ثبت بيش از پنج هزار واقعه وفات در سيستان و بلوچستان

زاهدان - ايرنا - مديركل ثبت احوال سيستان و بلوچستان گفت: پنج هزار و 975 واقعه وفات در پنج ماهه ابتداي امسال در استان ثبت شده است.

رضا راحت دهمرده روز يكشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا اظهار داشت: سه هزار و 343 واقعه اين مدت مربوط به وفات مردان و 2 هزار و 624 واقعه مربوط به وفات زنان بوده است.
وي گفت:‌ يكي از اهداف اصلي سازمان ثبت احوال ثبت به موقع وقايع حياتي از جمله ثبت فوت است كه با استفاده از ظرفيتهاي قانوني و همچنين همكاري سيار دستگاههاي ذيربط نسبت به آن اقدام مي شود.
وي ادامه داد: در اجراي قانون ثبت احوال، نزديك ترين خويشاوندان متوفي يا متصدي يا صاحب مكاني است كه فوت در آن رخ داده، ماموران انتظامي، دهياران شوراهاي اسلامي و متصديان آرامستان ها، مسئولان خانه هاي بهداشت، پزشكي قانوني، بيمارستانها و متوليان مربوطه مكلفند اطلاعات مربوط به متوفيان را براي ثبت به ادارات ثبت احوال اعلام كنند.
مديركل ثبت احوال سيستان و بلوچستان ادامه داد: در سال هاي گذشته و با مذاكرات صورت گرفته با ساير دستگاهها سعي شده است تا از ظرفيتهاي موجود در روستاها نسبت به ثبت وقايع در مهلت قانوني آن استفاده شود.
دهمرده افزود: همچنين انجام ماموريت هاي ده گردشي در مناطق روستايي به صورت منظم و حضور كاركنان ثبت احوال در بخش هاي پرجمعيت، تاسيس نمايندگي هاي ثبت احوال در محل بيمارستانها از ديگر برنامه هاي ثبت احوال سيستان و بلوچستان براي ثبت به موقع وقايع حياتي بوده كه با وجود همه اين اقدامات متاسفانه باز هم شاهد مراجعه نكردن مردم در مهلت قانوني و معين به ثبت احوال هستيم.
وي محصور نبودن آرامستان ها در روستاها و شهرهاي استان را يكي از دلايل ثبت نشدن به موقع وقايع وفات اعلام كرد و گفت: در سال گذشته نشست هاي متعددي با مسئولان امر براي محصور كردن و همچنين قانونمند ساختن مراحل تدفين در استان صورت گرفته است كه اميدواريم در سالجاري روند ثبت واقعه وفات مناسب تر شود.
وي با اشاره به اهميت ثبت ولادت و وفات در روستاها گفت: دهياران و شوراهاي اسلامي روستاها وظيفه بسيار مهمي در اعلام اين وقايع به ثبت احوال دارند و بايد با برنامه ريزي مناسب به صورت هفته اي آمار وفات صورت گرفته در مناطق روستايي را به نزديك ترين اداره ثبت احوال اعلام كنند.
وي از مردم استان خواست در اعلام وقايع حياتي (ولادت و وفات) به ادرات ثبت احوال در بازه زماني مشخص 15 روز براي ولادت و 10 روز براي فوت به صورت جدي اقدام كنند تا از بروز مشكلات و جريمه آنان جلوگيري شود.
به گزارش ايرنا، جمعيت سيستان و بلوچستان با وسعتي حدود 187 هزار و 502 كيلومترمربع (معادل 5/11 درصد مساحت كشور) بر اساس سرشماري نفوس و مسكن سال 95 با 19 شهرستان به افزون بر 2 ميليون و 775 هزارنفر شامل بيش از 704 هزار و 888 خانوار رسيده است.
اين استان از 2 حوزه سيستان در شمال استان شامل شهرستان هاي زابل، هيرمند، زهك، هامون و نيمروز و بلوچستان در جنوب با شهرستان هاي خاش، ايرانشهر، سراوان، سيب و سوران، مهرستان، دلگان، فنوج، قصرقند، نيكشهر، سرباز، چابهار و كنارك تشكيل شده است.
شهرستان هاي زاهدان و ميرجاوه نيز در مركز اين استان واقع شده اند.
اين استان داراي 19 شهرستان و حدود 9 هزار روستا و آبادي است كه 6 هزار و 500 روستاي آن داراي سكنه هستند و افزون بر 1100 كيلومتر مرز خشكي با كشورهاي پاكستان و افغانستان و 310 كيلومتر مرز دريايي در درياي عمان دارد.
7316** 3213خبرنگار: عصمت جهاني**انتشاردهنده: اكبر نوري
اخبار لحظه به لحظه را در كانال تلگرامي «اخبار ايرنا سيستان و بلوچستان» دنبال كنيد. @