۱۴ شهریور ۱۳۹۶،‏ ۱۲:۵۴
کد خبر: 82655674
۰ نفر
شیراز، كلانشهری كه كتابخانه عمومی مركزی ندارد

شیراز- ایرنا- سرپرست اداره كل كتابخانه های عمومی فارس می گوید: مشكل نبود زمین موجب شده شیراز تنها كلانشهر ایران باشد كه كتابخانه عمومی ندارد.

روح الله منوچهری سه شنبه در گفت و گو با ایرنا ادامه داد:‌ نزدیك به 2 سال است كه بودجه های مربوط به ساخت كتابخانه عمومی در شیراز برگشت می خورد چون زمین برای ساخت آن تامین نشده است.
این مقام مسئول گفت:یكی از نیكوكاران شیراز هزینه ساخت یك كتابخانه خیرساز در شیراز را تامین كرده است كه در حال حاضر مشغول رایزنی برای دریافت زمین برای این كتابخانه هستیم و مراحل آن انجام شده است.
سهم شیراز از مجموع 223 كتابخانه عمومی استان فارس 29 كتابخانه است كه منوچهری معتقد است شیراز باید كتابخانه های بیشتر و مجهزتری داشته باشد.
قدیمی ترین كتابخانه عمومی شهر شیراز و استان فارس، كتابخانه شهید آیت الله دستغیب است كه 14 مرداد 1329 گشایش یافت و به توصیف سرپرست اداره كل كتابخانه های عمومی فارس هنوز همان آجرها و سنگ بناها كتاب ها را درخود جای داده اند.
منوچهری اظهارداشت:‌بخش نشریات این كتابخانه از غنی ترین بخش های آن و در كشور بی نظیر است با این حال مكان آن كوچك است.
خبرنگارانی كه پنجشنبه 9 شهریور 96 از بخش نشریات كتابخانه عمومی شهید دستغیب شیراز دیدن كردند، از گرمای این مكان و مشاهده جای كوچك و برخی آسیب ها به نشریات و مجلات خاطراتی در ذهنشان ماند.
سرپرست اداره كل كتابخانه های عمومی فارس گفت:‌ما روزانه در كتابخانه های عمومی فارس نزدیك به 40 برنامه برگزار می كنیم و از خبرنگاران می خواهیم با هدف ترویج فرهنگ كتابخوانی از فعالیت های ما اطلاع رسانی كنند.
وی یكی از اقدامات این نهاد برای كتابخوان كردن مردم را به كارگیری سازمان های مردمی و خیرین در این زمینه ذكر كرد و ادامه داد:‌ كارگروه تامین منابع در انجمن خیرین برای مردم كتاب تهیه و با مراجعه به شهرستان ها نیاز سنجی می كند.
منوچهری اعلام كرد كه عضویت افراد مختلف در كتابخانه های عمومی فارس بسیار آسان است و هزینه اندكی بابت حق عضویت دریافت می شود و دارنده كارت عضویت می تواند از تمام كتابخانه های عمومی كشور استفاده كند.
خبرنگار :‌غلامرضا مالك زاده ** انتشار :‌غلامرضا مالك زاده
1876

سرخط اخبار استان‌ها