اكتشاف معادن باید دغدغه اصلی وزارت صنعت، معدن و تجارت باشد

تهران- ایرنا- عضو هیات مدیره شركت توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه (میدكو) می گوید، اكتشاف معادن باید دغدغه اصلی وزارت صنعت، معدن و تجارت در دولت دوازدهم باشد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «علی پالیزدار» روز یكشنبه در برنامه نشست تحلیلی وضعیت فولاد و سنگ آهن كه در محل میدكو (شركت توسعه معادن صنایع معدنی خاورمیانه) برگزار شد افزود: ایران دارای رتبه دهم ذخایر سنگ آهن دنیا است و براساس برآوردهای انجام شده میزان ذخایر قطعی سنگ آهن در سال 1404 به 2 میلیارد و 700 میلیون تن در مناطق گل گهر، ایران مركزی و سنگان و ذخایر احتمالی در كل كشور نیز به 4 میلیارد و 600 میلیون تن می رسد.
وی اظهار داشت: با توجه به مصرف كشور این ذخایر تا 20 سال آینده به اتمام می رسد و در نتیجه میدكو به عنوان یك شركت صد درصد خصوصی از دولت دوازدهم و وزارت صنعت، معدن و تجارت می خواهد اكتشاف زغال سنگ و سنگ آهن را به عنوان دغدغه اصلی خود در نظر بگیرد.
پالیزدار تاكید كرد: به عنوان فعال بخش خصوصی از دولت دوازدهم می خواهیم حق انتفاع معادن در بخش اكتشاف هزینه و از محل آن یك میلیون متر در سال برای حفاری برنامه ریزی شود.
وی با بیان اینكه از صد سال پیش در كشور تنها چهار میلیون متر حفاری شده است، گفت: این در حالی است كه در كشورهایی همچون برزیل، استرالیا و كانادا سالیانه چهار میلیون متر حفاری انجام می شود و در نتیجه باید اكتشاف معادن در كشور به صورت جدی پیگیری شود و به 10 برابر وضعیت موجود برسد.
هیات مدیره میدكو با اشاره به نامگذاری سال اقتصادی مقاومتی؛ تولید و اشتغال تاكید كرد: در صنایعی مثل فولاد هر اشتغال مستقیم 10 تا 20 اشتغال غیر مستقیم ایجاد می كند و با توجه به اینكه 40 درصد انرژی دنیا از زغال است، اگر زغال سنگ در سبد انرژی كشور گنجانده و اكتشاف معادن زغال سنگ و سنگ آهن سه برابر شود، شاهد ایجاد 40 تا 50 هزار شغل در كشور خواهیم بود.
وی در ادامه به وزارت صنعت، معدن وتجارت پیشنهاد داد حقوق دولتی معادن زغال سنگ و سنگ آهن حذف و دولت به اینها یارانه بدهد.
عضو هیات مدیره میدكو ضمن ارایه گزارشی از عملكرد این شركت ، گفت: شركت مادر تخصصی (هلدینگ) توسعه معادن و صنایع معادن خاص (میدكو) از شهریورماه 1388 فعالیت خود را با شعار «توسعه از معدن آغاز می شود»، آغاز كرد.
پالیزدار افزود: این شركت با 20 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری كار خود را آغاز كرد و تا كنون حدود 13 هزار میلیارد تومان از این سرمایه گذاری محقق شده و 35 پروژه در اختیار این شركت است.
وی با بیان اینكه 90 درصد پروژه های این شركت در شهر كرمان وجود دارد، گفت: براساس آمار اعلام شده ظرفیت تولید فولاد كشور در سال گذشته 25 میلیون تن و برای امسال 37 میلیون تن اعلام شده كه سهم میدكو از این میزان 11.4 است و همچنین ظرفیت كنسانتره زغال سنگ سه میلیون تن اعلام شده كه یك میلیون و 50 هزار تن آن و به عبارتی 33 درصد از این ظرفیت مربوط به شركت میدكو است.
وی اظهارداشت: نخستین پروژه شركت میدكو در سال 1390 راه اندازی شد و در آن دوره كنسانتره 1 و 2 زرند با زمان اجرای 2.5 سال با ركورد اروپایی و چینی برابری می كند. زمان اجرای احیای مستقیم گندله در كشور سه تا پنج سال است اما این زمان در شركت میدكو 2 سال است.
عضو هیات مدیره میدكو با بیان اینكه این شركت 10 محدوده پهنه اكتشافی دارد، افزود: نخستین پهنه اكتشافی آن سبلان ـ قره سو در مشكین شهر استان اردبیل با یك هزار و 696 كیلومترمربع مس و پلی متان است كه هزینه در این منطقه ریسك زیادی دارد و پهنه دوم، پهنه طارم ـ سفلی در استان قزوین است كه دارای 2 هزار و 876 كیلومتر مربع آلونیك است و در مجموع مساحت اكتشافی در این 10 پهنه هشت هزار كیلومترمربع است.
وی در پایان سخنان خود درباره دیگر دستاوردهای میدكو گفت: اجرای پروژه مس با روش بایولیچینگ است با پنج هزار و 600دلار سرمایه گذاری در هر تن است و با این روش هزینه بهره برداری 30 تا 40 درصد نسبت به روش های گذشته كمتر است.
برای آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان با كانال اقتصادی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
IRNAeco@
اقتصام**9132**1561**خبرنگار: فرزانه سلامت بخش**انتشار:مژگان توانا