۱۳ شهریور ۱۳۹۶،‏ ۱۴:۰۱
کد خبر: 82654574
۰ نفر
اختصاص 200 میلیون دلار به مراكز علمی و پژوهشی كشور

شهركرد - ایرنا- عضو كمیسیون برنامه وبودجه و دیوان محاسبات مجلس شورای اسلامی از اختصاص 200 میلیون دلار برای حمایت از مراكز علمی و پژوهشی كشور در سال جاری خبر داد.

علی كاظمی باباحیدری روز دوشنبه در گفت وگو با ایرنا افزود: این اعتبار از محل صندوق توسعه ملی به امور علمی و پژوهشی اختصاص خواهد یافت كه بخشی از این اعتبارات در راستای حمایت از شركت های دانش بنیان است.
به گفته وی، این میزان اعتبار در راستای حمایت از شركت های دانش بنیان، طرح های پژوهشی و توسعه پژوهش در مراكز علمی به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است.
وی همچنین افزود: در دیدار با مدیركل دفتر برنامه ‌ریزی امور فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در زمینه پارك علم و فناوری چهارمحال و بختیاری و توجه به این نهاد علمی بحث و تبادل نظر شد.
عضو كمیسیون برنامه و بودجه و دیوان محاسبات مجلس شورای اسلامی گفت: اكنون ساختمان پارك علم و فناوری چهارمحال و بختیاری در ساختمان استیجاری است و انتظار می رود با اختصاص اعتبار، این مركز صاحب ساختمان مركزی شود.
كاظمی یادآور شد: در راستای حمایت از شركت های دانش بنیان در چهارمحال و بختیاری با اختصاص 20میلیارد ریال برای تجاری سازی طرحهای دانش بنیان در استان موافقت شده است.
به گفته وی، شركت های دانش بنیان چهارمحال و بختیاری در چند سال اخیر گام های بلندی برداشته اند و در جذب دانش آموختگان دانشگاهی موفق عمل كرده اند.
به گزارش ایرنا، شركت های دانش بنیان، شركت هایی هستند كه ایده ها را به محصول تبدیل می كنند.
براساس قانون مصوب مجلس شورای اسلامی، شركت‌ها و موسسات دانش‌ بنیان شركت یا موسسه خصوصی یا تعاونی است كه به منظور هم‌ افزایی علم و ثروت، توسعه اقتصاد دانش‌ محور، تحقق اهداف علمی و اقتصادی (شامل گسترش و كاربرد اختراع و نوآوری) و تجاری ‌سازی نتایج تحقیق و توسعه در حوزه فناوری‌های برتر و با ارزش‌ افزوده فراوان به ویژه در تولید نرم ‌افزارهای مربوط تشكیل می‌شود.
هم اكنون 122 شركت فناور و دانش بنیان در پارك علم و فناوری استان مستقر هستند كه با گردش مالی بیش از 720 میلیارد ریال، زمینه اشتغال بیش از 610 نفر از فارغ التحصیلان را فراهم كرده اند.
خبرنگار: محمود رئیسی**انتشار:جهانبخش صفری
2097/6021