سن و سطح علمی داوطلبان ورود به مجلس خبرگان رهبری تجدید نظر می شود

قم - ایرنا - عضو هیات رئیسه مجلس خبرگان رهبری گفت: در سومین اجلاس پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری، قانون انتخابات این مجلس برای تجدید نظر در برخی مواد از جمله سطح علمی و سن داوطلبان، به صحن علنی مجلس خبرگان رهبری آورده خواهد شد.

به گزارش ایرنا، آیت الله سید احمد خاتمی روز یكشنبه درگفت و گو با خبرنگاران افزود: این اجلاس در روزهای بیست و هشتم و بیست و نهم شهریورماه جاری در تهران برگزار خواهد شد و روز بعد از آن اعضای مجلس خبرگان رهبری با حضور در مرقد امام راحل با آرمان های ایشان تجدید پیمان و سپس خدمت رهبر معظم انقلاب خواهند رسید.
وی بیان كرد: سخنران آیین افتتاحیه، آیت الله احمد جنتی رئیس مجلس خبرگان رهبری می باشد كه این مراسم با حضور خبرنگاران و اصحاب رسانه پوشش خبری داده خواهد شد و بعد از آن جلسه به خاطر مطالبی كه ممكن است توسط دشمنان مورد سوء استفاده قرار گیرد، غیرعلنی ادامه می یابد.
وی ادامه داد: در این اجلاس اعضای مجلس خبرگان رهبری در خصوص مسائل كلان كشور و موضوع ولایت فقیه نطق خواهند كرد و پس از آن به تشخیص كمیسیون سیاسی و اجتماعی حجت الاسلام و المسلمین علی سعیدی نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران پیرامون موضوع نفوذ به سخنرانی می پردازد.
آیت الله خاتمی گفت: در این اجلاس همچنین طرح افزایش تعداد اعضای كمیسیون سیاسی و اجتماعی و همچنین كمیسیون پاسداری و حراست از ولایت فقیه به رای نمایندگان مجلس خبرگان رهبری گذاشته خواهد شد كه در صورت تصویب تعداد اعضای این كمیسیون ها به ترتیب از 11 و 10 تن به 16 تن می رسد.
وی افزود: دومین طرحی كه در این اجلاس مورد توجه نمایندگان مردم در مجلس خبرگان رهبری قرار می گیرد مساله اصلاح قانون انتخابات این مجلس است كه بر اساس اصل 108 قانون اساسی بر عهده خود این نهاد است.
وی ادامه داد: در انتخابات های گذشته احساس كردیم خلاءهایی در زمینه قانون انتخابات مجلس خبرگان رهبری وجود دارد و لازم است بر اساس سیاست های كلی انتخابات كه توسط رهبر معظم انقلاب ابلاغ شد، تغییراتی در این قانون ایجاد شود.
عضو هیات رئیسه مجلس خبرگان رهبری گفت: كمیسیون آیین نامه مجلس خبرگان رهبری با تشكیل جلسات كارشناسی مصوبه ای را در قالب 36 ماده و 24 تبصره در این خصوص تدوین كرد و در اختیار هیات رئیسه مجلس قرار داد؛ این مصوبه در صحن علنی مجلس خبرگان رهبری مطرح خواهد شد و در صورت تصویب به وزارت كشور ارسال و پس از آن اجرایی می شود.
وی بیان كرد: در گذشته بسیاری از افراد كه سطح علمی لازم را نداشتند برای ورود به مجلس خبرگان رهبری ثبت نام می كردند كه تایید نشدن صلاحیت آنان مسائلی را برای این مجلس خبرگان ایجاد می نمود.
وی ادامه داد: در صورت تصویب مصوبه جدید افرادی كه می خواهند در مجلس خبرگان رهبری ثبت نام كنند باید سطح چهارم حوزه علمیه را كه معادل مدرك دكتری است را داشته باشند و اگر فردی به دلیل شرایط سنی بالا و تحصیل در حوزه های قدیم این مدرك را ندارد باید سطح علمی آن توسط مدیر حوزه های علمیه تایید شود.
