تنها ١٥ درصد صنعت چاپ كشور مربوط به نشر و كتاب است

همدان - ايرنا - معاون مديركل چاپ و نشر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي گفت: تنها ١٥ درصد صنعت چاپ كشور مربوط به چاپ نشر و كتاب است.

به گزارش روز دوشنبه روابط عمومي اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان همدان، محمدحسن فكري شامگاه يكشنبه در آيين روز ملي صنعت چاپ در استان همدان با بيان اينكه اين در حالي است كه ٨٥ درصد از صنعت چاپ كشور به بخش برچسب و بسته‌بندي مربوط مي‌شود افزود: لازم است بخش عمده‌اي از سرمايه‌گذاري‌هاي صنعت چاپ در اين بخش متمركز شود.
وي با بيان اينكه واردات اقلام چاپي در سال 95 در كشور به ٨٣ هزار تن كاهش يافته افزود: در سال ٩٤، ١٤٣ هزار تن اقلام چاپي به كشور وارد شد.
معاون مديركل چاپ و نشر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي افزود: در سال ٩٥ بخش عمده‌اي از سرمايه‌گذاري‌ها به سمت دستگاه‌هاي چاپ برچسب هدايت شد و در كاهش وزن اقلام چاپي برچسب اثر گذاشت كه اميدواريم به زودي به صفر برسد.
فكري بيان كرد: همدان يكي از قطب‌هاي خشكبار كشور است كه مي‌تواند با بسته‌بندي مناسب به جهان صادر شود كه در اين خصوص صنعت چاپ نيز مي‌تواند تقويت شود.
مديركل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان همدان نيز با بيان اينكه ١٢٣ واحد در بخش صنعت چاپ در استان همدان فعال است افزود: صنعت چاپ زيرساخت حوزه‌هاي فرهنگي و توسعه كشور است و به عنوان مهمترين امكان و ظرفيت براي انتقال دانش و يافته هاي بشري است.
فاضل عبادي صنعت چاپ را به عنوان پدر فناوري‌هاي نوين دانست و گفت: صنعت چاپ علاوه بر كاركرد اقتصادي از پول‌سازترين‌ها صنعت ها به شمار مي‌رود.
وي با بيان اينكه همدان در صنعت چاپ ظرفيت‌هاي مناسبي دارد بيان كرد: با توجه به نامگذاري لالجين به عنوان شهر جهاني سفال از نظر بسته‌بندي و اقتصاد با برنامه ريزي مناسب اين شهرستان مي‌تواند جايگاه ويژه‌اي داشته باشد.
مديركل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان همدان با بيان اينكه ١٧٠ اثر به دبيرخانه اين جشنواره ارسال شده است، هدف از برگزاري اين جشنواره را ايجاد زمينه براي ارتباط فعالان چاپ با مسئولان و سياست‌گذاران اين حوزه عنوان كرد.
عبادي افزود: ايجاد انگيزه در بين فعالان اين حوزه از طريق رقابت آثار ارائه شده و توليدي در حوزه چاپ و نمايش توانمندي ها و قابليت هاي چاپي استان جهت آشنايي بيشتر مخاطبان و متقاضيان محصولات چاپي از ديگر اهداف برگزاري اين جشنواره است.
وي با بيان اينكه اين جشنواره در بخش هاي طراحي، چاپ افست، چاپ ديجيتال، چاپ سيلك و صحافي برگزار شد گفت: ٥٧ اثر در بخش افست، ٢٤ اثر در بخش صحافي، ٢٣ اثر در بخش ديجيتال، ٥١ اثر در بخش طراحي، ٩ اثر در بخش سيلك و ٦ اثر در بخش جعبه سازي به دبيرخانه جشنواره ارسال شده است.
در اين آيين علاوه بر منتخبان جشنواره از افراد برگزيده پيشكسوت، چاپخانه داران نمونه، كارگران چاپ نمونه و صادركنندگان محصولات چاپي تجليل شد.
7523/2087
تنظيم كننده: مرضيه بختياري** انتشاردهنده: زهرا پيرنيا