گزارش ايرنا، پليس مالزي روز چهارشنبه اعلام كرد اين افراد مرتبط با تروريست از 4 جولاي تا 30 آگوست (13 تير تا 8 شهريور) دستگير شده اند.
'محمد فوزي هارون' رئيس پليس مالزي در بيانيه اي اعلام كرد 2 عراقي دستگير شده برادر 41 ساله و 63 ساله اي هستند كه اين اعتقاد وجود دارد از سركردگان داعش مي باشند و در جنوب عراق شناخته شده اند.
براساس اين گزارش، وي اعلام كرد اين دو برادر به عنوان تكنسين در مالزي كار مي كردند كه دستگير شدند، زيرا آنها مظنون هستند به عنوان سركردگان داعش در جنوب عراق فعاليت مي كردند.
مظنون ديگر دستگير شده يك جوان 25 ساله بنگلادشي و عضو گروه جماعت المجاهدين اين كشور است كه روز 4 جولاي (13 تير) در شهر 'شاه عالم' ايالت سلانگور دستگير شد.
اين مظنون به عنوان معلم موقت در 'گومبك' قرآن آموزش مي داد. وي توسط پليس بنگلادش به دليل دخالتش در يك انفجار تحت تعقيب بود. اعتقاد بر اين است كه او سال 2016 وارد مالزي شده است.
22 نفر از جمله 17 خارجي در حمله وحشيانه اي كه وي متهم به دست داشتن در آن در اول ژوئيه سال 2016 است، كشته شدند. 6 مهاجم نيز توسط نيروهاي امنيتي بنگلادش به هلاكت رسيدند.
به نوشته تارنماي روزنامه هاي 'سان ديلي' و 'استار'، در عمليات پليس مالزي همچنين روز 30 آگوست (8 شهريور) 8 مرد در ارتباط با گروه تروريستي ابوسياف دستگير شدند. 2 نفر از اين مردان فيليپيني و 6 نفر ديگر مالزيايي هستند.
اين اعتقاد وجود دارد كه يك جوان فيليپيني 25 ساله از ميان اين 8 نفر عضو گروه تروريستي ابوسياف مرتبط با داعش در حال برنامه ريزي براي عمليات تروريستي در جريان آيين پاياني بيست و نهمين دوره بازي هاي جنوب شرق آسيا در كوالالامپور بوده است.
پليس مالزي اعلام كرد اطلاعات نشان مي دهد مظنون بازداشت شده در حال برنامه ريزي براي حمله تروريستي در ورزشگاه ملي 'بوكيت جليل' و در جريان برنامه هاي روز استقلال مالزي بوده است.
اين تروريست هاي فيليپيني عضو گروه ابوسياف همچنين درگير مبارزه با ارتش كشورشان، آدم ربايي 6 فيليپيني و سرقت از گروگان هاي مسيحي در سال 2010 هستند.
براساس اين گزارش، دو تبعه 29 و 33 ساله مالديوي نيز كه به عنوان تكنسين هاي تهويه مطبوع در مالزي كار مي كردند، به دليل استفاده از مالزي و سنگاپور به عنوان نقاط حمل و نقل قبل از سفر به سوريه براي پيوستن به داعش دستگير شدند.
پليس اعلام كرد يك تبعه مالزي نيز به اتهام داشتن كتب در ارتباط با داعش دستگير شد، در حالي كه يكي ديگر از اتباع مالزي متهم به تبليغ گروه تروريستي داعش از طريق حساب فيسبوك شده و به دست پليس افتاد.
همچنين پليس مالزي يك فلسطيني را دستگير كرد كه در حال برنامه ريزي براي پيوستن به داعش در جنوب فيليپين بود. يك مظنون عراقي نيز به خاطر دخالت او در يك گروه تروريستي آلبانيايي مرتبط با داعش دستگير شده است.
2 بازرگان 29 ساله و 47 ساله اندونزيايي هم به اتهام جذب اعضاي گروه تروريستي داعش و انتقال آنها به سوريه در مالزي بازداشت شدند.
آساق**1611**انتشاردهنده: رضاپيمان يغمايي