آیت الله خاتمی گفت: مساله دیگری كه باید مورد توجه قرار گیرد سن داوطلبان ورود به مجلس خبرگان رهبری است؛ مجلسی كه می خواهد رهبر جامعه اسلامی را تعیین كند باید ملاحظاتی را رعایت كند.
وی افزود: جوان گرایی درصحنه ها و عرصه های اجرایی امری پسندیده است و ما هم معتقد به جوان گرایی هستیم اما رعایت حد در هر مساله ای پسندیده است و ما امیدواریم از این مساله سوء استفاده نشود.
وی ادامه داد: به روشنی می توان گفت تفاوت است میان حضور شخصیت هایی همچون مرحوم آیت الله مشكینی و آیت الله مهدوی كنی در مجلس خبرگان رهبری با جوانان 17، 18 ساله؛ اعتماد مردم نیز به محاسن سفید این بزرگان بیش از جوانان است.
عضو هیات رئیسه مجلس خبرگان رهبری گفت: هر آنچه در صحن مجلس خبرگان رهبری تصویب شود ملاك عمل خواهد بود اما سن پیشنهادی در مصوبه برای شرط ورود افراد به مجلس خبرگان رهبری 40 سال است.
وی همچنین با اشاره به لزوم حراست و پاسداری از انقلاب اسلامی، افزود: همان طور كه دشمنان بارها بیان كرده اند به دنبال نفوذ و تغییر نظام ایران از درون هستند بنابراین لازم است مصداق نفوذ دشمن در عرصه های مختلف فرهنگی، اجتماعی و سیاسی مشخص شود و در این رابطه همه اركان نظام از جمله دولت با نگاه فراجناحی در صحنه حاضر هستند.
وی ادامه داد: مجلس خبرگان رهبری، مجموعه دولت و سایر نهادهای كشور همگی عضو نظام جمهوری اسلامی هستند و در كنار یكدیگر برای پیشبرد اهداف انقلاب تلاش می كنند؛ خود شخص رئیس جمهوری محترم نیز عضو مجلس خبرگان رهبری است و برای اجرای بیانیه ها و قطعنامه های خبرگان ملت تلاش می كند.
آیت الله خاتمی گفت: امروز در جهان بیش از 20 كشور مجالسی شبیه مجلس خبرگان رهبری دارند كه ارتباط با آنان می تواند عرصه های بین المللی جدیدی را در مقابل نظام جمهوری اسلامی باز كند و مجلس خبرگان رهبری موافق ایجاد رابطه با این مجالس برای حضور در صحنه های جهانی و دفاع از حقوق مسلمانان در كشورهای مختلف است.
وی در پاسخ به سئوال یكی از خبرنگاران در خصوص تعیین سطح علمی داوطلبان ورود به مجلس خبرگان رهبری، افزود: مجلس خبرگان رهبری كاری به حواشی ندارد، این كه گفتیم هر داوطلب باید برای ثبت نام سطح چهار را عرضه كند برای پذیرش كاندیداتوری است بعد از آن نوبت به تعیین صلاحیت می رسد كه این مساله برعهده شورای نگهبان است.
آیت الله خاتمی همچنین با اشاره به نقش برجسته خبرنگاران در انعكاس حقیقت كشور بیان كرد: خبرنگاران نقش ارزنده ای در اطلاع رسانی و درحفظ سلامت جامعه دارند، اصحاب رسانه آنچنان كه موجب رضای خداوند است كار كنند و اصل امانت داری، صداقت و مصلحت را آینه كار خود قرار دهند.
وی ادامه داد: بسیاری از رسانه های جهانی كه از ناحیه صهیونیست پشتیبانی می شوند، خبرهای نادرست و اشتباه را میان مردم منتشر می كنند و امید است رسانه های جمهوری اسلامی به جایی برسند كه محور ارزیابی اخبار شوند و مردم درستی اطلاعات مورد نیاز خود را از طریق رسانه های داخلی پیگیری كنند.
7405/ 6133/ خبرنگار: سید محمد ابراهیم جنابان ** انتشار دهنده: جعفرمسلمی

سرخط اخبار سیاست